Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak radzić sobie z oparzeniami?

mgr farm. Sylwia 2017-08-25 14:59
dziecko dotykające piekarnika

Oparzenia to temat niewygodny. Ból związany z oparzeniem jest tak dotkliwy, że nawet rozmowa lub czytanie o nim wywołuje u nas niechęć. Tymczasem oparzenie może przydarzyć się nam w każdej chwili. Możemy poparzyć się sami lub być świadkiem poparzenia. W każdym przypadku warto wiedzieć, jakie działanie jest najbardziej stosowne, jak opatrzyć ranę i jakich środków używać.

 

Jakie oparzenia można opatrzyć samodzielnie?

Oparzenie się przy ognisku, dotknięcie rozgrzanego naczynia, oblanie się wrzątkiem czy rozgrzanym tłuszczem to typowe sytuacje, z którymi możemy zetknąć się w czasie wakacji lub na co dzień, w gospodarstwie domowym. Jeżeli tylko wielkość oparzenia nie przekracza 2-3 procent powierzchni ciała, możemy samodzielnie zabezpieczyć je i opatrzyć. Jak to ocenić? Metodą dłoni. Powierzchnia dłoni dorosłego człowieka to około 1 % powierzchni ciała. Aby wiedzieć co robić musimy ocenić stopień poparzenia.

Jakie są rodzaje oparzeń?

Oparzenia dzielą się na stopnie, ze względu na intensywność obrażeń. Stopień I i II możemy opatrywać we własnym zakresie. Stopień III to poważne obrażenia występujące na pełnej grubości skóry, często tkanek podskórnych, mięśni i kości. Występuje podczas dłuższego działania ognia. Wymaga specjalistycznego opatrywania i leczenia. Poza jak najszybszym wezwaniem pogotowia ratunkowego, lub dowiezieniem do szpitala niewiele możemy zrobić

Jak ocenić rodzaje oparzeń?

Poparzenie I stopnia to zaczerwieniona skóra z niewielkim obrzękiem i uczuciem bolesnego pieczenia. Takie oparzenie, występuje wówczas, gdy na skórę wyleje niezbyt gorąca woda, zbyt długo zadziała słońce lub para wodna z gotującego się naczynia.

Poparzenie II stopnia to pojawiające się na zaczerwienionym miejscu pęcherze, wypełnione żółtawym płynem. Oderwany naskórek, a zwłaszcza skóra pod nim jest powodem silnego bólu. Taki stopień oparzenia występuje po oblaniu wrzątkiem, olejem czy krótkotrwałym zetknięciem z ogniem.

Jak opatrzyć oparzenie

Jak pomóc poparzonej osobie?

Kiedy mamy już do czynienia z poparzoną osobą powinniśmy udzielić jej prawidłowej pomocy, by uniknąć zakażenia i uśmierzyć jej ból. Po pierwsze, jeśli oparzona osoba ma w miejscu oparzenia ubranie, musimy się go pozbyć. Rana oparzeniowa musi być wolna od nacisku, obcych ciał czy zabrudzeń. Co robimy, gdy później?

Polej poparzoną powierzchnię wodą

Przede wszystkim, staramy się schłodzić poparzoną powierzchnię polewając bieżącą, zimną wodą. Oczywiście możemy zacząć od wody letniej i stopniowo ją oziębiać. Ważne, aby proces ten trwał dosyć długo. Nie 1-3 minuty, ale 15-30 minut. Woda działa bardzo dobrze, łagodząc ból i wspierając gojenie się rany w najtrudniejszym pourazowym okresie. Musimy do każdego poparzenia podchodzić bardzo ostrożnie - pomimo tego, że większość poparzeń I i II stopnia leczy się całkowicie w czasie maksymalnie kilku dni (I stopień) czy kilku tygodni (II stopień). Ból związany z poparzeniem uzależniony jest od indywidualnego stanu poszkodowanego.

Użyj specjalistycznych środków na oparzenia

Po schłodzeniu i przemywaniu zimną wodą, staramy się ranę pokryć delikatnym środkiem na oparzenia. Im lżejsza konsystencja tym lepiej. Bardzo dobrze działają wszelkie pianki łagodzące np. Panthenol, a także kremy i maści z dekspantenolem czy allantoiną jak Bepanthen i Alantan. Szukając pierwszej pomocy podczas oparzeń oprócz schładzania wodą można także użyć żel chłodzący Termcool. Na stronie KtoMaLek.pl znajdziemy całe spektrum środków na oparzenia. Jeśli są ku temu warunki, spryskujemy miejsce poparzone pianką, cyklicznie uzupełniając ubywającą piankę. Przemywanie rany pod zimną wodą i ponowne nałożenie pianki, też jest bardzo dobrą praktyką.

Jak opatrzyć ranę oparzeniową?

Jeśli doszło do powstania większych pęcherzy, musimy zastosować środek antyseptyczny - jak najdelikatniejszy, ale skuteczny. Nie spirytus, ale np. Octenisept czy Linoseptic. Następnie należy użyć pianki i jałowego opatrunku z gazy. Nie przyciskamy go do rany. Jeżeli to konieczne, jedynie lekko obwiązujemy bandażem. Unikamy ucisków. W przypadku bardziej rozległych oparzeń, zwłaszcza występujących w miejscach narażonych na nadkażenia warto zaopatrzyć się w specjalistyczne opatrunki hydrożelowe, które skutecznie wyciągają wysoką temperaturę z rany np. Aqua Gel lub BurnTec. Możemy także podać poparzonej osobie, ogólnodostępne środki przeciwbólowe.

Kiedy nie opatrywać rany oparzeniowej?

Jeżeli oparzone miejsce jest duże powierzchniowo, ale samo oparzenie zalicza się do I stopnia stosujemy leczenie otwarte. Nie nakładamy opatrunków, a jedynie nakładamy warstwę kojącej pianki - tak najczęściej postępujemy przy oparzeniach słonecznych. Kompresy lub polewanie chłodną wodą, powinny być podstawowym środkiem zaradczym. Pamiętajcie o tym, zachowując ostrożność i zabezpieczając przed możliwością oparzenia dzieci!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów