Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Rak brodawkowaty tarczycy – objawy, diagnostyka, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-05 14:16
Rak brodawkowaty tarczycy

Rak brodawkowaty tarczycy jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek pęcherzykowych. Jest on najczęstszym nowotworem zróżnicowanym. Jakie objawy występują w przypadku raka brodawkowatego tarczycy? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie gdy wystąpi rak brodawkowaty tarczycy?

Rak brodawkowaty tarczycy – etiologia

Do czynników mających wpływ na powstawanie raka tarczycy zalicza się między innymi:

Rak brodawkowaty tarczycy – objawy

Obraz kliniczny raka tarczycy nie jest charakterystyczny. Rozwijający się guzek nie różni się od guzków łagodnych, dlatego wczesne rozpoznanie jest możliwe wyłącznie za pomocą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. W części przypadków pierwszym zauważonym objawem choroby są powiększone wskutek przerzutów węzły chłonne szyjne. W około 5% przypadków już w chwili rozpoznania raka tarczycy istnieją przerzuty odległe i to one mogą jako pierwsze naprowadzić na rozpoznanie. W stadium zaawansowanym występowanie raka brodawkowatego tarczycy objawia się:

 • szybkim wzrostem guzka,
 • bólem w przedniej części szyi,
 • chrypką,
 • zaburzeniami połykania,
 • przerzutami odległymi (płuca, wątroba, kości).

Rak brodawkowaty tarczycy – diagnostyka

Podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym w diagnostyce zmian w gruczole tarczowym jest ultrasonografia. Doświadczony ultrasonografista potrafi z dużą precyzją określić patologie gruczołu. Badania, które można wykonać w celu diagnostyki raka brodawkowatego tarczycy zleca lekarz endokrynolog i zalicza się do nich:

 • USG – ocena tarczycy i węzłów chłonnych szyi,
 • BAC (biopsja cienkoigłowa) – w praktyce klinicznej wykonuje się biopsję cienkoigłową pod kontrolą ultrasonografii, zwiększając precyzję i prawdopodobieństwo pobrania właściwego materiału cytologicznego,
 • scyntygrafię tarczycy,
 • oznaczenie TSH + FT4, wapń w surowicy,
 • oznaczenie anty-TPO i/lub inne przeciwciała przeciwtarczycowe,
 • RTG klatki piersiowej i szyi,
 • badanie laryngologiczne,
 • TK szyi i śródpiersia.

Rak brodawkowaty tarczycy – leczenie

W większości przypadków zróżnicowany rak tarczycy jest uleczalny. Wśród metod leczenia raka brodawkowatego tarczycy wyróżnia się:

 • leczenie operacyjne – polega na całkowitym pozatorebkowym wycięciu tarczycy oraz wycięciu węzłów chłonnych przedziału środkowego szyi. Jeżeli wystąpią przerzuty węzłowe stosuje się również usunięcie węzłów chłonnych bocznych przedziałów szyi. Aktualnie dopuszcza się odstąpienie od profilaktycznej operacji wycięcia węzłów chłonnych przedziału środkowego szyi w przypadku niewielkiego zaawansowania choroby i gdy nie stwierdzono zajęcia węzłów chłonnych.
 • leczenie jodem radioaktywnym – stosowanie przez optymalnie 3 miesiące od wycięcia tarczycy. Należy tutaj leczenie uzupełniające – w przypadku gdy nie występują przerzuty odległe, leczenie radykalne po operacji tyreoidektomii w przypadku występowania przerzutów odległych. Leczenie jodem radioaktywnym stosowane jest również u pacjentów paliatywnych m. in. w przypadku chorych z nieoperacyjnym guzem pierwotnym. 
 • leczenie supresyjne L-tyroksyną (L-T4) – przy tym rodzaju raka wskazane są duże dawki by zapewnić niewielki nadmiar T4 w surowicy, prowadzący do zahamowania wydzielania TSH. Jeśli nie uzyskano remisji raka, leczenie to należy prowadzić przez całe życie by stężenie TSH utrzymywało się na poziomie < 0,1 mIU/l.

W trakcie leczenie zalecena jest suplementacja pochodnych witaminy D3. Dawkę oraz zastosowany lek najlepiej wcześniej omówić z lekarzem prowadzącym na podstawie badań. Preparaty z witaminą D3 dostępne są w aptekach, zalicza się do nich między innymi: Vigantoletten, Vitagal witamina D3, Witamina D3 Domowa Apteczka, Witamina D3 Forte.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Nowotwory brodawkowate zazwyczaj są wieloogniskowe, a przerzuty lokalizują się przede wszystkim w węzłach chłonnych. Przerzuty do innych narządów są rzadkie i umiejscawiają się głównie w płucach. Współczesne metody diagnostyczne pozwalają leczyć pacjentów z rakiem tarczycy ze skutecznością przekraczającą 80%, a w niektórych specyficznych przypadkach nawet powyżej 98%. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów