Hashimoto a brak okresu
Hashimoto jest chorobą tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, której jednym z powikłań jest brak okresu. Choroba ta, coraz częściej diagnozowana jest u młodych osób, zwłaszcza kobiet, u których problemy z miesiączkowaniem są bardzo odczuwalne. Co jest powodem braku okresu przy Hashimoto? Jak przywrócić odpowiednie cykle menstruacyjne?
Jaka jest rola tarczycy?
Tarczyca to gruczoł zlokalizowany w przedniej części szyi, poniżej krtani. Składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią – kształtem przypomina motyla. Główną funkcją gruczołu tarczowego jest produkcja hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny. Wytwarzane hormony są dostarczane do wszystkich narządów ciała. Prawidłowa praca organizmu w dużej mierze zależy od odpowiedniego poziomu hormonów tarczycy. Zakłócona praca tarczycy zaburza homeostazę organizmu oraz wpływa niekorzystnie na pracę układu nerwowego, krążenia, spowalnia przemianę materii oraz ma negatywne skutki na pracę układu oddechowego – zaawansowana niedoczynność bywa przyczyną niewydolności oddechowej.
Czym jest Hashimoto?
Hashimoto to zaburzenie pracy tarczycy spowodowane jej niedoczynnością. Nazwa pochodzi od japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto – jako pierwszy opisał przypadek wystąpienia choroby w 1912 r. Schorzenie to charakteryzuje się przewlekłym limfocytowym zapaleniem gruczołu tarczowego – ma podłoże autoimmunologiczne. Hashimoto występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zapadalność zwiększa się wraz z wiekiem. Na rozwój choroby wpływa również występowanie innych chorób autoimmunologicznych np. celiakii lub reumatoidalnego zapalenie stawów. Przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego powoduje destrukcję organu oraz zmniejszenie produkcji hormonów T3 i T4.
Hashimoto – objawy
Rozwój Hashimoto jest bezbolesny. Bardzo rzadko występuje uczucie ucisku w gardle. Charakterystycznymi objawami rozwoju przewlekłego zapalenia tarczycy są:
- permanentne uczucie zimna;
- osłabienie organizmu;
- senność;
- przyrost masy ciała;
- suchość skóry;
- wypadanie włosów;
- zaparcia;
- niedociśnienie tętnicze;
- niskie tętno;
- zaburzenia pamięci;
- nieregularne cykle menstruacyjne/brak okresu.
Jakie są przyczyny rozwoju Hashimoto?
Jednym z czynników powodujących choroby tarczycy (zwłaszcza jej niedoczynność) jest przewlekły stres. Pod jego wpływem układ immunologiczny ulega osłabieniu, co wyzwala reakcje zapalne w organizmie. Obciążone są również osoby, u których w wywiadzie stwierdza się występowanie Hashimoto w rodzinie. Długotrwałe stosowanie diet niedoborowych, zbyt mała ilość snu oraz problemy emocjonalne są także przyczyną niedoczynności tarczycy.
Hashimoto a brak okresu
Problemy z miesiączkowaniem u kobiet z chorobą Hashimoto występują nawet 3 razy częściej niż u kobiet zdrowych. Spowodowane jest to spadkiem stężenia żeńskich hormonów płciowych – estradiolu. Cykle wówczas ulegają wydłużeniu, co w konsekwencji powoduje rzadsze, ale obfite krwawienia. W niedoczynności tarczycy występuje również zwiększone stężenie prolaktyny, które również może być przyczyną braku okresu. Z zaburzeniami menstruacji podczas niedoczynności tarczycy należy udać się do lekarza specjalisty – ginekologa i endokrynologa.
Jak przywrócić odpowiednie cykle menstruacyjne?
Niedoczynność tarczycy wiąże się ze zmniejszeniem produkcji hormonów trójjodotyroniny oraz tyroksyny. Aby wyrównać niedobory należy przyjmować leki zawierające hormony tarczycy. Leczenie ustala lekarz indywidualnie dopasowane do pacjenta. Na podstawie badań diagnostycznych lekarz dobiera rodzaj oraz dawkę potrzebną do wyrównania niedoborów hormonów. Najczęściej stosowanymi lekami w Hashimoto dostępnymi na receptę są preparaty z lewotyroksyną lub lewotyroksyną i liotyroniną. Redukcja stresu (będąca często jedną z przyczyn rozwoju choroby) pomoże ustabilizować emocje oraz wpłynie korzystnie na poprawę ogólną zdrowia. Możemy wówczas skorzystać z preparatów dostępnych w aptece: HUMAVIT NA STRES, Doppelherz aktiv Na stres i przemęczenie (Magnez Retard 400), Natural Stress Off.
Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.
Aby skutecznie zdiagnozować oraz podjąć leczenie braku okresu należy udać się do lekarza – ginekologa i endokrynologa. Na podstawie wywiadu lekarskiego oraz wyników badań zostanie dobrane odpowiednie leczenie. Nigdy nie należy wprowadzać leków na własną rękę! Dbajmy o zdrowie psychiczne oraz odpowiednią ilość snu, dzięki czemu organizm będzie w stanie zregenerować się i odpocząć. Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna przyczynią się do poprawy zdrowia, co skutkować będzie ogólną poprawą zdrowia oraz samopoczucia.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.