Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

TSH norma - badanie tarczycy. Wysokie i niskie TSH

Redakcja K. 2020-07-20 16:03
TSH norma - badanie tarczycy

Oznaczanie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, jest niezwykle istotnym elementem diagnostyki chorób tarczycy. Nieprawidłowe wartości pomiaru powinny zostać skonsultowane z lekarzem w celu doboru właściwego leczenia lub przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Co dokładnie oznacza wysoki lub niski poziom TSH? Jaka wartość jest prawidłowa?

Czym jest TSH?

TSH to hormon tyreotropowy produkowany przez przysadkę mózgową człowieka (gruczoł dokrewny). Jego funkcja polega na stymulacji tarczycy do produkcji oraz wydzielania własnych hormonów: trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Hormony tarczycy odpowiadają w organizmie za prawidłowy metabolizm, termoregulację oraz pracę układu sercowo-naczyniowego. 

Proces wydzielania TSH działa na zasadzie tzw. ujemnego sprzężenia zwrotnego. Gdy w organizmie znajduje się zbyt mało hormonów tarczycy (T3, T4), przysadka mózgowa zaczyna produkować zwiększoną ilość TSH. Analogicznie przy zbyt dużym stężeniu T3 i T4, zmniejsza się wydzielanie hormonu tyreotropowego.

TSH norma

Badanie poziomu hormonu tyreotropowego zaleca się w przypadku podejrzenia niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Jest również metodą monitorowania leczenia chorób tarczycy. Oznaczenie TSH wykonuje się jako badanie przesiewowe u noworodków. Bywa ono również użyteczne w diagnostyce niepłodności. Wykonuje się je poprzez pobranie krwi i następnie oznaczenie w niej poziomu TSH. Norma wynosi: 0,27–4,2 µU/ml. 

Rozwój metodologii pozwolił na znaczne zwiększenie czułości stosowanych metod i obecnie, poprzez tzw. testy trzeciej generacji, można wykryć nawet bardzo niskie stężenie TSH w granicach 0,02 mj./l. Każdorazowo podczas wykonywania pomiaru należy zaznajomić się z normami obowiązującymi w danym laboratorium oraz zwrócić uwagę na jednostkę, którą posługują się przy opisie wyniku badania.

Oznaczanie TSH w ciąży 

Oznaczanie poziomu TSH jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w trakcie ciąży. Umożliwia ono bowiem wykrycie ewentualnych dysfunkcji, które w przebiegu ciąży mogłyby mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód. Na różnych etapach ciąży wartości TSH będą odmienne - jest to całkowicie normalne.

Normy TSH w kolejnych trymestrach ciąży:

  • I trymestr: 0,1–2,5 mIU/l;
  • II trymestr: 0,2–3 mIU/l;
  • III trymestr: 0,3–3 mIU/l.

Jeśli wyniki badania poziomu TSH w trakcie ciąży odbiegają od normy - konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. U kobiet, które w okresie ciąży borykają się z obniżonym stężeniem TSH, wartość często powraca do normy po porodzie. W takim przypadku możliwe będzie zaprzestanie leczenia po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Nieprawidłowe wartości TSH

Po wykonaniu badania istotne jest, aby właściwie zinterpretować wynik porównując otrzymaną wartość do funkcjonującej normy. Wyniki niższe lub wyższe warto skonsultować z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Co dokładnie może oznaczać poziom hormonu tyreotropowego wykraczający poza “normę’?

Wysokie TSH

Wysokie wartości TSH mogą oznaczać występowanie chorób tarczycy, nadczynności przysadki mózgowej, czy zapalenia tarczycy typu Hashimoto. Mogą być także informacją, iż prowadzone zastępcze leczenie hormonami tarczycy nie jest wystarczające.

Objawami, które mogą sygnalizować zbyt niski poziom TSH są m.in. obrzęki, suchość skóry i niekontrolowany wzrost masy ciała.

Niskie TSH

Zaniżona względem normy wartość oznaczonego TSH może wynikać z obecności chorób tarczycy, takich jak choroba Gravesa-Basedowa oraz wola guzkowego toksycznego. Nieprawidłowy poziom hormonu wskazywać może również na choroby związane z przysadką mózgową: zespół Sheehana, guz przysadki mózgowej, bądź guz tkanek otaczających przysadkę.

Na występowanie zbyt niskiego poziomu TSH mogą wskazywać następujące objawy: nadmierna potliwość, zmiany nastrojów, niekontrolowany spadek masy ciała, duszności oraz biegunki.

Leczenie przy zaburzeniach poziomu TSH

Po diagnozie lekarskiej zazwyczaj konieczne jest włączenie preparatów pomagających unormować poziom TSH w organizmie. Farmakoterapia, poprzez wpływ na nieprawidłowo funkcjonujący narząd np. tarczycę, reguluje funkcjonowanie całego powiązanego z poziomem T3 i T4 układu hormonalnego.

W przypadku niedoczynności tarczycy podaje się syntetyczne jej hormony (Euthyrox, Letrox). Pacjentom cierpiącym na nadczynność tarczycy najczęściej zaleca się stosowanie preparatów farmakologicznych zmniejszających produkcję hormonów tarczycy (Thyrozol, Thyrosan). Leki te dostępne są wyłącznie z przepisu lekarza np. endokrynologa. W niektórych przypadkach może zajść jednak konieczność leczenia operacyjnego.

Dostępność leków w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów