Za co odpowiada szyszynka? Funkcje, choroby, profilaktyka.

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-30 15:30
Za co odpowiada szyszynka?

Szyszynka jest narządem, o którym większość z nas albo nie wie albo nie pamięta lub szybko zapomina. Mimo tego spełnia niezwykle ważne zadanie w naszym organizmie. Za co odpowiada szyszynka? Jakie choroby są z nią związane i w jaki sposób możemy się przed nimi uchronić?

Co to jest szyszynka?

Szyszynka jest niewielkim narządem zlokalizowanym w mózgu. Osiąga rozmiary zbliżone do ziarenka ryżu (od 5 do 8 mm), a jej nazwa wywodzi się od jej kształtu, przypominającego szyszkę. Mimo swojej lokalizacji, szyszynka nie jest objęta barierą krew-mózg, a jej bogate ukrwienie jest podobne do ukrwienia nerki. Na uwagę zasługuje fakt, iż jej pełne wykształcenie ma miejsce w wieku od 1. do 2. roku życia. Po tym czasie nie ulega już ona rozwojowi, jedynie po okresie dojrzewania następuje zwiększenie się jej masy.

Jakie funkcje pełni szyszynka?

Zasadniczym zadaniem szyszynki jest przede wszystkim produkcja melatoniny. Hormon ten pełni wiele funkcji w centralnym układzie nerwowym, z czego najważniejsze jest odpowiadanie za cykl dobowy. W momencie ekspozycji na światło, synteza melatoniny ulega zahamowaniu, natomiast kiedy znajdujemy się w ciemności, dochodzi do zwiększonej syntezy melatoniny - ma to wpływ na rytm snu i czuwania. Co więcej, szyszynka jest odpowiedzialna za uwalnianie hormonu wzrostu, hormonu tyreotropowego (odpowiedzialnego za regulację pracy tarczycy) i hormonu adrenokortykotropowego, który reguluje pracę kory nadnerczy. Dodatkowo szyszynka odpowiada za uwalnianie hormonów płciowych, które regulują przebieg procesu dojrzewania.

Melatonina, czyli najważniejszy hormon produkowany przez szyszynkę

Syntezowana przez szyszynkę melatonina pełni rolę “wskazówki” naszego zegara biologicznego. Cykl, według którego uwalniana jest przez szyszynkę, wpływa na sen w nocy. Jej prawidłowe uwalnianie jest istotne dla naszego zdrowia. Jednakże przy dzisiejszym trybie życia bardzo łatwo o zaburzenia tego rytmu  - częste siedzenie do późna, tak zwane “zarywanie nocy” lub praca na nocną zmianę prowadzą do zmniejszonego uwalniania tego hormonu przez szyszynkę. Skutkuje to nie tylko późniejszymi problemami z zasypianiem, ale także może zwiększać ryzyko zachorowalności na cukrzycę, czy też nowotwory prostaty oraz piersi.

W wraz z wiekiem aktywność szyszynki spada, co może skutkować problemami z zasypianiem u osób starszych. Wówczas można sięgnąć po preparaty zawierające melatoninę, które znajdziemy w aptece, np. Melatonina Lek-Am, Melatonina Forte+, Activelab Melatonina. Należy jednak pamiętać, że preparaty z melatoniną powinno się stosować po wcześniejszym skonsultowaniu z lekarzem.

Choroby szyszynki

Głównym schorzeniem, które może zaatakować naszą szyszynkę jest guz szyszynki. W momencie pojawienia się guzów (lub też torbieli) najczęściej, ale nie zawsze, dochodzi do całkowitego zahamowania aktywności tego narządu. Najczęstszymi objawami guza szyszynki są: zawroty i bóle głowy, wymioty, nudności, zaburzenia widzenia i równowagi, a nawet świadomości. Co więcej, guzy na szyszynce mogą być powodem przedwczesnego dojrzewania płciowego. 

W celu wykrycia zmian na szyszynce konieczne jest badanie z użyciem rezonansu magnetycznego, a w celu ich usunięcia konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Profilaktyka chorób szyszynki

W chwili obecnej nie istnieje sprawdzony sposób na uchronienie się przed ewentualnym guzem szyszynki. Jednakże nie oznacza to, że nie możemy podjąć kroków, które pomogą szyszynce prawidłowo funkcjonować. Należy przede wszystkim zacząć od zaprzestania długiego przesiadywania w nocy - pomoże to uzyskać prawidłowe stężenie melatoniny, co ułatwi zasypianie. 

Dodatkowo, podobnie jak w przypadku każdego innego organu w naszym ciele, należy stosować odpowiednią dietę, unikać wszelkiego rodzaju toksyn (w tym alkoholu). Nie należy także zapominać o odpowiedniej suplementacji magnezu, i witamin - czy to w diecie, czy też przy użyciu preparatów dostępnych w aptekach (np. Magne B6, Magnez + Wit. B6 APTEO, Maglek B6, Magnezin, Witamina B Complex).

Dostępność wielu preparatów w Twojej aptece, możesz w łatwy sposób sprawdzić odwiedzając portal KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów