Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Tarczyca

Scyntygrafia tarczycy

Scyntygrafia tarczycy – przebieg badania i wskazania

Tarczyca jest małym, lecz równocześnie ogromnie ważnym gruczołem w naszym organizmie. Jej rolą jest wydzielanie hormonów (T3 i T4). Dzięki wytworzonym hormonom, tarczyca reguluje w organizmie procesy przemian metabolicznych oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie m.in. układu sercowo-naczyniowego. Zaburzenie jej działania może prowadzić do dysfunkcji w całym organizmie. W celu badania nieprawidłowości tarczycy wykonuje się badaniami krwi, USG lub scyntygrafię. Czym dokładnie jest scyntygrafia? Kiedy należy ją wykonać?

Subkliniczna niedoczynność tarczycy

Subkliniczna niedoczynność tarczycy – rozpoznanie, objawy, leczenie

Subkliniczna niedoczynność tarczycy nazywana jest niedoczynnością utajoną, ponieważ jej objawy są tak łagodne, że ciężko na ich podstawie zdiagnozować chorobę. Często wykrywana jest dopiero na podstawie badań hormonalnych. Zbyt późne wykrycie subklinicznej niedoczynności tarczycy może doprowadzić do przekształcenia się schorzenia w pełnoobjawową postać choroby. Jakie są przyczyny subklinicznej niedoczynności tarczycy? Czy wymaga ona leczenia?

TSH w ciąży

TSH w ciąży – skutki niskiego lub wysokiego stężenia. Jakie są normy TSH w ciąży?

Choroby tarczycy statystycznie częściej dotykają młode kobiety, czyli te będące w wieku rozrodczym. Wywołują one szereg obaw, zarówno w okresie starania się o dziecko, jak i w okresie ciąży. Przesiewowym badaniem w kierunku zdiagnozowania zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczowego jest oznaczenie stężenia hormonu TSH. Czy wartości referencyjne są zawsze takie same, niezależnie od trymestru ciąży? Czy hormony ciążowe wpływają również na pracę tarczycy?

Biopsja tarczycy – jak wygląda badanie?

Biopsja tarczycy – jak wygląda badanie? Kiedy wykonuje się biopsję tarczycy?

Prawidłowo działające organy i gruczoły w naszym organizmie to podstawa ogólnego zdrowia. W momencie, gdy któryś z nich przestaje pracować odpowiednio, organizm wysyła nam sygnały alarmowe, które mają nas zmusić do zareagowania i zgłoszenia się do lekarza. Jednym z niezwykle istotnych gruczołów jest tarczyca. Zdarza się, iż właściwe zdiagnozowanie zmian w obrębie tego narządu wymaga wykonania biopsji tarczycy. Kiedy należy wykonać to badanie? W jaki sposób wygląda biopsja tarczycy? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy wpis.

Niedoczynność tarczycy a tycie

Niedoczynność tarczycy a tycie. Czy można przytyć przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycowych. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy, najczęściej skarżą się na: łamliwość włosów i paznokci, większą wrażliwość na zimno, stany depresyjne, uczucie zmęczenia i osłabienia oraz suchość skóry. Czy istnieje zależność między niedoczynnością tarczycy a tyciem? Czy niedoczynność tarczycy może wpłynąć na spowolnienie metabolizmu?