Koronarografia — na czym polega ten zabieg i jak się do niego przygotować? Wskazania do koronarografii

Koronarografia to badanie oceniające stan tętnic wieńcowych. Sam zabieg nie jest długi, ale trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Jeżeli lekarz podejrzewa chorobę wieńcową, może zlecić pacjentowi wykonanie koronarografii.

Artykuł rekomendowany przez:
Przebieg koronarografii.

Koronarografia — co to za badanie?

Koronarografia ocenia stan tętnic wieńcowych, które doprowadzają do serca bogatą w tlen krew. Znana jest również pod pojęciem angiografii lub cewnikowania naczyń wieńcowych.  

Koronarografia to badanie radiologiczne, czyli wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Ocenia ono budowę, a także drożność tętnic wieńcowych. Dzięki temu badaniu kardiolog może stwierdzić przyczynę występującego w klatce piersiowej bólu, a w efekcie, pomoże dobrać odpowiednie leczenie. W zależności od stopnia nasilenia choroby, leczenie może polegać na zastosowaniu farmakoterapii lub operacji wszczepienia tzw. by-passów

Koronarografia — jakie wskazania?

Wskazaniami do wykonania koronarografii są między innymi: niewydolność serca, ból w klatce piersiowej, zdiagnozowany zawał mięśnia sercowego czy wysokie ryzyko choroby wieńcowej

Koronarografia — na czym polega?

Zabieg wykonywany jest w pracowni kardioangiograficznej. Pacjent układany jest do zabiegu w pozycji leżącej na wznak. Po zdezynfekowaniu skóry, a także wykonaniu miejscowego znieczulenia, lekarz robi nakłucie w pachwinie lub na ręce, gdzie znajduje się tętnica lub żyła. Następnie wprowadza rurkę, przez którą przeprowadza cewniki. Przepływa przez nie kontrast radiologiczny. Płyn rozprowadza się do tętnic, żył, aż do serca, a czasami nawet do aorty.

Kontrast radiologiczny umożliwia uzyskanie zdjęcia rentgenowskiego, a co za tym idzie — pozwala ocenić stan tętnic wieńcowych. Wstrzyknięcie wykonuje się dwukrotnie, w celu uzyskania jak najlepszego obrazu. Wprowadzanie płynu kontrastowego u większości pacjentów jest bezbolesne, ale często towarzyszy mu uczucie “rozlewanego gorąca”, a także parcie na mocz.

Sam zabieg trwa około godziny i jak wcześniej wspomniano, wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym

Przygotowanie do koronarografii

Pacjenci przed wykonaniem koronarografii muszą wydepilować pachwiny lub przedramiona. Dodatkowo 6 godzin przed wykonywanym zabiegiem nie należy pić ani spożywać pokarmu, które mogą zaburzyć wynik badania. Lekarz na kilka dni przed badaniem może również zalecić odstawienie leków przeciwzakrzepowych, takich jak apiksaban, dabigatran czy rywaroksaban.

Dostępność poszukiwanych preparatów w najbliższych aptekach znajdziesz na stronie KtoMaLek.pl 

Czy koronarografia jest bezpieczna?

Powikłania w wyniku koronarografii występują u niewielu osób, jednak są one niewykluczone. U niektórych pacjentów może dojść do miejscowego uszkodzenia tętnicy, nagłego zamknięcia naczynia wieńcowego, krwiaków, miejscowego krwawienia, zawału serca, zatrzymania akcji serca, trwałych zaburzeń widzenia, niewydolności nerek, zakrzepów, zatorów i infekcji. 

Do mniej poważnych powikłań zaliczamy: gorączkę, alergię na kontrast, objawiającą się pokrzywką czy wysypką, zwolnieniem częstości akcji serca i obniżeniem ciśnienia. 

Koronarografia — przeciwwskazania

Zaletą koronarografii jest fakt, iż nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do jej wykonania, ponieważ może ona być przeprowadzona nawet u osób z ciężkimi chorobami czy schorzeniami. Istnieją natomiast względne przeciwwskazania do przeprowadzenia koronarografii i należą do nich między innymi: krwawienia z przewodu pokarmowego, ciężka hipokaliemia, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, reakcje anafilaktyczne na środek kontrastujący, ciężki udar, ciężka niewydolność nerek lub ich przewlekłe choroby, a także niewyjaśniona gorączka czy nieleczone, panujące w organizmie infekcje. 

Opieka po koronarografii

Większość pacjentów może poruszać się już po zakończonym zabiegu, czyli najczęściej po ustąpieniu znieczulenia. W zależności od wielkości nacięcia, pacjenci w miejscu ukłucia dostają opatrunek uciskowy lub mają zakładane szwy. Przez 7 dni po zabiegu należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także podnoszenia ciężarów. Dodatkowo do 3 dni po koronarografii nie należy prowadzić pojazdów.

 

Bibliografia

  1. Mendirichaga. R., Fishman. J., Martinez. C., (2018). Chapter 7 - Imaging Modalities for Detection and Treatment of Cardiovascular Thrombus. Cardiovascular Thrombus. From Pathology and Clinical Presentations to Imaging, Pharmacotherapy and Interventions. s. 99-113.
  2. (2023). What is a Coronary Angiogram?. American Heart Association. Dostępne na: https://www.heart.org/-/media/files/health-topics/answers-by-heart/what-is-a-coronary-angiogram.pdf (Dostęp: 04.12.23).
  3. (2017). Koronarografia - informacje podstawowe. SP ZOZ MSWiA w Lublinie. Dostępne na: https://szpitalmsw.pl/wordpress/koronarografia-informacje-podstawowe/ (Dostęp 04.12.23).
  4. (2022). Cardiac catheterisation and coronary angiography. National Health Service (United Kingdom National Health Service). Dostępne na: https://www.nhs.uk/conditions/coronary-angiography/ (Dostęp: 04.12.23).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów