Łokieć golfisty — objawy, leczenie, ćwiczenia
Dolegliwości bólowe łokcia jak np. łokieć golfisty zdarzają się niezwykle często i mogą spotkać każdego. Choć nazwa wskazuje na to, że atakuje głównie sportowców — tak nie jest. Łokieć golfisty może wystąpić u każdego, z przewagą osób pracujących manualnie czy przy biurku. Jakie są objawy łokcia golfisty? Jak go leczyć?
Łokieć golfisty — charakterystyka schorzenia
Łokieć golfisty jest schorzeniem, który w medycznym słownictwie oznacza zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, a więc miejsca występującego po wewnętrznej stronie ramienia. Schorzenie to nazywane jest również entezopatią, czyli zmianą zwyrodnieniowo-przeciążeniową spowodowaną uszkodzeniem struktur więzadłowo-ścięgnistych na skutek przeciążeń i mikrourazów.
Przyczyny występowania łokcia golfisty
Do uszkodzeń w okolicy przyczepów mięśni może dojść w różnych sytuacjach, przyczyną występowania łokcia golfisty są m.in.:
- liczne przeciążenia i mikrourazy związane m.in. z powtarzalnością ruchów zginania przedramienia wbrew oporowi (zginanie nadgarstka z oporem);
- długotrwale, powtarzalne ruchy rotacyjne przedramienia, a także inne powodujące przeciążenia w okolicy stawu łokciowego;
- niewłaściwa technika przy ćwiczeniach siłowych;
- nieprawidłowa technika podczas uprawiania sportów z wykorzystaniem rzutu lub użycia rakiety;
- nieprawidłowa rozgrzewka lub jej całkowity brak przed aktywnością fizyczną.
Objawy łokcia golfisty
Głównymi objawami łokcia golfisty są:
- ból po wewnętrznej stronie łokcia, który często promieniują do nadgarstka i palców;
- tkliwość w okolicy mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka i nawrotnego obłego;
- osłabienie mięśni ręki (słabszy uścisk dłoni, trudność z czynnościami domowymi np. odkręceniem nakrętki słoika);
- ból łokcia przy podnoszeniu przedmiotów;
- niekiedy także drętwienie okolicy palca IV i V.
Łokieć golfisty — leczenie
Wyróżnia się wiele metod leczenia łokcia golfisty w zależności od zaawansowania i uciążliwości schorzenia. W przypadku łagodnych kontuzji zadowalający efekt przynoszą domowe sposoby. Do leczenia zaawansowanych zmian konieczna może być wizyta u lekarza i stosowanie preparatów farmaceutycznych. Na wszystkich etapach leczenia istotna jest rehabilitacja.
Regeneracja
Pierwszym postępowaniem w leczeniu łokcia golfisty powinien być odpoczynek, oszczędzanie kończyny oraz stosowanie zimnych okładów. Jeśli zareagujesz szybko, objawy mogą minąć!
Sposoby farmaceutyczne
Niezbędnym może okazać się również stosowanie leków czy maści na ból łokcia. Dobrym, miejscowym postępowaniem jest aplikacja maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (np. zawierających ibuprofen, ketoprofen, diklofenak). Jeśli jednak takie postępowanie po kilku dniach nie przyniesie efektów, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej.
Dostępność zaleconych przez specjalistę leków czy maści na ból łokcia możesz sprawdzić nie wychodząc z domu, korzystając z serwisu KtoMaLek.pl.
Wizyta u specjalisty
Wizyta u lekarza ortopedy jest wskazana, gdy domowe sposoby leczenia łokcia golfisty nie przynoszą efektów. Wówczas warto wybrać się do specjalisty, gdyż nieleczony łokieć golfisty może powodować przewlekły stan zapalny łokcia.
Częstym zaleceniem lekarskim jest odciążenie kończyny (w tym celu często stosuje się stabilizator podczas konieczności wykonania fizycznie cięższej czynności np. podnoszenia), zimne okłady oraz rehabilitacja.
Rehabilitacja łokcia golfisty
Rehabilitacja ma za zadanie wyciszać stan zapalny oraz odżywić tkanki wokół stawu łokciowego. W tym celu najczęściej stosuje się:
- terapię manualną;
- kinesiotaping;
- masaż poprzeczny i funkcyjny;
- flossing;
- fizykoterapię (ultradźwięki, jonoforezę, laser, krioterapię);
- oraz kinezyterapię.
Ćwiczenia na łokieć golfisty
W początkowym stadium schorzenia ważne jest dobranie odpowiednich ćwiczeń. Wśród nich można wyróżnić delikatne ćwiczenia rozciągające.
- Wyprostuj rękę przed siebie. Dłoniowa część skierowana ku górze — następnie zegnij nadgarstek i skieruj palce ręki w dół, pomagając drugą ręką, naciągnij mięśni do momentu uczucia delikatnego rozciągania. Przytrzymaj tę pozycję około 15 sekund, po czym powtórz jeszcze kilka razy
- Zrób delikatny automasaż okolicy przyśrodkowej łokcia. Możesz wykorzystać do tego kostkę lodu. Rozluźnij rękę, układając ją np. na poduszce, drugą dłonią masuj okolice nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej w sposób poprzeczny do stawu. Wykonuj masaż około 3 minuty. Następnie delikatnie rozmasuj z wykorzystaniem kostki lodu.
- W pozycji siedzącej, oprzyj wygodnie przedramię o stół. Do ręki weź małą butelkę wody. Dłoń z butelką skieruj w stronę sufitu. Powoli zginaj i prostuj nadgarstek.
Pamiętaj, że podczas ćwiczeń nie powinieneś czuć bólu.
Łokieć golfisty a łokieć tenisisty
Charakterystycznym schorzeniem w okolicy łokcia jest również tzw. łokieć tenisisty. Czym się różni? Jest to stan zapalny występujący po bocznej stronie przedramienia – w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Objawia się bólem podczas ruchów zgięciowych nadgarstka, uściskach dłoni, sztywnością w okolicy łokcia oraz osłabieniem siły mięśni ręki.
Tak samo, jak łokieć golfisty, łokieć tenisisty nie dotyka jedynie tenisistów, a często osoby wykonujące prace biurowe lub manualne czynności związane z podnoszeniem, przenoszeniem i rotacją. Te dwa schorzenia więc choć bardzo podobne, powodują dolegliwości po dwóch przeciwnych stronach stawu.
Bibliografia
- Stępień K., (2023), Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, Medycyna Praktyczna, dostęp z dnia 20.11.2023 : https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/248223,lokiec-tenisisty-i-lokiec-golfisty-entezopatie-stawu-lokciowego
- Ebelt-Paprotny G., Preis R., (2012), Fizjoterapia, Zapalenie nadkłykcia bocznego/przyśrodkowego kości ramiennej, Wrocław, str. 739-740
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.