Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Olejki eteryczne - niezastąpione w łagodzeniu bólu mięśni

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-08-05 16:40
Olejki eteryczne AMOL

Ból mięśni pojawia się nie tylko po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza gdy od dłuższego czasu nie trenowaliśmy, ale również podczas grypy jako jeden z jej objawów. Jak sobie z nim radzić?

Ból mięśni to typowy objaw przetrenowania. Dolegliwości bólowe po intensywnym wysiłku fizycznym fachowo nazywamy opóźnioną bolesnością mięśni[1], a w języku potocznym są to zakwasy. Obie nazwy opisują tępy ból, pojawiający się wraz z uczuciem sztywności mięśni i nadwrażliwością na dotyk. Ból mięśni jest też jednym z typowych objawów grypy. Często towarzyszą mu dolegliwości ze strony stawów, ogólne rozbicie, wysoka gorączka, ból głowy, gardła, kaszel, czy dreszcze.

W obu przypadkach możemy, a nawet powinniśmy łagodzić uporczywe dolegliwości bólowe, które niekiedy bywają tak intensywne, że uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie. Skutecznym, bezpiecznym i prostym sposobem są delikatne masaże z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych. Jakie olejki są najlepsze na ból mięśni?

  • Olejek lawendowy. Wcierany delikatnie w skórę, wykazuje właściwości łagodzące na bóle mięśni czy napięcie mięśniowe. Oprócz tego działa uspokajająco i znacznie poprawia samopoczucie podczas grypy czy przeziębienia.
  • Olejek cytronelowy. Wykorzystywany jest jako skuteczny środek łagodzący różnorodne dolegliwości bólowe, w tym mięśni i stawów. Delikatnie wcierany w skórę, powoduje przyjemne odczucie ciepła, jednocześnie sprzyjając neutralizowaniu bólu.
  • Olejek eukaliptusowy. Wykazuje działanie przeciwbólowe i wspomagające ukrwienie, dlatego też zalecany jest przy bólach mięśniowych występujących po znacznym wysiłku[2].
  • Olejek mięty pieprzowej. To jeden z najbardziej znanych olejków wykorzystywanych przy bólach mięśniowych. Zawarte w nim związki, takie jak flawonoidy i mentol, działają rozkurczowe i obniżają napięcie mięśni gładkich. Dodatkowo orzeźwiający aromat mięty pozytywnie wpływa na samopoczucie.
  • Olejek rozmarynowy. Rzadko stosowany, chociaż uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych naturalnych środków przeciwbólowych na bóle różnego pochodzenia, w tym bóle mięśnie i głowy. Bardzo dobrze sprawdzi się szczególnie przy dolegliwościach towarzyszących grypie i przeziębieniu, gdyż ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych[3].
  • Olejek goździkowy. Wykazuje działanie rozgrzewające i delikatnie przeciwbólowe, dlatego też świetnie sprawdza się przy łagodzeniu bólu mięśni.
  • Olejek cynamonowy. Stosowany do nacierania ciała, działa rozgrzewająco i łagodząco, a nawet nieco znieczulająco miejscowo.

Olejki eteryczne do nacierania bolących mięśni

Przy bólu mięśni olejki eteryczne stosowane są oczywiście do nacierania miejsc objętych bólem. Delikatny masaż pomaga usprawnić krążenie i rozluźnić mięśnie. Odpowiednio dobrane olejki działają rozgrzewająco i delikatnie przeciwbólowo. Taki zabieg wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi.

Do uszkodzonej tkanki mięśniowej dociera więcej tlenu i substancji odżywczych, dzięki czemu proces regeneracji przebiega szybciej[4].

[1] Zakwasy – co to takiego?, I. Napierała. [Materiały źródłowe].
[2] Tamże.
[3] Rola aromaterapii w medycynie, Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, [Materiały źródłowe].
[4] Tamże.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów