Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Czy wątroba boli - jakie są objawy chorej wątroby

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-12 14:34
bolesna wątroba

Wątroba – jeden z kluczowych narządów w naszym organizmie, zlokalizowany z prawej strony jamy brzusznej, o wadze przeszło 1,5 kilograma. Bierze udział nie tylko w procesach trawiennych, ale również odpowiada za odtruwanie naszego organizmu i syntezę wielu ważnych czynników. Z tego względu tak ważne jest utrzymywanie jej w dobrej kondycji. Warto również wiedzieć jak rozpoznawać symptomy zaburzeń jej pracy, ponieważ ból w okolicy wątroby nie zawsze musi się pojawić.

Czy wątroba boli?

Dlaczego prawidłowa praca wątroby jest dla nas taka istotna? Jest to największy gruczoł trawienny w naszym organizmie, składający się z tysięcy hepatocytów. Jednym z jej głównych zadań jest udział w procesach trawiennych, przekształcających dostarczany pokarm w łatwo przyswajalne dla organizmu substancje proste. Jest ona również kluczowym organem odpowiadającym za usuwanie z naszego organizmu substancji toksycznych, zarówno pochodzących z zewnątrz, jak i stanowiących uboczny produkt przemian biochemicznych. Co ciekawe, stanowi ona również magazyn zapasowy dla tłuszczów, glikogenu, żelaza oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (A,D, E oraz K). Nie należy również zapominać, że wątroba reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową, bierze udział w syntezie żółci, triglicerydów, cholesterolu, białek osocza (np. albumin) oraz czynników krzepnięcia krwi. Ze względu na swoją wszechstronność, wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne i nawet przy zachowaniu 1/3 jej objętości jest w stanie dalej zachować swoją funkcjonalność.

Wątroba nie jest narządem unerwionym, także sama w sobie nie boli. Niemniej jednak powiększona wątroba uciska na otaczające ją narządy wewnętrzne oraz dobrze unerwione tkanki, co odczuwane jest właśnie jako ból w okolicy wątroby.

Prowadząc zdrowy styl życia i stosując dobrze zbilansowaną dietę, nie powinniśmy odczuwać żadnych dolegliwości ze strony tego narządu. Powiększona wątroba może jednak być efektem nadmiernego jej obciążania i uszkodzenia hepatocytów. Taki stan może być spowodowany m.in.:

 • Spożywanie dużych ilości alkoholu.
 • Dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone oraz tłuste i smażone potrawy.
 • Zjadanie dużych posiłków zamiast kilku mniejszych.
 • Palenie papierosów.
 • Stosowanie leków tj. środki hormonalne, tetracykliny czy niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 • Substancje trujące.
 • Wirusy (WZW typu A, B lub C).

Niektóre ze zmian są odwracalne, jednakże niektóre wymienione powyżej czynniki prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia hepatocytów, a to z czasem do przewlekłej niewydolności wątroby.

bolesna wątroba

Objawy chorej wątroby

Jak już wspomnieliśmy, ze względu na brak unerwienia tak naprawdę nie występuje ból wątroby - objawy które odczuwamy są zazwyczaj spowodowane powiększeniem wątroby ze względu na toczący się w jej wnętrzu stan zapalny i ucisk otaczającej jej torebki. Jeżeli chodzi o inne objawy powiększonej wątroby, są to między innymi:

 • Brak apetytu;
 • Problemy z trawieniem;
 • Częste wzdęcia;
 • Przewlekłe uczucie zmęczenia;
 • Nadmierna senność;
 • Utrata wagi;
 • Zmiana koloru skóry na lekko ziemisty, żółtawy;
 • Świąd skóry;
 • Ciemniejsze zabarwienie moczu;
 • Pojawienie się na skórze pajączków i rumienia w okolicy dłoni;
 • Krwawienie z dziąseł i innych błon śluzowych;
 • Przerost ślinianek przyusznych.

Jak widać wiele z tych objawów jest mało charakterystycznych, co utrudnia z czasem postawienie prawidłowej diagnozy. Przy zaawansowanych schorzeniach, kiedy pojawia się już silny ból wątroby, objawy są już bardziej specyficzne i obejmują:

 • Wodobrzusze,
 • Przepuklinę pępkową;
 • Uogólnione, silne obrzęki;
 • Skazę krwotoczną;
 • Nadciśnienie wrotne;
 • Krwawienie z żylaków przełyku;
 • Zaburzenia pracy nerek;
 • Śpiączkę metaboliczną.

Jak zbadać stan wątroby?

Stan wątroby można ocenić za pomocą wielu narzędzi. Badania profilaktyczne powinny być wykonywane co najmniej raz w roku, co pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto je również wykonywać w momencie pojawienia się jakichkolwiek objawów, a także gdy pojawi się ból w okolicy wątroby.

dieta wątrobowa essentiale

Pierwszym krokiem do postawienia diagnozy jest oczywiście dokładny wywiad lekarski i badanie palpacyjne, pozwalające określić wielkość i twardość wątroby. Bardzo istotne są również badania laboratoryjne, takie jak: białko całkowite, CRP, bilirubina całkowita i pośrednia, ALT, AST, GGTP, fosfataza zasadowa, antygen HBs oraz przeciwciała anty-HCV.  Warto również dodatkowo wykonać ogólne badanie moczu, w którym w przypadku schorzeń wątroby mogą pojawić się krwinki czerwone oraz bilirubina.

Do nieinwazyjnych badań wątroby zaliczają się także metody obrazowe. Najczęściej wykorzystywane jest badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa oraz scyntygrafia. Pozwalają one na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w strukturze tego narządu, takich jak guzki czy zwłóknienia.

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się również na badania inwazyjne, takie jak laparoskopia czy biopsja wątroby. Wykonuje się je najczęściej w przypadku silnych stanów zapalnych lub w celu sprawdzenia czy widoczny w badaniach obrazowych guz ma charakter łagodny czy złośliwy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ze względu na fakt, iż wątroba odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, a objawy powiększonej wątroby nie są niczym przyjemnym, warto stosować działania profilaktyczne zapewniające jej prawidłową pracę.

Kluczowe są oczywiście zdrowy styl życia i odpowiednio zbilansowana dieta, opierająca się na kilku prostych zasadach:

 • Unikanie smażonych i tłustych potraw.
 • Picie dużej ilości wody.
 • Zjadanie kilku małych posiłków dziennie.
 • Częste sięganie po warzywa i owoce, zwłaszcza te w ciemnych kolorach.
 • Ograniczenie słodyczy i słonych przekąsek, które zawierają wysoko przetworzone składniki.
 • Warto również zrezygnować z używek, takich jak kawa, alkohol czy papierosy, które wykazują szkodliwy wpływ nie tylko na wątrobę, ale również inne narządy.

W ramach profilaktyki można zastosować również jeden z dostępnych w aptece preparatów, zawierających składniki wspomagające pracę wątroby. Warto przyjrzeć się dobrze składowi takiego preparatu, ponieważ w wielu przypadkach są to głównie puste chwyty marketingowe lub słabo działające wyciągi ziołowe. Skutecznym rozwiązaniem we wspomaganiu pracy wątroby i jej naturalnych zdolności regeneracyjnych są preparaty zawierające duże ilości fosfolipidów. Czym one są?

Fosfolipidy, zarówno te ludzkie jak i pochodzenia sojowego (zawarte we wspomnianych preparatach), to niewielkie cząsteczki tłuszczowe składające się z części hydrofilowej i hydrofobowej. Najbardziej znana z nich jest fosfatydylocholina. Wchodzi ona w skład błony hepatocytów, stanowiąc około 40% jej powierzchni. Fosfolipidy wchodzą również w skład żółci oraz lipoprotein. Przy intensywnej pracy wątroby dochodzi do gwałtownego spadku poziomu fosfolipidów, co nie tylko może osłabiać jej zdolności regeneracyjne, ale również utrudniać prawidłową pracę. Ma to związek z faktem, iż fosfatydylocholina odpowiada za przekazywanie sygnałów w komórce. Gdy nie jest to możliwe, komórka umiera.

Zawarta w fosfolipidach cholina dodatkowo redukuje stan zapalny w obrębie wątroby, między innymi poprzez hamowanie syntezy cytokin prozapalnych. Cholina ułatwia również transport tłuszczów do innych narządów, przez co odciąża częściowo wątrobę w jej codziennej pracy. Cholina hamuje również odkładanie się tłuszczów na ścianach naczyń krwionośnych, zapobiegając stłuszczeniu wątroby oraz miażdżycy.

Jak widać regularne zażywanie preparatów zawierających wspomniane wyżej substancje, w połączeniu z odpowiednią dietą i zasadami zdrowego stylu życia z pewnością poprawi pracę wątroby i zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie przez długie lata.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Essentiale Forte, 300 mg, kapsułki. 1 kapsułka zawiera: 300 mg (Phospholipidum essentiale) fosfolipidów z nasion sojowych zawierających (3-sn-fosfatydylo) cholinę. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: olej sojowy, etanol. Wskazania do stosowania: Essentiale Forte jest roślinnym produktem leczniczym stosowanym w chorobach wątroby. Zmniejsza subiektywne dolegliwości, takie jak: brak apetytu, uczucie ucisku w nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub w przebiegu zapalenia wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, soję, orzeszki ziemne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o. o. (CHPL Essentiale Forte 10.2022)

Essentiale MAX, 600 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka zawiera: Phospholipidum essentiale, fosfolipidy z nasion sojowych zawierające (3-sn-fosfatydylo) cholinę, 600 mg. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: olej sojowy. Wskazania do stosowania: Essentiale Max jest roślinnym produktem leczniczym stosowanym w chorobach wątroby. Zmniejsza subiektywne dolegliwości, takie jak: brak apetytu, uczucie ucisku w prawym nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub w przebiegu zapalenia wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, soję, orzeszki ziemne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o. o. (CHPL Essentiale Max 10.2022)


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów