Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Aspiryna – nie tylko na przeziębienie

2018-01-26 15:18
skład i dawkowanie aspiryny

Kwas acetylosalicylowy, zwany potocznie aspiryną, to jeden z najpopularniejszych środków przeciwbólowych, stosowany na całym świecie. Za jego pomocą leczymy przeziębienie i różne dolegliwości bólowe. Jednak to nie jedyne zastosowania aspiryny. Jak jeszcze możemy wykorzystać ten wszechstronny lek?

Aspiryna – skąd się wzięła?

Dawniej w celu złagodzeniu bólu lub obniżenia gorączki stosowano wywar z kory wierzby, która swoje właściwości zawdzięcza zawartym w niej salicynie i saligeninie, z których wytwarzany jest kwas salicylowy. W 1897 roku niemiecki chemik Felix Hoffmann wyizolował czystą i stabilną formę kwasu acetylosalicylowego, która stosowana jest do dzisiaj. Skąd się wzięła nazwa aspiryny? Litera "a" pochodzi od grupy acetylowej. Człon "spir" nawiązuje do dawnej łacińskiej nazwy wiązówki błotnej, z której uzyskiwano salicylany, zaś końcówkę "in" stosowano niegdyś przy nazewnictwie leków. Pod tą nazwą lek jest sprzedawany od 1899 roku.

Aspiryna na ból i przeziębienie

Aspiryna jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Tradycyjnie stosuje się ją w leczeniu bólu głowy, bólach mięśniowych i stawów, a także w przebiegu grypy i przeziębienia. Stosowana doraźnie zmniejsza stany zapalne i przynosi choremu ulgę w bólu.Dzieje się tak, gdyż kwas acetylosalicylowy hamuje produkcję prostaglandyn (tzw. mediatorów reakcji zapalnej), które odpowiedzialne są powstawanie stanu zapalnego i odczuwanie bólu.

W trosce o serce

Niewielkie dawki aspiryny stosuje się w profilaktyce zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu. Aspiryna bowiem hamuje agregację płytek krwi oraz powstawanie zakrzepów, które zamykają światło tętnicy, dzięki czemu obniża ryzyko zapadalności na te choroby. Kwas acetylosalicylowy podaje się także doraźnie, gdy dojdzie do zawału.

Nietypowe zastosowania aspiryny

Kwas acetylosalicylowy może być z powodzeniem używany jako domowy specyfik na takie niedoskonałości skóry, jak zaskórniki i łagodny trądzik. Z kilku tabletek aspiryny można przygotować maseczkę lub pastę do miejscowego stosowania na wypryski. Jest to związane z keratolitycznym (złuszczającym) działaniem kwasu. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż u osób o skórze wrażliwej i suchej może dojść do podrażnień. Kobietom w ciąży również nie powinny stosować aspiryny.

Jak stosować aspirynę?

Dawkę przyjmowanego leku ustala lekarz. Zwykle zaleca się stosowanie 2,5 g kwasu acetylosalicylowego na dobę w dawkach 0,5-1 g w odstępach 4-8 godzin. Nie należy przekraczać dziennej dawki dobowej, która wynosi 4g. Szczegółowy skład i dawkowanie aspiryny podane są na ulotce leku.

Aspiryna nie dla każdego

Aspiryna nie dla każdego
Choć aspiryna jest preparatem uniwersalnym, istnieją pewne przeciwskazania do jej stosowania. Kto nie powinien zażywać aspiryny?

  • osoby cierpiące na chorobę wrzodową dwunastnicy lub żołądka - aspiryna zmniejsza wydzielanie przez ściany żołądka ochronnego śluzu, a także podrażnia błony śluzowe układu pokarmowego. Może mieć działania wrzodotwórcze;
  • kobiety w ciąży - aspiryna przyczynia się do uszkodzeń płodu, zwiększa ryzyko powikłań przy porodzie;
  • dzieci do 16. roku życia - podawanie aspiryny grozi wystąpieniem zespołu Reye'a;
  • osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - aspiryna obniża krzepliwość krwi;
  • astmatycy - lek może wywołać gwałtowny napad duszności tzw. astmę aspirynową.

Artykuł sponsorowany


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów