FT4 - badanie hormonu tarczycy? Jaka jest norma FT4?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-28 13:33
FT4 - badanie hormonu tarczycy

W dzisiejszych czasach choroby tarczycy dotykają spory odsetek społeczeństwa. Wiele osób cierpi na niedoczynność lub nadczynność tego narządu. W jaki sposób wykrywa się choroby tarczycy? Dlaczego oznacza się stężenie FT4? Jakie jest prawidłowe stężenie tego hormonu we krwi?

Czym jest tarczyca i za co odpowiada?

Tarczyca jest nieparzystym narządem, znajdującym się w przedniej części szyi. Jej głównym zadaniem jest wydzielanie hormonów: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Wydzielanie hormonów tarczycy jest reguluje hormon tyreotropowy (TSH), uwalniany z przysadki mózgowej. Hormony tarczycy odpowiedzialne są za regulowanie przemian metabolicznych zachodzących w organizmie. Dodatkowo, tarczyca odpowiedzialna jest za wydzielanie kalcytoniny - hormon ten odgrywa znaczącą rolę w gospodarce wapnia, a także prawidłową budowę kości.

W jaki sposób diagnozuje się choroby tarczycy?

W celu zdiagnozowania choroby tarczycy przeprowadza się oznaczanie stężenia hormonu tyreotropowego we krwi, a także, często w celu uzyskania dokładniejszego obrazu choroby, stosuje się oznaczenie stężenia tyrozyny i przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoperoksydazie.

Podstawowym badaniem jest oznaczenie stężenia TSH - dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie, czy tarczyca dostaje sygnał od przysadki odnośnie zapotrzebowania organizmu na jej hormony (niskie stężenie TSH oznacza problem leżący po stronie przysadki), a także można w łatwy sposób zauważyć, czy tarczyca reaguje na „odgórną” stymulację.

Najczęściej w rutynowym badaniu poprzestaje się na oznaczaniu poziomu TSH. Jednakże, w przypadku dokładnego badania funkcji tarczycy sięga się również po badanie FT4, czyli stężenia wolnej frakcji tyroksyny. Badanie to jest również przeprowadzane w momencie niezgodności pomiędzy otrzymanym poziomem TSH we krwi pacjenta, a obrazem klinicznym przez niego reprezentowanym. Często tarczyca może być „niewrażliwa” na stymulację przysadki, w wyniku czego nie uwalnia do krwi T4 i T3.

Jakie są prawidłowe wartości dla FT4? W jaki sposób interpretować wyniki?

W przypadku badania wolnej frakcji tyroksyny we krwi za prawidłową wartość uważa się stężenie mieszczące się w przedziale od 10 do 25 pmol/l (od 8 do 20 ng/l). Zbyt niskie stężenie FT4 mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Natomiast w przypadku zbyt wysokiego stężenia FT4 mamy do czynienia z jej nadczynnością.

Za niski poziom FT4 - w jaki sposób leczy się niedoczynność tarczycy?

Zbyt niski poziom FT4 świadczy o niedoczynności tarczycy. W celu leczenia tego schorzenia stosuje się doustne preparaty zawierające tyroksynę (Letrox, Eltroxin, Euthyrox), których dawki są dobierane indywidualne przez lekarza endokrynologa. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie pacjentowi odpowiedniego stężenia hormonów tarczycy we krwi, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Za wysoki poziom FT4 - w jaki sposób leczy się nadczynność tarczycy?

W momencie stwierdzenia zbyt wysokiego poziomu FT4 mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy. Istnieje wiele sposobów leczenia tego schorzenia. Jednakże trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy i najskuteczniejszy dla chorego - każda z form terapii ma swoje plusy i minusy, a wybór odpowiedniej należy skonsultować z endokrynologiem. Dodatkowo, wybór sposobu walki z chorobą jest uzależniony od jej przyczyny. Inaczej będzie wyglądała terapia wynikająca z problemu autoimmunologicznego, a inaczej w przypadku uwarunkowania genetycznego.

W celu leczenia nadczynności tarczycy obecnie najczęściej zaczyna się od wprowadzenia leków, które doprowadzą do zmniejszonego uwalniania przez nią hormonów - są to tzw. tyreostatyki. Zaliczamy do nich preparaty z tiamazolem (Thyrozol, Metizol) i propylotiouracylem (Thyrosan). Innym sposobem walki z nadczynnością tarczycy jest zastosowanie terapii z użyciem radioaktywnego jodu, który całkowicie niszczy komórki tarczycy. Wówczas w celu zapewnienia odpowiedniego stężenia hormonów tarczycy we krwi wprowadza się te same leki, które stosowane są w leczeniu niedoczynności.

Dostępność wszystkich wymienionych preparatów w Twojej aptece możesz w łatwy sposób sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów