Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Torbiel na tarczycy – przyczyny, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-02 10:11
Plastikowy model tarczycy i stetoskop lekarski na różowym tle.

Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym m.in. za produkcję hormonów oraz regulację procesów metabolicznych. Zaburzenie pracy tarczycy może prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, dlatego warto dbać o regularną kontrolę stanu tarczycy. U wielu osób na tarczycy pojawiają się torbiele. Jakie są przyczyny ich występowania oraz w jaki sposób można je leczyć?

Zmiany w tarczycy – guzki i torbiele

Prawidłowo zbudowana tarczyca ma budowę jednorodną. Wyczuwalne podczas dotyku zmiany nazywane są guzkami i świadczą o pojawieniu się pewnej nieprawidłowości. Guzek wypełniony płynem nazywany jest torbielą. Zazwyczaj zmiany te nie są groźne dla zdrowia. 

Wykrywanie torbieli na tarczycy

Nieprawidłowe zmiany w strukturze tarczycy są wyczuwalne dla lekarza podczas badania palpacyjnego. Dokładniejszym badaniem jest USG, które pozwala na wykrycie nawet bardzo niewielkich zmian, które trudno wyczuć dotykiem. USG umożliwia określenie charakteru i struktury powstałych zmian, czyli m.in. na odróżnienie torbieli (cysta wypełniona płynem) od guza litego.

Przyczyny powstawania guzków i torbieli na tarczycy

Niestety, nie są znane dokładne przyczyny powstawania zmian na tarczycy. Często pojawiają się u pacjentów, u których stwierdza się zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, chroniczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto) czy niedobór jodu w organizmie, dlatego te czynniki można uznać za predysponujące do wywołania zmian w tarczycy.

Torbiele tarczycy są wynikiem degeneracji gruczolaków tarczycy. Najczęściej wypełnione są płynem i mają charakter łagodny. Czasami jednak wypełnione są komórkami nowotworowymi − w takim przypadku konieczna jest pilna interwencja lekarza i wizyta u onkologa.

Torbiel na tarczycy – jakie objawy świadczą o jej obecności?

Niewielkie zmiany nie powodują żadnych dolegliwości. Bardzo często torbiele i guzki wykrywane są podczas rutynowych badań kontrolnych. Nie towarzyszą im dodatkowe objawy i traktowane są jako zmiany łagodne. W sytuacjach, gdy zmiany są widoczne lub wyczuwalne poprzez dotyk, często towarzyszy im uczucie ucisku w obrębie gardła. Przy zmianach o dużym rozmiarze dochodzi także do trudności w oddychaniu i przełykaniu.

Diagnostyka torbieli i guzków

Pomimo, iż większość zmian na tarczycy jest łagodna, w momencie wykrycia zmian każdorazowo przeprowadzana jest dokładna diagnostyka w celu wykluczenia zmian nowotworowych. W tym celu wykonuje się m.in.:

  • oznaczenie stężenie hormonów tarczycy: T3, T4,
  • oznaczenie stężenia TSH, czyli hormonu regulującego pracę tarczycy,
  • USG tarczycy.

W przypadku zmian o większych rozmiarach, można poszerzyć diagnostykę o scyntygrafię tarczycy lub biopsję aspiracyjną cienkoigłową, która jest stosowana w przypadku torbieli i guzków unaczynionych o nierównym kształcie i nieregularnych krawędziach.

Leczenie torbieli na tarczycy

Jeśli zmiany występujące na tarczycy nie są złośliwe i nie zagrażają życiu pacjenta, lekarze często decydują się wyłącznie na ich obserwację i systematyczną kontrolę stanu zdrowia. W przypadku, gdy znana jest przyczyna wystąpienia torbieli, np. zaburzenia hormonalne wynikające z niedoczynności lub nadczynności tarczycy, stosuje się leczenie farmakologiczne, celem unormowania poziomu hormonów. Leczenie nadczynności tarczycy, opiera się na tyreostatykach lub terapii jodem radioaktywnym. U pacjentów z niedoczynnością tarczycy najczęściej stosuje się leki zawierające lewotyroksynę.

Dostępność wybranych preparatów w pobliskich aptekach możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Czy torbiel na tarczycy może się wchłonąć?

Badania wykazują, że łagodne zmiany torbielowate, w przeciwieństwie do guzków litych, posiadają możliwość zmniejszenia się poprzez samoistne wchłonięcie. W takich przypadkach dokumentowane jest to w badaniach USG. Nie zwalnia to jednak pacjenta z odbywania wizyt kontrolnych u endokrynologa, w celu wykluczenia nawrotu guzków lub przekształcenia ich w zmiany złośliwe.

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne podejmowane jest przy zmianach nowotworowych. W czasie operacji usuwana jest zmiana wraz z marginesem zdrowej tkanki, aby wykluczyć nawrót choroby. W niektórych sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o całkowitym wycięciu tarczycy (tyreoidektomia). Sposób leczenia jest dobierany indywidualnie do pacjenta, jego objawów oraz ewentualnych chorób współistniejących.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów