Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak dobrać syrop na kaszel?

Artykuł Partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-05-21 14:40
kaszląca nastolatka

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu. Jego pożądane działanie wywołuje usunięcie ciał obcych i pomaga odkrztusić wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Czym się różnią? Jak odpowiednio dobrać syrop na kaszel suchy, a jaki stosować na kaszel mokry?

Kaszel suchy a mokry

Kaszel suchy pojawia się w trakcie infekcji, zazwyczaj na jej początku. Jest uporczywy i męczy zwłaszcza w nocy, nie dając zasnąć. To kaszel bezproduktywny, ponieważ nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Często po przebytej chorobie dróg oddechowych pacjenci zmagają się jeszcze nawet przez kilka tygodni z suchym kaszlem. W prawidłowym przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych po kilku dniach kaszel suchy powinien przerodzić się w mokry. To oznacza, że zebrała się w drogach oddechowych wydzielina, którą dzięki odruchowi kaszlu będzie można usunąć.

Syrop na kaszel suchy

Przy kaszlu suchym pomocne będą preparaty na bazie ziół, na przykład syrop sosnowy. Są one skuteczne i mają krótką listę skutków ubocznych. Kaszel suchy o uporczywym i przewlekłym działaniu powinien być leczony preparatami, które zahamują go poprzez oddziaływanie na ośrodek kaszlu zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym.

Syropy o działaniu ośrodkowym zawierają butamirat, kodeinę czy dekstrometorfan. Butamirat hamuje kaszel, rozkurcza mięśnie oskrzeli, kodeina także działa ośrodkowo na centrum kaszlu i ma właściwości przeciwbólowe. Trzeba jednak uważać z jej stosowaniem, bo może wywołać działania niepożądane jak senność, zawroty głowy, wymioty. Jest ona naturalną częścią składową opium, tak więc może też uzależnić. Zazwyczaj w preparatach występuje ona razem z paracetamolem czy kwasem acetylosalicylowym. Dekstrometorfan ma działanie przeciwkaszlowe, ale nie poprzez hamowanie ośrodka odpowiadającego za kaszel. Nie powoduje uzależnienia, choć w zbyt dużych dawkach (powyżej 150 mg) może mieć działanie narkotyczne.

Inne składniki syropów na kaszel suchy to folkodyna, okseladyna, dihydrokodeina. Preparaty na kaszel suchy, które oddziaływają na centralny ośrodek kaszlu bardzo szybko zaczynają działać – już po kilkudziesięciu minutach zauważa się poprawę. Warto zaznaczyć, że leki na hamowanie kaszlu należy stosować tylko w przypadkach, gdy kaszel jest bolesny. W innych sytuacjach, tłumienie kaszlu może mieć zgubne skutki – wydzielina zacznie się gromadzić w drogach oddechowych, a nie będzie można jej odkrztusić, suchy kaszel nie zamieni się naturalnie w mokry. Przy stosowaniu jakiekolwiek leczenia na kaszel suchy, wskazane jest spożywanie dużej ilości płynów oraz nawilżanie powietrza. Pomoże to w terapii i przyniesie ulgę w kaszlu.

Syrop na kaszel mokry

Syrop na kaszel mokry ma działanie wykrztuśne. Pomaga odkrztuszać flegmę. Składniki zawarte w takim syropie upłynniają wydzielinę, co pozwala łatwiej ją wydalić z kaszlem. Co znajdziemy w typowych syropach na mokry kaszel? Ambroksol wzmaga ruch rzęsek nabłonka oddechowego, które przy dużej ilości wydzieliny nie mogą prawidłowo funkcjonować. Znajdziemy go syropie Mucosolvan Mini, specjalnie przeznaczonym dla małych dzieci. Ułatwia odkrztuszanie, pomaga usunąć wydzielinę, ale też łagodzi ból gardła towarzyszący kaszlowi (sprawdź więcej na: http://mucosolvanmini.pl/). Innym znanym składnikiem jest bromheksyna, która ma właściwości rozrzedzające zalegającą plwocinę. Acetylocysteina oraz karbocysteina zmniejszają lepkość flegmy zalegającej w drogach oddechowych, co ułatwia jej odkrztuszanie. Sulfowjakol i gwajafenzyna także zwiększają płynność wydzieliny.

Sam syrop na kaszel mokry to za mało, by skutecznie walczyć z tym objawem infekcji. Konieczne jest obfite nawadniane organizmu, co wspomaga odruch kaszlu, przyda się oklepywanie chorego, nawilżanie pomieszczeń, można stosować dodatkowo inhalacje czy wcierać maści z olejkami eterycznymi w klatkę piersiową na noc. Nie należy pić syropów na kaszel mokry po godzinie 18 – ponieważ ich zadaniem jest pobudzanie kaszlu, by szybciej pozbyć się wydzieliny, nie należy pić ich na noc, by kaszel nie utrudniał nam zasypiania.

Syropy na oba rodzaje kaszlu

Syropy dwa w jednym to wygodna opcja leczenia kaszlu zarówno suchego, jak i mokrego. Dzięki temu można zacząć leczenie już na początku infekcji, kiedy towarzyszy nam kaszel suchy i można je kontynuować, gdy zmieni się on w mokry. Syropy na oba rodzaje kaszlu zawierają zazwyczaj wyciągi z ziół tymianku, nalewkę z pierwiosnka i sulfogwajakol. Ich działanie jest jednoczenie wykrztuśne i przeciwkaszlowe, poprzez połączenie dwóch składników o rożnym działaniu, np. gwajafenzyny z dekstrometorfanem.

Często, zwłaszcza w przypadku dzieci, trudne jest ustalenie, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. Konieczna może być wtedy porada farmaceuty lub lekarza. Pamiętajmy też, że, pomimo iż syropy często są słodkie i mają przyjemne aromaty czy smaki (producenci starają się by smakowały szczególnie dzieciom, więc nadają im walory smakowe), syrop na kaszel to przede wszystkim lek i trzeba go stosować zgodnie z zaleceniami.

Artykuł Partnera

Źródła:

  • http://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,syrop-na-kaszel-suchy-i-mokry,artykul,1596412.html
  • https://wylecz.to/pl/serwis/leki/jaki-syrop-wybrac-na-kaszel-suchy.html#
  • https://wylecz.to/pl/serwis/leki/jaki-syrop-wybrac-na-kaszel-mokry.html

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

MUCOSOLVAN® MINI, 15 mg/5 ml, syrop; 5 ml syropu zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku (Ambroxoli hydrochloridum). Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ambroksolu chlorowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 04/2022. Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o. o.

 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów