Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Cynamon - właściwości lecznicze. Kiedy unikać cynamonu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-04 10:52
Cynamon - właściwości lecznicze.

Cynamon znany jest wszystkim głównie jako przyprawa stosowana w kuchni. Jego aromat nierozerwalnie wiąże się z zimą, świętami i słodkimi wypiekami. Jednak już od dawien dawna używany był głównie w celach leczniczych. Jakie właściwości prozdrowotne posiada cynamon? Dla kogo używanie go będzie dobrym wyborem, a kto powinien ograniczyć cynamon?

Cynamon i jego pochodzenie

Cynamon pozyskuje się z kory cynamonowca. Do najbardziej popularnych należą trzy jego gatunki, do których zalicza się: cynamonowiec cejloński (Cinnamomum zeylanicum), cynamonowiec chiński (Cinnamomum cassia, syn. C. aromaticum) oraz cynamonowiec kamforowy (Cinnamomum camphora). W starożytności używany był przez Greków, Rzymian i Egipcjan. Wierzyli oni, że cynamon jest pokarmem bogów, wzmacniającym ciało i pełniącym rolę amuletu chroniącego przed chorobami. Ponadto olejek używany był do okadzania domów w celu wypędzania duchów oraz do balsamowania ciał. W celach leczniczych stosowany był jako panaceum na przeziębienia, bóle mięśni i stawów, bóle menstruacyjne czy problemy trawienne. Niektóre z wymienionych zastosowań zachowane są aż do dzisiaj. W skład substancji aktywnych zawartych w korze cynamonowca wchodzą aldehyd cynamonowy, dihydrocynamonowy, benzoesowy, eugenol, kuminol, terpeny oraz garbniki.

Jakie właściwości lecznicze ma cynamon?

Obecnie znanych jest wiele właściwości leczniczych cynamonu. W pierwszej kolejności stosuje się go przy dolegliwościach trawiennych, braku łaknienia, wzdęciach, skurczach żołądka, biegunkach, zgadze, a nawet wrzodach. Powoduje on wydzielanie soków trawiennych oraz żółci, co zwiększa wchłanianie składników odżywczych. Olejek uzyskiwany z kory cynamonowca stosuje się obecnie głównie w przeziębieniach, grypie czy zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Olejek zaliczany jest także jako środek antyseptyczny, neutralizujący działanie wielu mikroorganizmów. Do innych właściwości leczniczych cynamonu zalicza się działanie:

  • przeciwzapalne, przeciwbólowe i znieczulające
  • pobudzające wytwarzanie estrogenów
  • wzmacniające i rozgrzewające
  • zwalczające pasożyty skóry (wesz, świerzbowiec) i przewodu pokarmowego
  • wspomagające w infekcjach skórnych, takich jak trądzik lub kurzajki
  • obniżające ciśnienie krwi
  • normalizujące poziom cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i  HDL.

Cynamon znalazł również swoje zastosowanie w kosmetologii, szczególnie jego właściwości aromatyzujące. Wykorzystywany jest jako dodatek do perfum i chemii gospodarczej. Obecnie naukowcy prowadzą szereg badań nad korzystnym wpływem cynamonu w leczeniu chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych, a nawet w chorobie Alzhaimera.

Zastosowanie cynamonu w leczeniu cukrzycy

W dotychczas przeprowadzonych badaniach wykazano, że cynamon stosowany przez osoby chorujące na cukrzycę normalizuje poziom cukru we krwi. Dodatkowo obniżony poziom hemoglobiny glikowanej zmniejsza ryzyko pojawienia się powikłań cukrzycy typu II. Udowodniono, że składniki zawarte w ekstrakcie z cynamonu poprawiają wrażliwość na insulinę poprzez wzrost transportu glukozy do wnętrza komórek. Zastosowanie cynamonu w leczeniu cukrzycy typu II jest w dalszym ciągu badana.

Cynamon – czy aby na pewno dobry dla wszystkich?

Pomimo tak wielu korzystnych właściwości cynamonu, nie jest on jednak dobry dla wszystkich. Nie jest on polecany osobom chorującym na kamicę wątrobową oraz osobom z zaburzeniami w obrębie woreczka żółciowego. Jest to spowodowane obecnością eugenolu, który może zmieniać właściwości żółci mającej wpływ na trawienie tłuszczy. Ponadto, cynamon zaliczany jest do alergenów pokarmowych oraz kontaktowych. Stosowanie go przez osoby mające alergię może wywołać zmiany atopowe w okolicach ust, w dziąsłach, a także na dłoniach.

UWAGA!

Cynamon ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dodawany jest do past do zębów. Do tego zapobiega próchnicy i stanom zapalnym dziąseł. Osoby uczulone na cynamon muszą pamiętać o kontroli składu używanych past.

Należy pamiętać, iż pomimo szerokich leczniczych zastosowań cynamonu, lepszą opcją wydaje się być jego dodatek do dań czy wypieków, niż codzienne wyjadanie go łyżeczkami. Cynamon możemy znaleźć w aptekach w postaci tabletek (Cynamon Colfarm, Cynamon ekstrakt Pro Sport, Solgar Cynamon i kwas alfa-liponowy), herbatek do zaparzania (Herbatka fix owocowo-cynamonowa, Herbatka cynamonowa) oraz olejków eterycznych (PUREO Olejek naturalny eteryczny Cynamonowy, ETJA Olejek cynamonowy, NATURALNY Olejek eteryczny 10 ml CYNAMONOWY, Olejek eteryczny cynamonowy z kory).

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów