TRAb (Przeciwciała przeciwko receptorowi hormonu tyreotropowego) - normy. Co oznacza podwyższony poziom TRAb?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-01 09:41
Lekarka wyjaśniająca pacjentowi budowę tarczycy na podstawie plastikowego modelu.

Przeciwciała TRAb stanowią ważny czynnik pozwalający zdiagnozować schorzenia tarczycy, szczególnie chorobę Gravesa i Basedowa. Mają też bardzo duże znaczenie w ciąży, jeśli matka przebyła lub choruje na autoimmunologiczną chorobę tarczycy. Jakie są rodzaje tych przeciwciał? Jakie są normy TRAb? Czy ich podwyższony poziom powinien niepokoić?

Co to są przeciwciała TRAb?

Przeciwciała TRAb to przeciwciała przeciw receptorom hormonu tyreotropowego (TSH). Receptory TSH znajdują się w błonie komórek pęcherzykowych tarczycy. Reagują one na TSH i pobudzają tarczycę do produkcji hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). W chorobach tarczycy powstają przeciwciała przeciwko receptorowi TSH - TRAb, łączą się z tym receptorem i modulują wydzielanie hormonów.

Jak dzielimy przeciwciała TRAb?

Wyróżnia się następujące rodzaje przeciwciał TRAb:

 • przeciwciała stymulujące - wiążą się z receptorem i naśladują działanie TSH, co prowadzi do rozwinięcia nadczynności tarczycy
 • przeciwciała, które zakłócają wiązanie TSH z jego receptorem, przez co TSH nie stymuluje odpowiednio gruczołu - mogą się pojawić w przebiegu choroby Hashimoto
 • blokujące - hamują tarczycę i prowadzą do jej niedoczynności

Przeciwciała TRAb są przeciwciałami IgG i mogą przenikać przez łożysko z organizmu matki do płodu, stąd bardzo ważne jest ich oznaczenie w czasie ciąży.

Kiedy wykonujemy badanie przeciwciał TRAb?

Oznaczenie przeciwciał TRAb wykonuje się w następujących przypadkach:

 • jeśli podejrzewamy autoimmunologiczną chorobę tarczycy, zwłaszcza chorobę Gravesa-Basedowa;
 • mogą one pojawić się też w chorobie Hashimoto, kiedy zablokowanie receptora TSH wywołuje niedoczynność tarczycy;
 • badanie pozwala też odróżnić chorobę Gravesa-Basedowa od jatrogennej nadczynności tarczycy, powstałej w wyniku stosowania leków;
 • oznaczenie przeciwciał TRAb pozwala na różnicowanie różnych chorób tarczycy, jak wole guzkowe nadczynne, poporodowe zapalenie tarczycy czy podostre zapalenie tarczycy;
 • badanie jest przydatne w diagnostyce przyczyn orbitopatii - wytrzeszczu gałek ocznych, kiedy obecne są zmiany w obrębie oczu, bez towarzyszącej choroby tarczycy;
 • oznaczenie pozwala także ocenić ryzyko nawrotu choroby Gravesa-Basedowa;
 • badanie pomaga określić ryzyko nadczynności tarczycy u noworodka, którego matka przebyła lub w ciąży chorowała na chorobę Gravesa-Basedowa.

Jak oznacza się przeciwciała przeciwko receptorowi hormonu tyreotropowego TRAb? 

Poziom tych przeciwciał oznacza się we krwi. Badanie można wykonać o dowolnej porze dnia, niezależnie od spożytego posiłku.

Jakie są normy przeciwciał przeciwko receptorowi hormonu tyreotropowego - TRAb?

U osoby zdrowej wynik powinien wynosić <1 IU/l. Badanie to pozwala oznaczyć poziom przeciwciał, jednak nie określa, czy są to przeciwciała stymulujące czy blokujące. Należy jednak pamiętać, że wartości referencyjne mogą być różne dla każdego laboratorium, w zależności od metody oznaczania i należy je indywidualnie interpretować. Zakres wartości referencyjnych podany jest zazwyczaj obok wyniku pomiaru pacjenta, dzięki czemu można łatwo określić, czy wynik mieści się w akceptowalnych granicach.

Co oznacza podwyższony poziom przeciwciał TRAb?

Obecność przeciwciał TRAb zawsze obrazuje aktywny proces chorobowy. Najczęściej wykrywane są w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa. Tę chorobę leczy się głównie lekami tyreostatycznymi (hamującymi syntezę i wydzielanie tyroksyny) dostępnymi tylko z przepisu lekarza. Wspomagająco podaje się m.in. propranolol (lek blokujący receptory beta) lub metoprolol, który zmniejszy objawy nadczynności tarczycy. Jeśli leczenie zostało zakończone, a poziom przeciwciał dalej wzrasta, może to świadczyć o nawrocie choroby. W celu zdiagnozowania choroby Gravesa-Basedowa, poza oznaczeniem poziomu przeciwciał TRAb, wykonuje się również USG tarczycy, oznacza poziom hormonów (TSH, T3 i T4) oraz obserwuje objawy występujące u pacjenta.

W przypadku choroby Gravesa i Basedowa obserwuje się:

 • nerwowość;
 • nawracające biegunki;
 • spadek masy ciała;
 • nadmierną potliwość;
 • kłopoty ze snem;
 • duszności;
 • przyspieszoną akcję serca;
 • drżenia;
 • zaburzenia miesiączkowania;
 • objawy oczne - wytrzeszcz gałek ocznych.

Przeciwciała TRAb a ciąża

Oznaczenie poziomu przeciwciał TRAb ma duże znaczenie w czasie ciąży, szczególnie u ciężarnych chorujących na choroby autoimmunologiczne tarczycy. Wzrastający poziom przeciwciał TRAb może oznaczać zaburzenia funkcjonowania tarczycy noworodka, co wymaga dodatkowej diagnostyki po porodzie (we krwi pępowinowej) oraz w ciągu pierwszych dni życia noworodka.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów