Wysokie TSH – co oznacza?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-24 09:12
Wysokie TSH – co oznacza?

✔️Choroby tarczycy są częstą przypadłością społeczeństwa w XXI w. Jednym z hormonów odpowiadających za prawidłowo funkcjonujący gruczoł tarczowy jest TSH. Co oznacza wysokie TSH? Jakie są objawy wysokiego poziomu tyreotropiny?

Czym jest TSH?

Hormon tyreotropowy (TSH) – jest to glikoproteina produkowana przez przysadkę mózgową. Stymuluje on tarczycę do produkcji i wydzielania hormonów: T3 – trójjodotyroniny oraz T4 – tyroksyny, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Im mniejsze jest stężenie hormonów tarczycy (T3 i T4), tym przysadka mózgowa wydziela większe ilości TSH i na odwrót – im więcej T3 oraz T4, tym mniejsze ilości TSH.

Za co odpowiedzialna jest tarczyca?

Tarczyca to nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego zlokalizowany w przednio – dolnej części szyi. Prawidłowa praca tarczycy jest niezwykle istotna – odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego oraz rozrodczego. Praca gruczołu tarczowego wpływa również na:

 • utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała,
 • pracę jelit,
 • przemianę materii,
 • pracę serca,
 • ogólne samopoczucie.

Jak działa TSH?

TSH pobudzając tarczycę do produkcji hormonów powoduje wiązanie jodu dzięki czemu zwiększa się produkcja T3 oraz T4. Wydzielanie TSH przebiega na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego z hormonami gruczołu tarczowego. Niskie stężenie hormonów tarczycy stymuluje przysadkę mózgową do produkcji TSH. Przysadkę mózgową pobudza również tyreoliberyna, stres oraz zimno. Hamująco na hormon tyreotropowy oprócz wysokiego stężenie T3 i T4 działa także somatostatyna i dopamina.

Co oznacza wysoki poziom TSH?

Wysoki poziom tyreotropiny wskazuje na nieprawidłową pracę tarczycy lub nadczynność przysadki mózgowej. W przypadku tarczycy wysoki poziom TSH wiąże się z niedoczynnością gruczołu. Podczas rozwoju choroby ból nie jest odczuwalny. Najczęściej choroby tarczycy diagnozowane są na podstawie wywiadu lekarskiego, w którym pacjenci skarżą się na złe samopoczucie, ciągłe uczucie zimna, przybieranie na masie ciała czy na problemy z zajściem w ciążę u kobiet. Lekarz zleca wówczas badania krwi z których jasno można określić czy gruczoł tarczowy działa prawidłowo. Przyczyną nadczynności przysadki mózgowej są najczęściej guzy, które wydzielają lub uwalniają TSH w nadmiernej ilości.

Jakie są objawy wysokiego TSH?

Wysokie TSH jest często przyczyną niedoczynności tarczycy. Charakterystycznymi objawami niedoczynności tarczycy są:

 • przewlekłe uczucie zmęczenia,
 • nadmierna senność,
 • przyrost masy ciała,
 • zaburzenia pamięci,
 • ciągłe uczucie zimna,
 • suchość i szorstkość skóry,
 • słabe, łamliwe paznokcie,
 • wypadanie włosów,
 • nawracające zaparcia,
 • niskie ciśnienie krwi,
 • bradykardia,
 • u kobiet zaburzenia miesiączkowania.

Jak leczyć wysokie TSH czyli niedoczynność tarczycy?

W przypadku zbyt wysokiego poziomu TSH oraz niskiego T3 oraz T4 poprawę przynosi uzupełnienie niedoboru hormonów tarczycy. Lekarz dobiera wówczas odpowiednie preparaty oraz ich dawki dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta. Leki uzupełniające niedobory hormonów tarczycy dostępne są w aptece na receptę. Zalicza się do nich m.in: Euthyrox N, Letrox. Leki zawierające lewotyroksynę podaje się minimum 30 minut przed śniadaniem. Mają one formę tabletek, przez co są łatwe do stosowania. Po doustnym przyjęciu leku jego wchłanianie w około 80% zachodzi w układzie pokarmowym. Wchłanianie leku ogranicza przyjęty posiłek, flora bakteryjna bytująca w jelitach czy żywice jonowymienne. Hormony tarczycy przenikają w niewielkim stopniu przez łożysko oraz do mleka kobiecego. 

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Kiedy mówimy o wysokim TSH?

Wartość TSH u osób dorosłych ma bardzo szeroki zakres: 0,31 – 5,0 mU/l. W zależności na jakim etapie życia jesteśmy wartości te zawężają swoje kryterium. U kobiet ciężarnych i starających się o dziecko wartość TSH powinna wynosić poniżej 2,5 mU/l. Każde odchylenie od normy należy bezwzględnie konsultować z lekarzem prowadzącym, aby zapobiec chorobie lub wdrożyć odpowiednie leczenie.

Wysoki poziom TSH powinien być dla nas sygnałem alarmowym, że w naszym organizmie dzieją się niepokojące rzeczy. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla niedoczynności tarczycy trzeba udać się do lekarza w celu diagnostyki problemu. Badać należy się regularnie aby niczego nie przeoczyć i reagować stosunkowo szybko zabiegając konsekwencjom zdrowotnym rozwijającej się choroby.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów