Jak przedłużyć stosunek?

Wydłużenie stosunku to jeden z największych problemów, z jakimi borykają się dorośli mężczyźni. Nie jest on jedynie problemem życia seksualnego, ale również może być spowodowany chorobą. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej informacji dotyczących wydłużenia stosunku, przyczyn przedwczesnego wytrysku oraz poznasz sposoby na przedłużenie erekcji.

Artykuł rekomendowany przez:
Zmartwiony mężczyzna siedzi na brzegu łóżka, nie radzi sobie z problemem przedwczesnego wytrysku.

Ile powinien trwać stosunek?

Ile powinien trwać przeciętny stosunek seksualny? To pytanie zadaje sobie na pewno wielu mężczyzn. Jak pokazują badania, stosunek trwa średnio między 7 a 13 minut. Należy pamiętać, że nie zawsze dłużej znaczy lepiej. Czas stosunku powinien być dopasowany do potrzeb obojga z partnerów. Przedwczesny wytrysk jest jednak problemem, który dotyka niemal połowę wszystkich mężczyzn. Wydłużenie stosunku jest możliwe dzięki zastosowaniu domowych sposobów na erekcję, tabletek przedłużających stosunek lub odpowiedniego wsparcia psychologa.

Przedwczesny wytrysk

Wydłużenie stosunku jest możliwe, jednak żeby je osiągnąć, trzeba wyeliminować przyczynę. Przyczyną tą najczęściej jest zbyt wczesny. Jest to dysfunkcja seksualna, która polega na braku możliwości w utrzymaniu stosunku powyżej jednej minuty. Czas ten mierzony jest od momentu wprowadzenia penisa do pochwy. 

Jeżeli wytrysk następuje w czasie poniżej 15 sekund mamy do czynienia z postacią ciężką zaburzenia. Umiarkowana postać przedwczesnego wytrysku pojawia się, gdy czas ejakulacji wynosi 15-30 sekund, natomiast jeżeli powyżej 30 sekund, ale ciągle znajduje się poniżej 1 minuty, to mówimy o łagodnej postaci. Każda z wymienionych postaci może być leczona tak, aby doprowadzić do wydłużenia stosunku seksualnego.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Przedłużenie stosunku będzie łatwiejsze, kiedy poznamy dokładną przyczynę zaburzenia. Przedwczesny wytrysk może być problemem sam w sobie, ale zdarza się również, że jest objawem choroby. Choroby, przy których może pojawiać się problem przedłużania stosunku to m.in. depresja, choroby układu moczowego, w tym zapalenie gruczołu krokowego, miażdżyca, nadciśnienie oraz choroby tarczycy

Zbyt wczesny wytrysk pojawia się również w sytuacjach stresowych oraz lęku. W tym przypadku w celu wydłużenia stosunku zalecana jest odpowiednia terapia z psychologiem, aby odpowiednio przepracować traumę. W zależności od okresu, w jakim pojawiły się problemy z przedłużeniem stosunku, możemy mówić o różnych kategoriach przedwczesnego wytrysku. 

Wrodzona niezdolność jest zdiagnozowana, jeżeli występuje od pierwszej inicjacji seksualnej i trwa przynajmniej przez okres sześciu miesięcy. Zaburzenie przedwczesnego wytrysku może być również nabyte, jeżeli w przeszłości nie pojawiał się problem zbyt wczesnego wytrysku, a pojawił się on z czasem. 

Problem z przedłużeniem erekcji w konkretnych chwilach nazywamy sytuacyjnym, natomiast jeżeli pojawia się jedynie brak kontroli wytrysku, mówimy o uogólnionym problemie.

Sposoby na przedwczesny wytrysk

Sposoby na przedwczesny wytrysk możemy podzielić na behawioralne oraz farmakologiczne. Sposoby na przedłużenie stosunku, którego problem wynika z podłoża psychologicznego, stresu, czy dyskomfortu najlepiej rozpocząć od domowych sposobów na erekcję, czyli sposobów behawioralnych. 

W przypadku głębszych zaburzeń, gdzie naturalne metody wydłużenia stosunku się nie sprawdziły, należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub urologiem w celu dobrania odpowiedniej formy terapii.

Sposoby behawioralne

Wydłużenie stosunku można osiągnąć, stosując odpowiednie ćwiczenia, które wpłyną na przedłużenie erekcji. Należą do nich przede wszystkim: „Metoda start-stop” oraz „Metoda uciskania”. Pierwszy sposób na przedłużenie stosunku polega na doprowadzenia do momentu, w którym normalnie za chwilę nastąpiłby orgazm i właśnie w tym momencie przerwanie masturbacji, żeby nie dopuścić do ejakulacji. Ćwiczenie należy powtarzać kilkakrotnie. 

Druga metoda jest rozwinięciem metody start-stop – również należy doprowadzić do momentu na chwilę przed orgazmem, jednak kiedy już w tym momencie będziemy, nie należy zaprzestawać masturbacji, tylko ucisnąć żołądź penisa tak, żeby nie doprowadzić do ejakulacji. To ćwiczenie również należy powtarzać kilkakrotnie. Zauważalne efekty w wydłużeniu stosunku powinny pojawić się już po kilku tygodniach ćwiczeń.

Leki na przedłużenie stosunku

Leki na wydłużenie stosunku powinny być zastosowane dopiero w momencie, w którym sposoby behawioralne nie przyniosły efektów oraz została postawiona odpowiednia diagnoza przez lekarza w kierunku zaburzeń przedwczesnego wytrysku. 

Lekiem o udowodnionym działaniu w przypadku przedwczesnego wytrysku jest dapoksetyna. Lekarz może zalecić również terapię lekami z grupy SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, takimi jak np.: paroksetyna, sertralina, czy fluoksetyna. Należy pamiętać, że zarówno dapoksetyna, jak i wszystkie leki z grupy SSRI są lekami wydawanymi wyłącznie z przepisu lekarza. 

Leki na przedłużenie stosunku bez recepty jakie można bezpiecznie zastosować to przede wszystkim preparaty z lidokainą w żelu, która ma działanie znieczulające i powoduje wydłużenie stosunku. Oprócz lidokainy można zastosować również prylokainę o podobnym działaniu. Poza formą żelu można również znaleźć je w maściach, kremach oraz sprayach. Jeżeli problem z wydłużeniem stosunku związany jest z zaburzeniami erekcji można też kupić tabletki na przedłużenie stosunku bez recepty zawierające takie substancje czynne jak sildenafil czy tadalafil

Przed zastosowaniem któregoś z leków bez recepty należy skonsultować się z lekarzem. Dostępność tych oraz innych leków sprawdzisz na stronie KtoMaLek.pl.

 

Bibliografia

  1. Jarczewska, D. Przedwczesny wytrysk. Medycyna po Dyplomie. 2010(19), str. 121-133
  2. Salata, B., Toczek-Wasiak, A., Kluczna, A., Dzierżanowski, T. Zaburzenia seksualne u mężczyzn spowodowane stosowaniem opioidów. Medycyna paliatywna. 2022, 14(2). str. 72-80
  3. Cysarz, D. Terapia poznawczo-behawioralna a przedwczesny wytrysk. Seksuologia Polska. 2010, 8(2). str. 60-63
  4. Dadaj R. Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia. Geriatria. 2008(2). str. 182-193

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów