Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak walczyć z zaparciami?

2017-09-19 20:51
jak leczyć zaparcia

Zaparcia to dolegliwość, która potrafi w bardzo dużym stopniu wpłynąć na nasze samopoczucie. Niestety dotyka coraz większą część populacji i dlatego warto wiedzieć wiedzieć o nich więcej. Najważniejsze, że nie zawsze jest to sygnał poprzedzający poważne schorzenie. Większość przypadków spowodowana jest złym odżywianiem, stresem czy brakiem ruchu. Nim problem nas dopadnie, powinniśmy dowiedzieć się, jak mu przeciwdziałać i oczywiście, jakich środków użyć, aby sobie z nim poradzić.

Zaparcia - rozpoznanie

Zaparcia – jak je rozpoznać? Kiedy możemy twierdzić, że mamy z nimi do czynienia? To nie jest proste pytanie. Na rytm pozbywania się strawionych resztek pokarmów przez organizm ma wpływ skład diety. Osoba na lekkostrawnej diecie, przyjmująca dużo płynów, uprawiająca sport będzie oddawała stolec częściej. Osoba gustująca w diecie ciężkostrawnej, przyjmująca małe ilości płynów i prowadząca siedzący tryb życia - narażona jest na niezbyt częste oddawanie stolca. Stąd też człowiek, który wypróżnia się codziennie, może zaniepokoić się, gdy przerwa w wydalaniu kału przekroczy 3 dni. Ci rzadziej korzystający z toalety, mogą niepokoić się, gdy przerwa wyniesie co najmniej 5 dni. Tu nie ma reguł ogólnie przyjętych. Chociaż normą jest zwrócenie uwagi na stan zdrowia danej osoby, gdy przerwa przekracza 3 dni. Nie czas jednak jest najważniejszy. Ważniejsze jest uczucie dyskomfortu, ciśnięcia w jamie brzusznej, ciężkości, bólu i blokady wydalania gazów. Gdy wizyta w toalecie wiąże się z dużym wysiłkiem, bez większych sukcesów - wówczas wiadomo, że mamy problem. Taki stan powinien być przyczyną zaniepokojenia i wymaga działania.

zaparcia dieta

Przyczyny zaparć

Przyczyn zaparć jest bardzo wiele. Na początku, z pewnością należałoby wymienić podłoże psychiczne. Permanentnie doświadczany stres czy napięcie, mogą być przyczyną zaparć. To samo dotyczy sytuacji, w której ktoś ogranicza częstotliwość wypróżniania się. To prosta droga do zaparcia - często przeradzającego się w tzw. zaparcie nawykowe. Aby z tym typem przewlekłych zaparć walczyć przede wszystkim powinniśmy postarać się o wyrobienie nawyku wypróżniania się w godzinach rannych. Wówczas praca jelita grubego jest najbardziej wzmożona. Niestety rankiem ilość naszego czasu jest ograniczona. Pośpiech i stres powodują z czasem zanikanie odruchu porannego wypróżniania. W walce z tym zjawiskiem powinniśmy zadbać o możliwość spokojnego przebywania w toalecie, nim podejmiemy codzienne obowiązki. Dieta jest kolejną ważną przyczyną. Ciężkostrawne potrawy, suche pożywienie, mała ilość płynów, prowadzą do zmniejszenia częstotliwości wypróżnień. Bardzo często przyczyną zaparć jest przyjmowanie konkretnych leków czy specyfików. Niektóre leki przeciwbólowe, leki na chorobę wrzodową żołądka czy środki przeciwdepresyjne mogą prowadzić do zaparć.

Dieta na zaparcia

Ogólnie przyjmuje się, że w chwili zaobserwowania stanu zaparcia, powinno się przede wszystkim zastosować zmianę diety. Początkowo należy zwiększyć ilość wypijanych płynów - nawet do 2,5 litra wody dziennie. Nawyk wypijania szklanki wody zaraz po przebudzeniu, to krok wspomagający pracę jelit. Zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie, bardzo sprzyja regulacji pracy układu pokarmowego. Kasze czy gruboziarniste pieczywo także. Jogurty, kiszona kapusta, ogórki kiszone, kefiry, są z kolei dobrym źródeł probiotyków wspomagających pracę jelit. Ograniczyć należy dostarczanie do organizmu tłuszczy zwierzęcych, czekolady, słodyczy, gazowanych napojów, białego pieczywa.

Domowe sposoby na zaparcia

Zjedzenie kilku suszonych śliwek czy moreli może pomóc w zaparciach. Śliwki w postaci surowego owocu również uchodzą za znakomity środek wspomagający wypróżnianie. Perystaltykę jelit poprawiają zawarte w nich pektyny, ale obecne i w innych owocach, na przykład w jabłkach. Sporządzenie kleiku z siemienia lnianego (łyżeczka na 3/4 szklanki przegotowanej wody) powinno także pomóc. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych, przysiadów czy „brzuszków” może przyczynić się do przemieszczenia mas zalegających w jelicie. Oliwa z oliwek dodawana do sałatek i innych potraw lub podawana na łyżeczce zmieszana z sokiem z cytryny to jeden z domowych sposobów na zaparcia. Podobnie działa olej rycynowy. Tu nie należy przesadzać, aby działanie nie było zbyt mocne!

Leczenie zaparć

Jeśli zmiana diety, wzmożona aktywność fizyczna czy domowe sposoby nie działają w stopniu wystarczającym, możemy sięgnąć do dużej grupy specyfików, które wspomogą nas w walce z zaparciami. Na stronie KtoMaLek.pl znajdziemy preparaty i leki, w tym leki dostępne bez recepty. Najłagodniejsze i nie wpływające na „rozleniwienie jelit” są produkty na bazie błonnika lub zawierające laktulozę. Stosuje się je codziennie, a one łagodnie regulują rytm wypróżnień. Są to Xenna błonnik, Babka płesznik, Colon C, Colosan Ex z probiotykami, Lactulose-MIP, Lactulosum HASCO. Ponadto możemy sięgnąć po preparaty działające szybciej. Najważniejsze jest jednak aby ich nie nadużywać, gdyż może to zwiększyć skłonność do zaparć. Są to takie specyfiki jak: Alax, Bisacodyl VP, Xenna, Senefol, Radirex, Regulax. Poza formami doustnymi możemy zastosować także czopki – ich działanie jest zdecydowanie najszybsze i są to m.in. Czopki glicerolowe, Laxol, Eva/Qu. To tylko niektóre z dostępnych środków, które pomogą nam w trudnych chwilach zaparcia.

Jeśli zaparcie ma nagły charakter i wiąże się z ostrym bólem, lub gdy zaparcia występują na przemian z biegunkami - musimy koniecznie zgłosić się do lekarza.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów