Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Olejki eteryczne - niezastąpione w łagodzeniu bólu mięśni

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-08-05 16:40
Olejki eteryczne AMOL

Ból mięśni pojawia się nie tylko po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza gdy od dłuższego czasu nie trenowaliśmy, ale również podczas grypy jako jeden z jej objawów. Jak sobie z nim radzić?

Ból mięśni to typowy objaw przetrenowania. Dolegliwości bólowe po intensywnym wysiłku fizycznym fachowo nazywamy opóźnioną bolesnością mięśni[1], a w języku potocznym są to zakwasy. Obie nazwy opisują tępy ból, pojawiający się wraz z uczuciem sztywności mięśni i nadwrażliwością na dotyk. Ból mięśni jest też jednym z typowych objawów grypy. Często towarzyszą mu dolegliwości ze strony stawów, ogólne rozbicie, wysoka gorączka, ból głowy, gardła, kaszel, czy dreszcze.

W obu przypadkach możemy, a nawet powinniśmy łagodzić uporczywe dolegliwości bólowe, które niekiedy bywają tak intensywne, że uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie. Skutecznym, bezpiecznym i prostym sposobem są delikatne masaże z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych. Jakie olejki są najlepsze na ból mięśni?

  • Olejek lawendowy. Wcierany delikatnie w skórę, wykazuje właściwości łagodzące na bóle mięśni czy napięcie mięśniowe. Oprócz tego działa uspokajająco i znacznie poprawia samopoczucie podczas grypy czy przeziębienia.
  • Olejek cytronelowy. Wykorzystywany jest jako skuteczny środek łagodzący różnorodne dolegliwości bólowe, w tym mięśni i stawów. Delikatnie wcierany w skórę, powoduje przyjemne odczucie ciepła, jednocześnie sprzyjając neutralizowaniu bólu.
  • Olejek eukaliptusowy. Wykazuje działanie przeciwbólowe i wspomagające ukrwienie, dlatego też zalecany jest przy bólach mięśniowych występujących po znacznym wysiłku[2].
  • Olejek mięty pieprzowej. To jeden z najbardziej znanych olejków wykorzystywanych przy bólach mięśniowych. Zawarte w nim związki, takie jak flawonoidy i mentol, działają rozkurczowe i obniżają napięcie mięśni gładkich. Dodatkowo orzeźwiający aromat mięty pozytywnie wpływa na samopoczucie.
  • Olejek rozmarynowy. Rzadko stosowany, chociaż uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych naturalnych środków przeciwbólowych na bóle różnego pochodzenia, w tym bóle mięśnie i głowy. Bardzo dobrze sprawdzi się szczególnie przy dolegliwościach towarzyszących grypie i przeziębieniu, gdyż ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych[3].
  • Olejek goździkowy. Wykazuje działanie rozgrzewające i delikatnie przeciwbólowe, dlatego też świetnie sprawdza się przy łagodzeniu bólu mięśni.
  • Olejek cynamonowy. Stosowany do nacierania ciała, działa rozgrzewająco i łagodząco, a nawet nieco znieczulająco miejscowo.

Olejki eteryczne do nacierania bolących mięśni

Przy bólu mięśni olejki eteryczne stosowane są oczywiście do nacierania miejsc objętych bólem. Delikatny masaż pomaga usprawnić krążenie i rozluźnić mięśnie. Odpowiednio dobrane olejki działają rozgrzewająco i delikatnie przeciwbólowo. Taki zabieg wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi.

Do uszkodzonej tkanki mięśniowej dociera więcej tlenu i substancji odżywczych, dzięki czemu proces regeneracji przebiega szybciej[4].

[1] Zakwasy – co to takiego?, I. Napierała. [Materiały źródłowe].
[2] Tamże.
[3] Rola aromaterapii w medycynie, Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, [Materiały źródłowe].
[4] Tamże.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nazwa produktu leczniczego: Amol, produkt złożony, płyn doustny, płyn na skórę. Skład i postać farmaceutyczna: produkt złożony, płyn doustny, płyn na skórę. Produkt Amol zawiera 67% v/v etanolu. Wskazania do stosowania: Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Amol stosowany jest tradycyjnie w następujących wskazaniach: zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów; wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np. wzdęcia i niestrawność. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Astma oskrzelowa i inne schorzenia dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Dzieci poniżej 12 lat, ze względu na brak wystarczających danych na temat stosowania produktu Amol w tej grupie wiekowej. Stosowany wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego; przewlekłe choroby wątroby; uzależnienie od alkoholu. Stosowany zewnętrznie: uszkodzona skóra np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych; choroby skóry przebiegające z wysypką; stosowanie na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma sp. z o.o., ul. Prosta 68, 00 838 Warszawa, tel.: +48 22 608 13 00.

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów