Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Guzki tarczycy – co oznaczają? Czy guzki tarczycy są groźne?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-18 12:59
Guzki tarczycy

Choroby tarczycy stają się coraz powszechniejszym problemem w społeczeństwie. Obok niedoczynności lub nadczynności tarczycy, często słyszymy również o guzkach tarczycy. Czym są guzki tarczycy? Dlaczego powstają? Czy guzki tarczycy są groźne dla zdrowia człowieka?

Guzki tarczycy – co to takiego?

Guzki tarczycy są częstą patologią gruczołu tarczowego. Choroba ta dotyka około 3 - 7% populacji. Miąższ zdrowej tarczycy powinien być jednolity. Rozwój guzków powoduje, że staje się on niejednorodny. Guzki wypełnione są komórkami lub płynem tworzącym torbiel. Nie jest znana jednoznaczna przyczyna powstawania guzków. Na rozwój choroby mają wpływ geny jak również środowisko w którym żyjemy.

Skąd się biorą guzki tarczycy?

Na chorobę tą częściej zapadają kobiety, niż mężczyźni. Do jej rozwoju predysponuje napromieniowanie w okolicy szyi, a także wiek – osoby starsze częściej borykają się ze zmianami patologicznymi gruczołu tarczowego. W Polsce od 1997 roku dzięki nakazowi jodowania soli, spadł odsetek ludzi, u których diagnozowano choroby tarczycy. Brak jodu w powietrzu oraz niskie spożycie ryb morskich wraz z dietą, sprzyja rozwojowi chorób gruczołu tarczowego. Zanieczyszczenia środowiska również nie pozostają obojętne. Poprzez wysokie stężenia zanieczyszczeń przemysłowych i metali ciężkich, częściej wykrywane są guzki tarczycy. Ważną kwestię odgrywa też styl życia. Duży stres, a także liczne procesy zapalne w organizmie mogą wpłynąć na rozwój choroby. Guzki tarczycy często występują rodzinnie. Nie należy bagatelizować tego problemu, zwłaszcza jeśli guzki występują również u innych członków rodziny.

Jak wykryć guzki tarczycy?

Guzki tarczycy (wole guzkowe) wykrywane są metodą palpacyjną oraz sonograficzną. We wczesnym stadium nie są wyczuwalne pod palcami dlatego zazwyczaj diagnozuje się je podczas rutynowych badań tarczycy (USG) – przez co wykrywalność jest dużo większa. Choroba często przebiega bezobjawowo. W skrajnych przypadkach może dojść do duszności, utrudnionego połykania, przewlekłej chrypki, długotrwałego kaszlu, a także tkliwości w okolicy szyi. W razie wystąpienia niepokojących sygnałów należy niezwłocznie udać się na wizytę do endokrynologa.

Kto jest narażony na guzki tarczycy?

Na guzki tarczycy szczególnie narażone są:

  • osoby starsze,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z obciążeniem genetycznym,
  • osoby stosujące leki hamujące syntezę hormonów tarczycy,
  • osoby cierpiące na deficyt jodu.

Czy guzki tarczycy są groźne?

Zazwyczaj, guzki tarczycy są zmianami łagodnymi. Nie należy jednak bagatelizować powstałych zmian chorobowych, dlatego w takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty. W skrajnych przypadkach guzki mogą okazać się złośliwe – predysponuje do tego płeć męska, ekspozycja na promieniowanie jonizujące oraz występowanie w rodzinie nowotworów endokrynologicznych.

Leczenie guzków tarczycy

O sposobie leczenia guzków tarczycy decyduje lekarz biorąc pod uwagę wiele czynników. Uwzględnia on wyniki badań, dolegliwości, wiek oraz występowanie chorób współistniejących. W przypadku małych guzków zazwyczaj zalecana jest regularna obserwacja. Często zdarza się, że małe guzki nie rosną, wówczas farmakoterapia oraz inne metody leczenia nie są konieczne. W momencie diagnozy złośliwych zmian tarczycy konieczna staje się operacja, gdzie patologicznie zmienione miejsca zostają usunięte.

Jak chronić się przed guzkami tarczycy?

Spokojny, bezstresowy styl życia sprzyja zdrowiu zarówno tarczycy jak i całego organizmu. Warto pamiętać o wysypianiu się, zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Do czynników ryzyka rozwoju guzków tarczycy należy palenie papierosów – pozbycie się nałogu może korzystnie wpłynąć na zdrowie! Pomocne mogą okazać się preparaty dostępne w aptekach, do których zalicza się m.in. Nicorette Spray, Niquitin, Tabex oraz Desmoxan. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Dzięki coraz skuteczniejszej diagnostyce, choroby tarczycy wykrywane są znacznie wcześniej. Daje to bardzo dobre rokowania w sytuacjach, w których choroba zostanie zdiagnozowana na początku rozwoju. Pamiętajmy o regularnych badaniach i wizytach u lekarza. Zmiana stylu życia, odpowiednia dieta oraz wewnętrzny spokój z pewnością dobrze wpłyną na nasze zdrowie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów