Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Leczenie ortodontyczne nakładkami

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-05 16:03
Kobieta trzyma w ręce nakładkę ortodontyczną.

Piękny uśmiech i proste zęby są jednym z marzeń mnóstwa ludzi w całej Polsce i na świecie. Do tej pory myśleli oni, że obie te rzeczy wiążą się z szeregiem wyrzeczeń, a przede wszystkim z noszeniem aparatu ortodontycznego. To właśnie to narzędzie w wielu przypadkach odciągało wielu z nich od tej metody poprawienia uśmiechu. Nie każdy jednak wie, że istnieje metoda pozwalająca wyprostować zęby, a niewymagająca zakładania aparatu. Dyskretna, ale szalenie skuteczna. Chodzi tutaj o leczenie ortodontyczne nakładkami. Jednak czym one są i w jaki sposób wygląda cały proces ich zastosowania?

Czym są nakładki ortodontyczne i jak działają?

Leczenie ortodontyczne nakładkami to metoda, która skupia się wokół specjalnych nakładek, w profesjonalnym świecie znanych jako Clear Aligner. Owe nakładki są przezroczyste, łatwe w stosowaniu i potrafią przesuwać zęby, stopniowo korygując wadę zgryzu. To zresztą sugeruje sama ich nazwa, w której angielskie słowo “align” oznacza "wyrównywać”. Nakładki ortodontyczne przeznaczone są wyłącznie dla osób odpowiednio zdyscyplinowanych - z uwagi na fakt, że bardzo łatwo je zdjąć, w ich przypadku konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza w kwestii ich noszenia - co najmniej 23 godziny dziennie. Sam proces łatwego zdejmowania pozwala z kolei utrzymywać najwyższy poziom higieny jamy ustnej - również w najbardziej kluczowych fazach leczenia. Nakładki doskonale radzą sobie z korygowaniem każdej wady uzębienia, a przy okazji wyglądają bardzo estetycznie. Z uwagi na indywidualne planowanie leczenia ortodontycznego każdego z pacjentów oraz budowę nakładek, są one idealnie dostosowane do powierzchni zębów i błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Dzięki temu nie tylko zachowują nienaganny wygląd (nie rzucają się w oczy), ale też gwarantują wysoki komfort użytkowania. Zgodnie z badaniami pacjent leczący się nakładkami ortodontycznymi, już po 3 miesiącach leczenia określa swój komfort życia na takim samym poziomie jak przed leczeniem ortodontycznym. Co pokazuje, jak szybko pacjent przyzwyczaja się do kwestii leczenia ortodontycznego nakładkami Clear Aligner. Natomiast w przypadku aparatów z wklejanymi zamkami ortodontycznymi, poziom dyskomfortu spada po każdej wizycie aktywacyjnej i nieznacznie powraca. Nakładki ortodontyczne powstały na bazie termoplastycznego tworzywa sztucznego, które jest w stanie delikatnie i bezboleśnie przesuwać zęby w określoną stronę, a jeżeli zachodzi taka konieczność, to każdego z zębów niezależnie od siebie. Z uwagi na taki ich charakter, konieczna jest ich regularna wymiana na kolejne (co 7 dni - lub zgodnie z zaleceniami lekarza - czas jest zależny od systemu leczenia nakładkami Clear Aligner). 

Nakładki nie zawierają w sobie szkodliwych substancji (w tym plastyfikatorów BPA) i są wyrobem w pełni bezpiecznym, dopuszczonym do użytku medycznego. Leczenie ortodontyczne nakładkami może trwać dłużej lub krócej - zależy to od konkretnej wady, pacjenta oraz przebiegu kolejnych etapów terapii. Długość leczenia ortodontycznego aparatami Clear Aligner poznajemy po zakończeniu planowania modeli 3D, kiedy lekarz ortodonta zaplanuje leczenie nakładkami. Po zakończeniu pierwszej fazy leczenia, kiedy zęby są w znacznej części uszeregowane, następuje druga faza leczenia, kiedy nakładki są grubsze niż w pierwszej fazie.

Proces leczenia nakładkami ortodontycznymi

Proces leczenia nakładkami ortodontycznymi wymaga zaangażowania tak pacjenta, jak i lekarza prowadzącego (ortodonty). Zawsze rozpoczyna się on od konsultacji z tym ostatnim, ponieważ bardzo ważne jest również zbadanie przyczyny powstawania wady zgryzu.

Po zakończonej konsultacji ortodontycznej, kiedy pacjent decyduje się na leczenie nakładkami, wykonywane jest badanie RTG 3D, a także dalsza część diagnostyki ortodontycznej - zdjęcia wewnątrz- i zewnątrzustne. Wykonuje się też skan za pomocą skanera wewnątrzustnego - są to działania bardzo istotne z punktu widzenia dalszego leczenia. Pozwalają one lekarzowi dokonać odpowiednich i dokładnych pomiarów przesunięć, a także przygotować właściwy - zawsze indywidualny - plan leczenia.

Ów plan leczenia przedstawiany jest pacjentowi na kolejnej wizycie. Pacjent dokładnie wtedy dowiaduje się, jaki będzie czas trwania leczenia i jakie dodatkowe techniki ortodontyczne powinny być zastosowane do odpowiedniego uszeregowania zębów. Właściwe leczenie ortodontyczne nakładkami polega na zakładaniu przygotowanych nakładek na tydzień. Po upływie tygodnia następuje ich wymiana. Pacjent wymienia nakładki we własnym zakresie. W zależności od wady zgryzu oraz współpracy lekarza prowadzącego z pacjentem istnieje możliwość przekazania pacjentowi większej ilości nakładek Clear Aligner, dzięki czemu kolejna wizyta aktywacyjna odbędzie się w późniejszym czasie. Leczenie ortodontyczne nakładkami kończy się podobnie jak w przypadku aparatów ortodontycznych z wklejanymi zamkami na tak zwanej fazie retencji, w trakcie której zęby są stabilizowane w nowej pozycji. Czas trwania fazy retencji jest zależny od wielu czynników, ale trwa od dwukrotności czasu leczenia ortodontycznego, lecz (zgodnie z badaniami) może trwać nawet do końca życia. Wiele zależy od tego, w jakim wieku rozpoczynamy leczenie ortodontyczne (im wcześniej, tym lepiej), jak i również od osobniczej zdolności kości do przebudowy.

Pozytywne i negatywne strony nakładek prostujących zęby

Leczenie ortodontyczne nakładkami nie bez powodu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wynika ono przede wszystkim z wysokiej skuteczności, dokładności, ale i olbrzymiego komfortu użytkowania owych nakładek. Cały proces leczenia może być znacznie krótszy od czasu leczenia aparatami tradycyjnymi.

Stosowanie nakładek gwarantuje zachowanie lepszej higieny jamy ustnej, ale też umożliwia korekcję również dzieciom. Nakładki ortodontyczne, kiedy leczenie jest planowane przez doświadczonego lekarza, są w stanie pomóc w wyleczeniu każdej wady zgryzu - co istotne, można je zdjąć, na przykład na czas przeprowadzania rezonansu magnetycznego (niezwiązanego z nakładkami) lub podczas innych czynności zmuszających do pozbycia się tego typu elementów, jak i również przed ważnym spotkaniem, kiedy potrzebujemy dodatkowej pewności siebie, a aparat ortodontyczny może nam w tym przeszkadzać.

Oczywiście nakładki to również pewne wady. Przede wszystkim wymagają one wysokiego poziomu samodyscypliny. Trzeba też uważać, by ich nie uszkodzić - w przypadku ich pęknięcia, nie będą nadawały się do użytku. Szczególną uwagę należy zachować przy spożywaniu gorących lub ciepłych napojów i posiłków. W takich sytuacjach należy je zdejmować, co w dłuższej perspektywie może przeszkadzać.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów