Torbiel na tarczycy – przyczyny, leczenie
Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym m.in. za produkcję hormonów oraz regulację procesów metabolicznych. Zaburzenie pracy tarczycy może prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, dlatego warto dbać o regularną kontrolę stanu tarczycy. U wielu osób na tarczycy pojawiają się torbiele. Jakie są przyczyny ich występowania oraz w jaki sposób można je leczyć?
Zmiany w tarczycy – guzki i torbiele
Prawidłowo zbudowana tarczyca ma budowę jednorodną. Wyczuwalne podczas dotyku zmiany nazywane są guzkami i świadczą o pojawieniu się pewnej nieprawidłowości. Guzek wypełniony płynem nazywany jest torbielą. Zazwyczaj zmiany te nie są groźne dla zdrowia.
Wykrywanie torbieli na tarczycy
Nieprawidłowe zmiany w strukturze tarczycy są wyczuwalne dla lekarza podczas badania palpacyjnego. Dokładniejszym badaniem jest USG, które pozwala na wykrycie nawet bardzo niewielkich zmian, które trudno wyczuć dotykiem. USG umożliwia określenie charakteru i struktury powstałych zmian, czyli m.in. na odróżnienie torbieli (cysta wypełniona płynem) od guza litego.
Przyczyny powstawania guzków i torbieli na tarczycy
Niestety, nie są znane dokładne przyczyny powstawania zmian na tarczycy. Często pojawiają się u pacjentów, u których stwierdza się zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, chroniczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto) czy niedobór jodu w organizmie, dlatego te czynniki można uznać za predysponujące do wywołania zmian w tarczycy.
Torbiele tarczycy są wynikiem degeneracji gruczolaków tarczycy. Najczęściej wypełnione są płynem i mają charakter łagodny. Czasami jednak wypełnione są komórkami nowotworowymi − w takim przypadku konieczna jest pilna interwencja lekarza i wizyta u onkologa.
Torbiel na tarczycy – jakie objawy świadczą o jej obecności?
Niewielkie zmiany nie powodują żadnych dolegliwości. Bardzo często torbiele i guzki wykrywane są podczas rutynowych badań kontrolnych. Nie towarzyszą im dodatkowe objawy i traktowane są jako zmiany łagodne. W sytuacjach, gdy zmiany są widoczne lub wyczuwalne poprzez dotyk, często towarzyszy im uczucie ucisku w obrębie gardła. Przy zmianach o dużym rozmiarze dochodzi także do trudności w oddychaniu i przełykaniu.
Diagnostyka torbieli i guzków
Pomimo, iż większość zmian na tarczycy jest łagodna, w momencie wykrycia zmian każdorazowo przeprowadzana jest dokładna diagnostyka w celu wykluczenia zmian nowotworowych. W tym celu wykonuje się m.in.:
- oznaczenie stężenie hormonów tarczycy: T3, T4,
- oznaczenie stężenia TSH, czyli hormonu regulującego pracę tarczycy,
- USG tarczycy.
W przypadku zmian o większych rozmiarach, można poszerzyć diagnostykę o scyntygrafię tarczycy lub biopsję aspiracyjną cienkoigłową, która jest stosowana w przypadku torbieli i guzków unaczynionych o nierównym kształcie i nieregularnych krawędziach.
Leczenie torbieli na tarczycy
Jeśli zmiany występujące na tarczycy nie są złośliwe i nie zagrażają życiu pacjenta, lekarze często decydują się wyłącznie na ich obserwację i systematyczną kontrolę stanu zdrowia. W przypadku, gdy znana jest przyczyna wystąpienia torbieli, np. zaburzenia hormonalne wynikające z niedoczynności lub nadczynności tarczycy, stosuje się leczenie farmakologiczne, celem unormowania poziomu hormonów. Leczenie nadczynności tarczycy, opiera się na tyreostatykach lub terapii jodem radioaktywnym. U pacjentów z niedoczynnością tarczycy najczęściej stosuje się leki zawierające lewotyroksynę.
Dostępność wybranych preparatów w pobliskich aptekach możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Czy torbiel na tarczycy może się wchłonąć?
Badania wykazują, że łagodne zmiany torbielowate, w przeciwieństwie do guzków litych, posiadają możliwość zmniejszenia się poprzez samoistne wchłonięcie. W takich przypadkach dokumentowane jest to w badaniach USG. Nie zwalnia to jednak pacjenta z odbywania wizyt kontrolnych u endokrynologa, w celu wykluczenia nawrotu guzków lub przekształcenia ich w zmiany złośliwe.
Leczenie operacyjne
Leczenie operacyjne podejmowane jest przy zmianach nowotworowych. W czasie operacji usuwana jest zmiana wraz z marginesem zdrowej tkanki, aby wykluczyć nawrót choroby. W niektórych sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o całkowitym wycięciu tarczycy (tyreoidektomia). Sposób leczenia jest dobierany indywidualnie do pacjenta, jego objawów oraz ewentualnych chorób współistniejących.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.