Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Odciski i pęcherze na stopach. Jak sobie z nimi radzić?

2017-08-22 14:28

Odciski i otarcia najczęściej pojawiają się, gdy założymy nowe i źle dopasowane buty. Ciągły nacisk, długie wędrówki i używanie sztywnego obuwia ma wpływ na kształtowanie się naszej stopy. To także typowe przyczyny pojawiania się odcisków i pęcherzy. Poważniejsze deformacje związane są z gromadzeniem się warstw zrogowaciałego naskórka powstają znacznie dłużej. Przeczytajcie, jak sobie radzić z pęcherzami, otarciami i odciskami!

Jak uniknąć pęcherzy i odcisków?

Przede wszystkim, staramy się nie dopuścić do ich powstania. Wybór butów zawsze powinien na pierwszym miejscu być podyktowany wygodą, a dopiero później względami estetycznymi. Jeśli nie mamy szczęścia w dniu zakupów, lepiej przełożyć decyzję i spróbować w innym sklepie lub innego dnia. Obecnie oferta producentów jest tak różnorodna i bogata, że z pewnością znajdziemy właściwy model. Nie wpadajmy w pułapkę rozmiaru. Jeśli wiemy, że nasza numeracja to np. 38 to nie upierajmy się przy niej za wszelką cenę. Nie numer jest ważny, tylko uczucie komfortu. Zawsze wybierajmy także obuwie, wykonane z naturalnych materiałów. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w miejscach, gdzie obuwie styka się z naszą stopą.

Jeśli dokonaliśmy właściwego wyboru, nie powinno być problemu. Niestety nie zawsze! Nawet jeśli but będzie wygodny, ale my zafundujemy naszym nieprzyzwyczajonym stopom wielogodzinną wędrówkę lub narazimy je na wilgoć, możemy nabawić się odcisków, których pierwszym symptomem będą pęcherze.

Pęcherze na stopach. Jak się ich pozbyć?

Jeżeli sytuacja na to pozwala, a pęcherze to tak naprawdę pęcherzyki, staramy się ich nie ruszać. Do dyspozycji mamy bardzo dużo środków, których możemy użyć. Dezynfekcja np. płynem Octenisept lub Octedin, a następnie naklejenie plastra dedykowanego na pęcherze i otarcia powinno załatwić sprawę.

Niestety pęcherze powstające na podeszwie stopy lub takie o dużym rozmiarze mogą nam uniemożliwić poruszanie czy ponowne założenie obuwia. Tu niestety musimy zaopatrzyć się w wyjałowione gaziki i igłę. Przebijamy pęcherz i uciskamy go gazikami , zbierając jednocześnie fizjologiczną wydzielinę. Następnie odkażamy powierzchnię pęcherza, najbliższą okolicę i zabezpieczamy wszystko specjalnym plastrem.

Bardzo ważne jest to, by wybrać dedykowany plaster na odciski i pęcherze. Na rynku znajdziemy plastry wyprofilowane czy opatrunki żelowe, które zabezpieczą nawet miejsca nietypowe, takie jak przestrzeń między palcami - uszkodzoną przez noszenie ciasnych japonek. Tego typu plastry w swojej ofercie ma między innymi Salvequick, Compeed, Pasocare, Urgo czy Viscoplast. Pełen wybór tych produktów dostępny jest na stronie KtoMaLek.pl.

Odciski i obtarcia na stopach sposoby

Sposoby na odciski

Jeżeli pęcherze zmienią się w odciski lub w ogóle narzekamy na gromadzące się warstwy grubej, zrogowaciałej skóry, musimy uciec się do pomocy środków zmiękczających. Jest to konieczne, gdyż bardzo często zrogowaciały naskórek pęka głęboko, co bywa bardzo bolesne lub z czasem prowadzi wręcz do deformacji stopy. Z czasem może to prowadzić do utworzenia się bolesnego „korzenia”, uciskającego stopę i będącego przyczyną silnego bólu. Na stronie KtoMaLek.pl znajdziemy przegląd większości środków dostępnych na rynku, pomagających z problemach z odciskami, począwszy od maści i płynów zmiękczających naskórek jak Acerin, ABE, Duofilm poprzez żele, kremy i plastry, a skończywszy na specjalnych skarpetkach ze środkami zmiękczającymi.

Spośród dostępnych plastrów warto zwrócić uwagę na te, które są dodatkowo nasączone kwasem salicylowym, jak Viscoplast Poloderm. Mają one nie tylko działanie ochronne, lecz również lecznicze. Przyczyniają się więc do szybszej redukcji odcisku.

Stosowanie kąpieli z soli morskiej i szałwii czy regularne peelingi stóp także mogą pomóc. Walka z odciskami może potrwać, ale zawsze się opłaca. Najważniejsze jest, aby minimalizować możliwość powstawania odcisków. Nie powinniśmy lekceważyć niewinnych symptomów, które mogą doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet interwencji chirurgicznej.

Jak sobie radzić z otarciami?

Nie możemy również zapomnieć o problemie otarć. Często towarzyszą one pęcherzom, jednak nie jest to regułą. Niewygodne obuwie może bowiem doprowadzić do zerwania naskórka. Tu przede wszystkim należy wspomnieć o obtarciach pięt, które są szczególnie bolesne i zazwyczaj połączone z krwawieniem. Taką ranę musimy zdezynfekować, a następnie zabezpieczyć dużym plastrem na otarcia. Obuwie musimy zmienić. Często trzeba owinąć piętę bandażem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów