Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Przeziębienie czy alergia - jak rozpoznać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-12 11:32
dorosły meżczyzna alergia

Nie wszyscy wiedzą, że alergia to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń na świecie. Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Alergia czy przeziębienie?

Problem mylenia symptomów alergii z objawami przeziębienia to bolączka wielu osób w społeczeństwie. O tym, jak często dopada nas przeziębienie, wszyscy wiedzą. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak powszechna jest alergia. Alergia – czyli specyficzna nadwrażliwość na niektóre substancje, z którymi organizm ma styczność na co dzień w swoim środowisku poprzez spożywanie, oddychanie czy kontakt ze skórą – jest obecnie diagnozowana coraz częściej. 98 proc. wszystkich alergii rozpoznawanych u dzieci to alergia pokarmowa na białka jaja kurzego i mleko. Jednak bardzo często diagnozowane są również alergie wziewne.

Naukowcy podejrzewają, że za tak silny wzrost zachorowań na alergię odpowiadają przede wszystkim modyfikacja diety, zanieczyszczenia środowiska i zmiany w ludzkim genomie. Niektórzy twierdzą również, że to efekt spożywania żywności modyfikowanej genetycznie, badacze zastrzegają jednak, że nie wiadomo czy jest to prawda. Pod koniec XX wieku opublikowana została Biała Księga Alergii, według której na przestrzeni wieku występowanie alergii w społeczeństwie zwiększyło się z 1 proc. do 20 proc. Od tamtej pory minęły dwie dekady, a współczynnik ten ciągle rośnie. Oczywiście wpływ na to ma również większa przeżywalność dzieci, jednak kiedy już alergia się pojawi, ma też z reguły cięższy przebieg.

Nic zatem dziwnego, że szybkie rozpoznanie alergii i wdrożenie jej leczenia staje się priorytetem; choć choroba w przeważającej liczbie przypadków nie jest szczególnie niebezpieczna, mocno wpływa na codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto rozpoznać alergię szybko, nie myląc jej jednocześnie ze zwykłym, łatwo uleczalnym przeziębieniem czy groźniejszą w skutkach grypą. Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na cieknący i zatkany nos – w grypie występuje rzadko, więc jeśli go doświadczamy, prawdopodobnie jest to alergia czy przeziębienie. Z kolei ból głowy jest dla grypy charakterystyczny – często silny – zaś w alergii i przeziębieniu występuje sporadycznie. Podobnie długie i dotkliwe zmęczenie i osłabienie, ciągnące się nieraz tygodniami (w przeziębieniu przechodzi po około tygodniu, a przy alergii w ogóle rzadko występuje) i bardzo wysoka gorączka (przy przeziębieniu jedynie nieco podwyższona, a w przypadku alergii – w ogóle się nie pojawia).

Przy alergii nie występuje również ból mięśni i stawów, rzadki przy przeziębieniu, a bardzo częsty i silny przy grypie. Za to wyróżnikiem alergii jest swędzenie oczu, które nie dotyczy grypy, a przeziębienia – rzadko. We wszystkich trzech schorzeniach może pojawić się natomiast kaszel, silny szczególnie przy grypie. Zestawienie objawów, które pomaga ocenić czy to grypa, alergia czy przeziębienie.

Alergiczny ból gardła

Istnieje kilka ogólnych przesłanek pozwalających nam ustalić czy mamy do czynienia z alergią czy przeziębieniem. Choć większość objawów (katar, kaszel, uczucie opuchniętego gardła) pojawia się i tu i tu, specyfika objawów jest nieco inna.

Ból gardła w alergii pojawia się stosunkowo rzadko. Przy przeziębieniu jest znacznie częstszy. Niewiele osób jednak w ogóle wie, że alergia jest jednym z kilku najbardziej powszechnych powodów nieinfekcyjnego bólu gardła. Może objawić się w formie zespołu alergicznego zapalenia gardła dolnego – najczęściej jest on powiązany z uczuleniem na jaja, seler, orzechy, marchew i miód. Zespół ten dotyczy aż jednej czwartej pacjentów z diagnozą alergicznego nieżytu nosa. Pojawiają się wówczas również uczucie przeszkody w gardle, a także problemy z przełykaniem śliny i pokarmów.

ból gardła

Jeśli objawy utrzymują się przez ponad sześć tygodni, mogą doprowadzić do alergicznego nieżytu gardła środkowego. Występują wtedy co najmniej trzy z wymienionych objawów: świąd w okolicach gardła, drapanie, pieczenie, uczucie przeszkody, pobolewanie. Z reguły diagnostyka obejmuje wówczas testy skórne i dietę eliminacyjną, a leczenie zakłada eliminację problematycznego produktu z diety oraz stosowanie leków objawowych.

Ból gardła a alergia

Ból gardła w alergii często jest pomijamy – na pierwszy plan wychodzą bowiem objawy dotyczące nosa i oskrzeli. Bardzo charakterystycznym objawem jest jednak ból opuchniętego gardła, który przeszkadza, uwiera i sprawia, że pacjent odnosi wrażenie, że wewnątrz zalegają mu resztki pokarmu. Poza tym, alergiczne zapalenie gardła jest w miarę podobne do wirusowego – co przyczynia się do problemów diagnostycznych. Ponad 2/3 wszystkich zapaleń gardła ma bowiem podłoże infekcyjne.

Często – gdy leki przeciwzapalne nie pomagają – specjaliści podejrzewają schorzenie psychosomatyczne i zapisują pacjentowi leki na zaburzenia nerwicowe. Co ciekawe, wspomniane preparaty przeciwlękowe rzeczywiście nieraz pomagają złagodzić objawy. Mają bowiem niekiedy działanie antyhistaminowe, takie jak leki na alergię. Alergia powinna być jednak leczona przy pomocy środków dedykowanych jej zwalczaniu. Obecnie na rynku znajdują się dwie generacje leków antyhistaminowych. Są one wykorzystywane również w przypadku leczenia alergicznego zapalenia gardła. Wiele osób obawia się zażywania leków antyhistaminowych, twierdząc że powodują senność, ospałość i dekoncentrację, utrudniającą codzienne funkcjonowanie nie mniej niż sama alergia. Na szczęście, to w większości kwestia odpowiedniego dobrania preparatu przez specjalistę – tak, by skutecznie przeciwdziałał objawom alergii, jednocześnie nie powodując skutków ubocznych.

Silny katar

Objawem, który przysparza wiele rozterek pacjentom i diagnostom, jest silny katar. Występuje on bowiem zarówno w alergii (tak zwany katar sienny), jak i w zwykłym przeziębieniu, rzadziej natomiast pojawia się przy grypie. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że katar przy alergii wygląda nieco inaczej niż katar przy przeziębieniu. Utrzymuje się cały czas, jest bezbarwny, obfity i wodnisty, natomiast w przeziębieniu z czasem gęstnieje, nabiera zielono-żółtej barwy i po jakimś czasie znika. Towarzyszący mu kaszel przy przeziębieniu ma postać mokrą, a przy uczuleniach – suchą oraz duszącą.

Warto również przyjrzeć się temu, kiedy występuje katar. Jeśli w określonych okolicznościach – podczas spaceru po łące, zabaw z domowym zwierzęciem czy ścieraniu kurzu, możemy podejrzewać, że powodem tego objawu jest właśnie alergia. Podobnie jeśli symptom tego typu pojawia się w określonej porze roku i wygląda zawsze bardzo podobnie oraz ustępuje sam w określonym momencie. Nieraz, jeśli alergen znajduje się wewnątrz domu, pacjenci nawet nie zwracają już uwagi na występujący katar – tak bardzo są do niego przyzwyczajeni. Jednak leczenie alergii znacząco zwiększa komfort codziennego funkcjonowania. Szczególnie jeśli towarzyszy im swędzenie nosa, wywołujące ataki kichania. Taki atak kichania trwa nieraz kilka minut i potrafi być bardzo wyczerpujący dla alergika. Co więcej, katar alergiczny przyczynia się do niedotlenienia podczas snu, a to sprawia, że wypoczynek chorego nie jest efektywny. W rezultacie, w dzień alergik jest zmęczony i ospały.

katar alergiczny

Katar sienny niekiedy występuje cały rok, co mocno obniża jakość funkcjonowania pacjenta i potrafi kłopotliwie wpłynąć na jego codzienne życie. Ten rodzaj kataru nie jest zaraźliwy, często nie towarzyszą mu też inne objawy. Pojawia się po kontakcie z alergenem, ale nie zawsze od razu – czasem atak kichania czy wydzielina z nosa pojawiają się dopiero po kilku godzinach. Z reguły ten objaw kojarzymy z alergią na sierść zwierząt lub pyłki roślin. Okazuje się jednak, że może pojawić się również jako efekt alergii pokarmowej czy zażywania uczulających nas leków. Odkrycie co w zasadzie nas uczula, nie zawsze jest proste. Stąd konieczna jest wizyta u specjalisty. Jeśli nie jesteśmy pewni co jest przyczyną kataru, warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Gdy nabierzemy pewności, że to alergia, pomocna będzie wizyta u alergologa i określone badania diagnostyczne, które zleci specjalista. Odpowiednio szybka diagnoza i dobrze dobrane leki z pewnością pomogą pacjentom lepiej funkcjonować w codziennym życiu z alergią. Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • Bodajko-Grochowska, A., & Emeryk, A. (2014). Rola lekarza rodzinnego w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych u dzieci w świetle aktualnych wytycznych. Część 1—alergia pokarmowa, atopowe zapalenie skóry. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 8, No. 1, pp. 14-20).
  • Bartuzi, Zbigniew, et al. "Alergia pokarmowa na mąkę i celiakia." Alergia (2014): 4.
  • Kalicki, B., Milart, J., Wachnicka‑Bąk, A., Placzyńska, M., & Jung, A. (2012). Ból gardła–kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(2), 107-110.
  • Modrzyński, M., Królikiewicz, J., Zawisza, E., & Przybylski, G. The allergic pharyngitis. Medycyna Rodzinna.
  • Durska, G. Ból gardła – czy to objaw alergii? Medycyna Praktyczna, 19.08.2013.
  • Buczyłło, K. Alergia zamiast anginy? Materiały Centrum Alergologii [online: https://www.centrum-alergologii.lodz.pl/115-alergia-zamiast-anginy]
  • Krajl, J. Katar sienny – objawy, przyczyny. Jak odróżnić katar alergiczny od „zwykłego” kataru?, serwis Apteline [https://apteline.pl/artykuly/katar-sienny-objawy-przyczyny-jak-odroznic-katar-alergiczny-od-zwyklego-kataru/]

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Allegra, 120 mg, tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera 120 mg feksofenadyny chlorowodorku, co odpowiada 112 mg feksofenadyny. Wskazania do stosowania: Leczenie objawowe sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Na podstawie ChPL z 06/2021 Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia nr: 4195. Informacji w Polsce udziela: Opella Healthcare Poland Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa, tel. (22) 2800000. Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z 04/2022.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów