Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Łupież - przyczyny i profilaktyka

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-10 08:45
Łupież - przyczyny i profilaktyka

Dyskomfort, zawstydzenie, obniżone poczucie własnej wartości - to odczucia osób, które na co dzień muszą borykać się z nawracającym problemem łupieżu. Czym on w rzeczywistości jest? To uporczywa choroba skóry głowy, która objawia się nieestetycznym łuszczeniem naskórka, swędzeniem, a niekiedy łojotokiem. Najbardziej widoczną oznaką są białe płatki, które osiadają na włosach, ubraniach powodując przykre doznania. Jakie są przyczyny łupieżu, czy możemy się nim zarazić, jak mu przeciwdziałać - o tym przeczytasz w tym artykule.

Przyczyn może być mnóstwo!

Źródłem powstawania łupieżu na głowie są grzyby drożdżopodobne. Mają one nawet konkretną nazwę: Malassezia. Co zaskakujące, wszyscy je posiadamy, jednak stanowią one problem w momencie, w którym robi się ich zbyt dużo i zaczynają naruszać równowagę skóry głowy. Kiedy następuje ich rozmnożenie? Wtedy, kiedy Twój organizm jest osłabiony (np. po chorobie), w diecie brakuje cynku lub też skóra produkuje za dużo łoju. Ten ostatni czynnik przyczynia się do tego, że zdecydowanie częściej z problemem łupieżu zmagają się mężczyźni (męskie hormony powodują większe wydzielanie łoju). Przyczyną może być także nadmierny stres, który istotnie wpływa na odporność organizmu. Do czynników, które ułatwiają namnażanie się grzybów, zaliczamy również  niedostateczną higienę, czy przesuszenie skóry głowy. Zbyt rzadkie mycie głowy prowadzi do nadmiernego gromadzenia się łoju, natomiast zbyt częste suszenie włosów ciepłym powietrzem suszarki wzmaga złuszczanie naskórka. Przyczyną łupieżu może być także alergia na niektóre składniki znajdujące się w produktach do mycia. W takim przypadku warto sięgnąć po sprawdzone środki. W przypadku choroby skóry głowy doskonale sprawdzi się szampon Nizoral, który jest produktem leczniczym i zawiera aktywny składnik: ketokonazol. Niekiedy występowanie łupieżu może niestety wiązać się z poważniejszymi chorobami jak łuszczyca, egzema, a nawet wskazywać na zaburzenia hormonalne. W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty. W kwestii łupieżu warto zgłosić się do trychologa, który zastosuje odpowiednie leczenie. Dobra wiadomość jest taka, że tą chorobą nie można się zarazić. 

Przede wszystkim profilaktyka!

Aby uniknąć przykrego problemu, jakim jest łupież, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o naszą dietę. Powinna ona być bogata w witaminy z grupy B, A oraz E. Istotne jest zatem zwrócenie uwagi, aby w naszym jadłospisie często pojawiały się ryby, jogurty, orzechy czy marchew. Cynk to również składnik, który musimy uzupełniać poprzez spożywanie mięsa oraz sera żółtego. W przeciwdziałaniu łupieżowi pomaga także odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Nie myj włosów codziennie, optymalnie powinniśmy to robić do 2-3 dni. Stosuj odpowiednie kosmetyki, które nie przesuszą Twojego naskórka, a go nawilżą. Po umyciu włosów nakładaj odżywkę wyłącznie na ich długość, nigdy nie rób tego na skalp, aby nie obciążyć ujść gruczołów łojowych. Do suszenia włosów używaj chłodnego strumienia powietrza, unikaj stosowania pianek i lakierów. Od czasu do czasu warto wykonać masaż skóry głowy. Możesz do tego wykorzystać oliwkę z oliwek czy też napar z tymianku. Wystarczy opuszkami palców wmasować płyn w skórę, a następnie spłukać go po 20 minutach. Pozwoli to na pobudzenie mikrokrążenia, nawilżenie naskórka, a przy okazji stanowi doskonały zabieg relaksacyjny. 

Podsumowując, przyczyn łupieżu może być wiele. Przede wszystkim winę ponoszą grzyby Malassezia, które stanowią problem, gdy jest ich za dużo. Rozmnażanie nasila nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy, niedobory cennych składników w diecie, alergia na składniki kosmetyków, których używamy. Warto więc sięgać po sprawdzone środki (np. szampon przeciwłupieżowy Nizoral), uzupełniać braki cynku, witamin, a od czasu do czasu wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Łupież to choroba, którą nie można się zarazić, natomiast trzeba zadbać o profilaktykę, aby uniknąć tego uporczywego problemu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów