Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

W aptekach brakuje leku Euthyrox N 88 – komunikat Ministerstwa Zdrowia

Redakcja K. 2020-02-04 12:56
W aptekach brakuje leku Euthyrox N 88

O kilku tygodniu na platformie Zapytaj Farmaceutę otrzymujemy dziesiątki pytań od zaniepokojonych pacjentów, dotyczących dostępności leku Euthyrox N w dawce 88. Problem okazał się na tyle poważny, że Ministerstwo Zdrowia postanowiło zareagować, wydając oficjalny komunikat z tej sprawie. Dlaczego w aptekach brakuje Euthyroxu N 88 i kiedy możemy spodziewać się dostaw tego leku?

Euthyrox – przy niedoczynności tarczycy

Euthyrox N jest lekiem hormonalnym zawierającym lewotyroksynę - syntetyczny hormon tarczycy. Stosuje się go w stanach niedostatecznego poziomu stężenia hormonów, aby drogą farmakologiczną uzupełnić ten niedobór. Wskazaniem do stosowania tego preparatu jest leczenie niedoczynności tarczycy, wola obojętnego, leczenie supresyjne raka tarczycy, a także suplementacja skojarzona ze stosowanie leków przeciwtarczycowych  w przebiegu leczenia nadczynności tarczycy.

Euthyrox 88 – problem z konkretną dawką

Kłopoty z dostępnością różnych dawek Euthyrox N wystąpiły już w połowie ubiegłego roku. Wówczas Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wpisaniu na listę leków zagrożonych dostępnością preparaty hormonalne na bazie lewotyroksyny, w tym popularny Euthyrox N we wszystkich dawkach. Po kilku tygodniach sytuacja uległa poprawie i niemal wszystkie dawki leki powróciły do aptek, a pacjenci mogli je bez problemu nabyć w każdym zakątku Polski.

Stosunkowo dobra dostępność Euthyroxu N utrzymuje się, wyjątkiem jest jednak dawka 88 mcg. Od kilku tygodni na Zapytaj Farmaceutę pacjenci sygnalizują, że zakup tej dawki Euthyroxu jest właściwie niemożliwy, a apteczne półki świecą pustkami. Poniższe dane z serwisu KtoMaLek.pl pokazują, które apteki w danym województwie posiadają na stanie opakowania leku w wariancie 50 i 100 tabletek. 

Euthyrox N 88 tabela

 
Opakowania po 100 tabletek są niedostępne w całym kraju. Nieco lepiej wygląda sytuacja z opakowaniami po 50 tabletek, które można nabyć w województwach wschodnich. Na zachodzie kraju lek jest dostępny jedynie w pojedynczych aptekach.

Niska dostępność Euthyrox N 88 mapa Polski

Kiedy Euthyrox N 88 wróci do aptek?

Problem okazał się na tyle poważny, że stanowisko w tej sprawie postanowiło zająć Ministerstwo Zdrowia, wydając komunikat dotyczący dostępności leku Euthyrox N 88. Firma Merck Sp. z o.o., producent leku Euthyrox N, poinformowała resort zdrowia o trudnościach z zapewnieniem ciągłości dostaw Euthyroxu N w dawce 88 mcg. Ostatnia dostawa do hurtowni miała miejsce w grudniu, zaś kolejne zaplanowane są na przełom lutego i marca oraz marca i kwietnia tego roku. Termin ten ma jednak charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Oznacza to, że pacjenci chcący stosować dawkę 88 mcg będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Alternatywnym rozwiązaniem w obecnej sytuacji jest stosowanie dostępnych w aptekach dawek lub zamienników, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-dostepnosci-leku-euthyrox2


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów