Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Nerwobóle - rodzaje i sposoby leczenia

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2021-02-23 13:27
nerwobóle szyi karku i pleców

Dolegliwości bólowe potrafią skutecznie utrudniać nam nawet najprostsze czynności i nie pozwalają w pełni cieszyć się codziennością. Niekiedy taki dyskomfort w klatce piersiowej, szyi, barku czy plecach, a także doskonale znany nam ból głowy to nie efekt urazu czy zmian pogody, ale chorób lub stresu, który objawia się poprzez uciążliwe nerwobóle. A tych absolutnie nie powinniśmy ignorować.

Gdy ból towarzyszy nam już od dłuższego czasu, staje się on nieodłącznym elementem naszego życia. Mówimy wtedy, że tak po prostu ma być, że zaraz wszystko wróci do normy, a to błędne i bardzo szkodliwe podejście. Warto zacząć szukać przyczyn bólu i jak najszybciej się z nim uporać, aby znów mieć energię do codziennych wyzwań.

Czym są nerwobóle i jakie są ich rodzaje?1

Nerwoból to rodzaj bólu wywołany przez uszkodzenie lub podrażnienie jednego bądź kilku nerwów. Zwykle odczuwany jest jako nagły, ostry, piekący, kłujący lub uciskający i bardzo intensywny. Może pojawiać się jedynie od czasu do czasu lub systematycznie, w krótszych albo dłuższych odstępach czasu. Przyczyny nerwobólu to np. 

 • przewlekły stres, 
 • infekcja lub uszkodzenie mechaniczne w obrębie nerwu, 
 • choroby przewlekłe, jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy borelioza, 
 • ogólne osłabienie organizmu spowodowane niedoborem witamin i minerałów. 

Jeśli choć jeden z tych czynników towarzyszy nam na co dzień, warto dokładnie obserwować nasz organizm i jak najszybciej reagować, jeśli tylko pojawią się pierwsze dolegliwości bólowe. A gdzie występują one najczęściej? Mogą to być między innymi 2

 • nerwobóle w klatce piersiowej, czyli inaczej nerwobóle międzyżebrowe, 
 • nerwobóle pleców i kręgosłupa, 
 • nerwobóle brzucha, 
 • nerwobóle głowy,
 • nerwobóle barku i szyi, najczęściej w okolicy splotu ramiennego. 

Problemy te dotykają coraz więcej osób niezależnie od ich wieku. Jeśli szybko zdiagnozujemy dokładne miejsce i przyczynę jego występowania, możemy szybko  dopasować odpowiedni sposób leczenia. Dzięki temu komfort naszego życia ulegnie poprawie, a przeszywający ból nie będzie nam już towarzyszył w codziennych wyzwaniach i obowiązkach.  

Jak leczyć nerwobóle?3

Wiele zależy od tego, z jakimi nerwobólami mamy do czynienia. Jeśli pojawiają się one sporadycznie, na początek warto spróbować  doraźnych metod, aby zniwelować ból oraz działać na jego przyczynę. 

 • W przypadku nerwobólu wywołanego przez stres pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, odpoczynek i aktywność fizyczna. Możemy też zastosować preparat ziołowy, który aplikujemy w miejscu bólu i delikatnie rozmasowujemy. 
 • Gdy problem spowodowany jest niedoborem witamin, niezbędna może okazać się suplementacja lub zmiana diety - obie zalecane na podstawie wcześniejszych badań i ich konsultacji ze specjalistą.  
 • Urazy mechaniczne oraz choroby przewlekłe wymagają już bardziej złożonego leczenia - systematycznych kontroli lekarskich, przestrzegania zaleceń specjalistów, a w niektórych przypadkach również rehabilitacji, fizjoterapii czy profesjonalnych zabiegów medycznych. 

 

Nerwobóle to bardzo powszechna dolegliwość, z którą niestety zmaga się wiele osób. Nikogo nie trzeba przekonywać, że każdy ból powoduje dyskomfort, odbiera nam siły do działania i radość z drobnych codziennych przyjemności. Już dziś zadbajmy o siebie najlepiej jak potrafimy. Jeśli z uwagą wsłuchamy się w nasz organizm - już niedługo zobaczymy, jak duży wpływ mają nawet tak drobne gesty, jak nasze szybkie reakcje na wysyłane przez niego sygnały. 

 

mel.01.2021.02

 

Źródła: 

1. https://www.medonet.pl/zdrowie,nerwobole---rodzaje-i-sposob-leczenia-neuralgii,artykul,1734467.html

2. M. Dołżał, Nerwobóle, Lublin 2003

3. Wordliczek J., Dobrogowski J., Leczenie bólu, Warszawa 2011


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów