Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Pokrzywa - właściwości lecznicze i zastosowanie

Redakcja K. 2019-08-01 11:49
Pokrzywa - właściwości lecznicze i zastosowanie

Pokrzywa zwyczajna to jedna z najbardziej pospolitych roślin występujących na terenie Polski. Można spotkać ją na spacerze w lesie, w przydrożnej uliczce czy parku. Znakomitej większości kojarzy się głównie z “parzeniem”, a to ze względu na obecne na jej liściach włoski parzące, które po kontakcie ze skórą zostawiają na niej charakterystyczne, swędzące bąble, ale pokrzywa posiada również szereg właściwości leczniczych, o czym więcej opowiemy w tym artykule.

W kilku słowach o pokrzywie zwyczajnej

Pokrzywa zwyczajna, potocznie nazywana jest też żgajką i parzawką, ze względu na bogaty skład chemiczny znalazła zastosowanie jako roślinny surowiec leczniczy. Surowcem leczniczym są liście i korzeń lub całe ziele pozyskiwane z dwóch gatunków: pokrzywy zwyczajnej i pokrzywy żegawki. Surowcem jest też sok pozyskiwany ze świeżych pędów.

Liście zawierają głównie barwniki roślinne - chlorofil A i B, beta-karoten, ksantofil, protoporfiryny, witaminy z grupy B, witaminę K i C, flawonoidy, garbniki, kwas krzemowy, aminy - histaminę, acetylocholinę, serotoninę oraz makro- i mikroelementy, w tym żelazo, magnez i wapń.

W korzeniu natomiast znajdziemy duże ilości związków o charakterze lipidów i steroli, lignany, lecytynę oraz sole mineralne, w tym rozpuszczalną krzemionkę.

Właściwości lecznicze i zastosowanie

Działanie moczopędne

Pokrzywa wykazuje silne działanie moczopędne, które polega na zwiększeniu objętości wydalanego moczu, dlatego polecana jest w stanach zapalnych dróg moczowych, w leczeniu obrzęków oraz kamicy nerkowej. Zwiększona diureza powoduje również zwiększenie wydalania z moczem szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn, dzięki czemu organizm się oczyszcza.

Działanie przeciwprostatowe

Pokrzywa znalazła zastosowanie w leczeniu pierwszego i drugiego stadium przerostu gruczołu krokowego oraz w leczeniu zaburzeń oddawania moczu towarzyszącym temu przerostowi. Działanie przeciwprostatowe wykazuje przede wszystkim korzeń pokrzywy.

Inne zastosowania pokrzywy zwyczajnej KtoMaLek.pl

Źródło witamin i mikroelementów

Pokrzywa, ze względu na dużą ilość rozpuszczalnej krzemionki, pozytywnie wpływa na stan włosów. Hamuje ich wypadanie, zapobiega powstawaniu łupieżu i zmniejsza łojotok skóry głowy. Poprawia stan skóry i paznokci, dzięki czemu paznokcie stają bardziej odporne na uszkodzenia. Duża zawartość żelaza pomaga w zwalczaniu i zapobieganiu anemii oraz wpływa na ogólną poprawę funkcji organizmu, szczególnie w stanach osłabienia, W aptece można znaleźć szeroką ofertę produktów z pokrzywą w tym kosmetyków np.: KLORANE Szampon na bazie wyciągu z pokrzywy, JOANNA NATURIA Szampon pokrzywa&zielona herbata, NIVELAZIONE Skin Therapy Bio Szampon d/wł.przetłuszczających się pokrzywa. Dostępność tych preparatów można szybko sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl, który współpracuje z ponad 8000 aptek w całej Polsce.

Inne zastosowanie pokrzywy

Pokrzywa to roślina o szerokim zastosowaniu. Poza już wymienionymi wskazaniami napary z pokrzywy warto stosować np.: przy różnego rodzaju alergiach, w celu złagodzenia ich objawów, przy podwyższonym cholesterolu, jako środek łagodzący ból czy jako środek wzmacniający odporność . Do tego napary z pokrzywy stosowane zewnątrznie przyspieszają proces gojenia się ran.

Jak przygotować napar z pokrzywy?

Napar z wysuszonego liścia lub korzenia pokrzywy możesz przyrządzić samodzielnie - wystarczy 1 łyżkę surowca zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około 15 min., po tym czasie odcedzić i herbatka jest gotowa do wypicia.
Pamiętaj, że po miesięcznym, codziennym stosowaniu pokrzywy należy zrobić sobie co najmniej tygodniową przerwę.

Pokrzywę możesz kupić w aptece w postaci soku (np. Pokrzywa sok), ziół do zaparzania (np. Pokrzywa fix Tylko Natura) lub w tabletkach (np. Pokrzywa).


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów