Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Grzybica stóp i paznokci - nie tylko wakacyjna pamiątka

Redakcja K. 2017-08-18 12:48
swędzące stopy z powodu grzybicy

Podczas wakacji jesteśmy szczególnie narażeni na infekcję grzybiczą, przebywając w takich miejscach jak sauna, basen czy plaża. Nie zdając sobie sprawy, jak łatwo o zarażenie - bardzo często zachowujemy się lekkomyślnie. Nabytej grzybicy nie pozbędziemy się bowiem zbyt szybko. Żadne domowe metody nie pozwolą na zwalczenie infekcji. Konieczna jest pomoc dermatologa i bardzo często skomplikowana kuracja farmakologiczna. Nim jednak stanie się najgorsze, pomyślmy co możemy zrobić, aby ryzyko zarażenia zmniejszyć i zastanówmy się jakie dostępne bez recepty leki, mogą nam pomóc.

 

Podstawowe sposoby zapobiegania grzybicy

Leczenie grzybicy trwa długo i czasu tego na pewno nie będziemy wspominać z przyjemnością. Warto więc zachować kilka podstawowych środków ostrożności, dzięki którym unikniemy pojawienia się u nas infekcji grzybiczej

Utrzymuj stopy w suchości

Grzyby, które mogą stać się naszym koszmarem, po prostu uwielbiają miejsca ciepłe i wilgotne. Dlatego też należy zacząć od utrzymywania stóp w suchości. Przewiewne obuwie, nieco większe, takie, aby nie uciskało palców i paznokci to podstawa. Osuszanie stóp własnym, często pranym w wysokiej temperaturze ręcznikiem to kolejny sposób na zmniejszenie ryzyka zakażenia się grzybicą stóp i paznokci. To wszystko, to jednak tylko podstawy.

Pamiętaj o klapkach

Na basen, i do wszelkich wilgotnych, odwiedzanych publicznie miejsc, najlepiej wchodzić w klapach. Po użyciu, klapki również suszymy. Staramy się, aby nie mieć ran na stopach oraz by nasze paznokcie były dobrze przycięte. Nie za krótko, nie mogą być też za długie i wrastające - to ułatwia grzybom zadomowienie się na naszej stopie.

Używaj zawsze suchych, naturalnych skarpetek

Suche skarpetki, naturalne, bawełniane - nigdy nie sztuczne, także zmniejszają możliwość zarażenia się grzybicą. Oczywistością jest także, nie pożyczanie butów, klapek, skarpetek czy przyborów do pedicure od innych osób. Tyle powinniśmy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

grzybica - jak zapobiegać (ktomalek.pl)

Specyfiki zapobiegające pojawieniu się grzybicy

Możemy też skorzystać z odpowiednich specyfików przed i po przebywaniu w warunkach sprzyjających rozwojowi grzybów. Są to zasypki wzbogacone olejkiem z drzewa herbacianego Proftin-M czy kremy i aerozole z dodatkiem nanosrebra, jak Nanosilver Prodiab i Kropla Zdrowia Krem do stóp z nanosrebrem i Urea.

Czujesz swędzenie stopy? Czy to już grzybica?

Jeśli się nie udało i czujemy swędzenie, pieczenie na dolnej powierzchni stopy lub zmienia się kolor paznokcia - na ogół na jednym palcu - musimy stać się wyczuleni i obserwować zmiany. W przypadku grzybicy barwa płytki paznokciowej zmienia się na białą, a następnie żółtą. Staje się ona ponadto coraz grubsza i zaczynamy czuć nieprzyjemny zapach od gromadzących się grzybiczych złogów pod paznokciami.

Takie objawy powinny nas skłonić do natychmiastowej wizyty u dermatologa, który będzie w stanie określić, czy to zakażenie grzybicze. W przypadku wczesnego stadium lub wątpliwości, lekarz kieruje chorego na specjalistyczne badania, z pobraniem próbek i hodowlą grzybów, w celu właściwego dopasowania leków do konkretnej infekcji.

 

Jak leczyć grzybicę?

Leczenie grzybicy jest długotrwałe i może być prowadzone poprzez stosowanie leków miejscowo na zakażone miejsce, jak i doustnie. Najczęściej stosuje się połączenie tych metod oraz skomplikowanych zabiegów, ze spiłowywaniem warstw paznokcia włącznie.

Na stronie KtoMaLek.pl znaleźć można wiele preparatów pomagających w profilaktyce i leczeniu grzybicy. Na zakażone grzybami paznokcie można zastosować Acifungin forte lub produkty w postaci lakieru jak Nailner, Steper i Oliprox. W przypadku leczenia grzybicy skóry wykorzystywany jest Nizoral krem, Daktarin, Lamisilatt, Myconafine, Undofen Max, Hascofungin, Clotrimazolum i wiele innych. Najważniejsze jednak, abyśmy jeszcze przed ewentualną możliwością zachorowania, bardzo uważali i z wyobraźnią podchodzili do sytuacji, w których o zakażenie łatwo.

Uważaj na grzybicę przez cały rok

Niestety wakacje to nie jedyny moment, który sprzyja zakażeniu drożdżycą paznokci. Każdy pobyt w saunie czy na basenie, może skończyć się możliwością zachorowania. Osuszanie stóp, bawełniane skarpetki, użycie stosownych preparatów, takich jak dostępne bez recepty żele, kremy, pudry, zasypki i aerozole, pozwala czuć się w miarę bezpiecznym. Uważajmy i korzystajmy z miejsc rekreacji takich jak baseny czy sauny z rozwagą!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów