Nowotwory tarczycy – objawy, diagnostyka, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-05 13:12
Nowotwory tarczycy

Rak tarczycy jest nowotworem coraz częściej spotykanym wśród pacjentów. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych i znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jakie są rodzaje nowotworów tarczycy? Jakie są ich objawy? Jak leczy się nowotwory tarczycy?

Tarczyca, czyli gruczoł tarczowy

Tarczyca, inaczej zwana gruczołem tarczowym, to narząd nieparzysty, który znajduje się w dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów, które są połączone tzw. cieśnią. Główną funkcją tarczycy jest produkowanie hormonów: trójjodotyroniny i tyroksyny przez komórki pęcherzykowe tarczycy oraz kalcytoniny przez komórki okołopęcherzykowe (komórki C). Hormony te wpływają na metabolizm, a także regulują gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu.

Rodzaje nowotworów tarczycy

W obrębie tarczycy mogą rozwijać się zarówno nowotwory złośliwe (określane mianem raka tarczycy), jak i niezłośliwe. Znacznie częściej obserwuje się występowanie nowotworów niezłośliwych. Rak tarczycy występuje rzadko, szacuje się, że stanowi on około 1% wszystkich diagnozowanych nowotworów złośliwych. 
Wśród nowotworów złośliwych tarczycy wyróżniamy nowotwory wywodzące się z: 

 • komórek pęcherzykowych tarczycy: 
  • zróżnicowane – dzielą się na brodawkowate (częstsze) i pęcherzykowe (rzadsze),
  • niskozróżnicowane, 
  • niezróżnicowane (anaplastyczne),
 • komórek C tarczycy, wytwarzających kalcytoninę (rak rdzeniasty).

Częstość występowania danego rodzaju nowotworu, na konkretnym obszarze geograficznym, zależy m.in. od dostępności jodu w pożywieniu. 

Innymi rodzajami nowotworów, znacznie rzadziej obserwowanych w obrębie tarczycy, są m.in. nowotwór układu chłonnego – pierwotny chłoniak tarczycy (z układu MALT), a także nowotwory przerzutowe, m.in. wywodzące się z nowotworu płuc.

Czynniki wpływające na ryzyko wystąpienia raka tarczycy

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania raka tarczycy są czynniki genetyczne, predysponujące do rozwinięcia się choroby. Występowanie choroby w rodzinie znacznie zwiększa ryzyko jego rozwoju u danego pacjenta. Dodatkowo, wcześniejsze narażenie na promieniowanie jonizujące, m.in. podczas radioterapii, może istotnie zwiększyć ryzyko rozwoju raka tarczycy. W zależności od dostępności jodu w pożywieniu w danym rejonie liczba zachorowań na raka tarczycy jest różna. Częstsze występowanie raka pęcherzykowego odnotowuje się w rejonach ubogich w jod w pożywieniu, natomiast w rejonach, w których ilość jodu dostarczanego z pożywieniem jest dostateczna, pacjenci częściej zapadają na raka brodawkowatego. Znaczne różnice obserwuje się także względem płci – kobiety znacznie częściej chorują na raka tarczycy w porównaniu do mężczyzn.

Objawy raka tarczycy

Rak tarczycy w początkowym stadium może wcale nie dawać charakterystycznych lub łatwo zauważalnych objawów. Pacjent może nie doświadczać żadnych dolegliwości, które wskazywałyby na występowanie choroby. Jest natomiast kilka objawów, które mogą świadczyć o występowaniu raka tarczycy, są to:

 • wyczuwalny guzek w tarczycy – najczęściej jest bezbolesny, o nierównej powierzchni, dosyć twardy, może się szybko powiększać;
 • poszerzenie obwodu szyi
 • powiększenie węzłów chłonnych szyi.

W bardziej zaawansowanym stadium choroby pacjent może zauważać u siebie również objawy, które są spowodowane naciekaniem na sąsiadujące tkanki. Należą do nich m.in. ból szyi, trudności z oddychaniem lub przełykaniem, nieustająca chrypka czy bóle kości. W przypadku raka rdzeniastego może także pojawić się biegunka.

W razie wystąpienia wymienionych objawów, koniecznie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Diagnostyka nowotworów tarczycy

Diagnostyka nowotworów tarczycy nie jest łatwa. Wynika to z faktu, iż złośliwe guzy tarczycy początkowo nie różnią się od guzków łagodnych, a ich wzrost jest różny w zależności od etiologii nowotworu. Rak zróżnicowany rośnie zazwyczaj powoli, natomiast wzrost raka niezróżnicowanego jest znacznie szybszy i bardziej gwałtowny. 

Lekarz rozpoczyna diagnozę schorzenia od zebrania dokładnego wywiadu medycznego oraz badania palpacyjnego szyi, dzięki czemu może ocenić wielkość tarczycy, strukturę i wielkość jej guzków, a także stan pobliskich węzłów chłonnych. Pomocne jest zazwyczaj także wykonanie badania USG tarczycy. Ostatnim etapem diagnozy jest pobranie próbki guzka za pomocą biopsji cienkoigłowej i wykonanie badania histopatologicznego.

Leczenie nowotworów tarczycy

W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania nowotworu, lekarz może wybrać dla pacjenta jedną z kilku możliwych ścieżek leczenia nowotworu tarczycy. Leczenie chirurgiczne wiąże się z częściowym lub całkowitym usunięciem tarczycy, przez co pacjent może być narażony na przejściowe występowanie niedoczynności przytarczyc bądź uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego. Wiąże się to także z koniecznością przyjmowania lewotyroksyny (Letrox, Eltroxin, Euthyrox, Novothyral), aby uzupełnić powstałe niedobory. Leczenie jodem promieniotwórczym jest najczęściej zalecane w przypadku raka zróżnicowanego, zazwyczaj jako leczenie uzupełniające po leczeniu chirurgicznym. Innym sposobem leczenia nowotworu tarczycy jest teleradioterapia w obrębie szyi i śródpiersia. Jest to jednak metoda stosowana rzadko, zazwyczaj w wyjątkowych przypadkach nowotworów tarczycy. 

Pamiętaj, że na portalu KtoMaLek.pl z łatwościa i bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić dostępność dowolnego preparatu w aptekach w Twojej okolicy.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów