Guzki na tarczycy - co mogą oznaczać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-21 12:57
Guzki na tarczycy

Tarczyca jest niezwykle ważnym narządem, który reguluje pracę całego organizmu. Jedną z najczęstszych przypadłości tego gruczołu są guzki tarczycy. Czym się objawiają? Jak się je leczy? Czy każdy guzek tarczycy powinien wzbudzać niepokój?

Tarczyca - ważny gruczoł dokrewny

Tarczyca, zwana inaczej gruczołem tarczowym, położona jest u dołu szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów, które łączą się wąską cieśnią. W naszym organizmie pełni niezwykle istotną funkcję - wydziela hormony, które regulują pracę komórek organizmu, czyli trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Na pracę tarczycy wpływa natomiast przysadka mózgowa, która wydzielając hormon o nazwie tyreotropina (TSH) wpływa na ilość wydzielanych przez tarczycę hormonów. Tyroksyna i trójjodotyronina są niezwykle istotnymi hormonami: warunkują prawidłową pracę gruczołów płciowych, mają wpływ na odpowiedni stan układu sercowo-naczyniowego, a także biorą udział w przemianach metabolicznych i w procesach termogenezy.

Guzki tarczycy - dlaczego powstają?

Budowa miąższu prawidłowej tarczycy powinna być jednorodna. Zdarza się jednak, że wyczuwalne są zmiany w strukturze tarczycy, nazywane guzkami. Mogą pojawiać się pojedynczo lub grupami. Wyróżniamy dwa rodzaje guzków tarczycy: lite oraz torbiele. Guzy lite wypełnione są komórkami, natomiast torbiele są zmianami tarczycy wypełnionymi płynem. Niestety, nie są znane dokładne przyczyny powstawania guzków tarczycy. Często są diagnozowane u członków tej samej rodziny, przez co sugeruje się ich genetyczne podłoże. Na ich powstanie może mieć także wpływ choroba Hashimoto lub niedobór jodu dostarczanego w diecie. Guzki tarczycy są często występującą przypadłością - stanowią problem większości pacjentów zgłaszających się do endokrynologa. Przypadłość częściej dotyka kobiet, a jej częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem pacjentów.

Jakie są objawy guzków tarczycy?

Guzki tarczycy z powodu niewielkich rozmiarów zazwyczaj nie wywołują żadnych specyficznych objawów. W przypadku większych guzków pacjent może odczuwać duszności lub trudności w przełykaniu, związane z uciskiem guzka na przełyk. Może także pojawić się uczucie ucisku w szyi.

Co mogą oznaczać guzki tarczycy?

Większość guzków tarczycy nie powinna stanowić żadnego powodu do niepokoju. Zazwyczaj są to zmiany, które mają charakter łagodny i nie wpływają znacząco na pracę organizmu. Zdarza się jednak, że niektóre guzki tarczycy mogą produkować hormony tarczycy niejako poza kontrolą organizmu. W zależności od tego, ile tych hormonów dodatkowo wyprodukują, klasyfikuje się je jako obojętne - czyli te, które nie wpływają znacząco na pracę tarczycy, lub toksyczne - czyli te, które mogą prowadzić do wystąpienia nadczynności tarczycy, czyli nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. Choroba ta objawia się m.in. spadkiem masy ciała, przyspieszonym tętnem, uczuciem zmęczenia i nadpobudliwością. Czasami guzek tarczycy zostaje zdiagnozowany jako nowotwór złośliwy tarczycy, zdarza się to jednak bardzo rzadko, a do postawienia takiej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania USG. Jednak w każdym przypadku zauważenia u siebie zmian w okolicy tarczycy powinno się koniecznie udać do lekarza endokrynologa

Sposoby leczenia guzków tarczycy

Pierwszym etapem diagnostyki guzka tarczycy jest dokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Określenie współistniejących objawów może się okazać niezwykle przydatne. Oprócz tego istotnym źródłem informacji będą badania hormonalne, które określą, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Lekarz w procesie diagnozowania guzka tarczycy może wykonać badanie USG, które pomoże w ocenie wielkości i charakteru zmian. Innym badaniem wykorzystywanym w przypadku guzków tarczycy jest m.in. biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, która polega na pobraniu komórek guzka, co umożliwia ich ocenę przez histopatologa. Sposoby leczenia guzków tarczycy różnią się w zależności od wieku chorego, przebiegu choroby czy dotychczasowych wyników chorego. Guzki tarczycy można leczyć farmakologicznie, za pomocą terapii jodem promieniotwórczym bądź operacyjnie. Ostatnia metoda jako jedyna może zagwarantować całkowite wyleczenie.

Pamiętaj, że szukając leku możesz sprawdzić jego dostępność w aptekach w Twojej okolicy - wejdź na portal KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów