Biopsja tarczycy – jak wygląda badanie? Kiedy wykonuje się biopsję tarczycy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-24 13:26
Biopsja tarczycy – jak wygląda badanie?

Prawidłowo działające organy i gruczoły w naszym organizmie to podstawa ogólnego zdrowia. W momencie, gdy któryś z nich przestaje pracować odpowiednio, organizm wysyła nam sygnały alarmowe, które mają nas zmusić do zareagowania i zgłoszenia się do lekarza. Jednym z niezwykle istotnych gruczołów jest tarczyca. Zdarza się, iż właściwe zdiagnozowanie zmian w obrębie tego narządu wymaga wykonania biopsji tarczycy. Kiedy należy wykonać to badanie? W jaki sposób wygląda biopsja tarczycy? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy wpis.

Biopsja tarczycy – co to takiego?

Biopsja tarczycy jest zaraz po USG najpowszechniejszym badaniem tego narządu. Polega na pobraniu materiału biologicznego ze zmienionej tkanki tarczycy, a następnie ocenie wycinka w celu określenia jego charakteru. Pobrany materiał badany jest również laboratoryjnie. O konieczności wykonania badania decyduje lekarz na podstawie zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości oraz dostarczonych wyników badań. Obecnie jest to jeden z najważniejszych elementów diagnostyki guzków tarczycy. Biopsja jest zabiegiem krótkim, wykonywanym pod kontrolą USG, trwa dosłownie kilka minut i jest praktycznie bezbolesna. Po zabiegu mogą pojawić się na skórze drobne siniaki, podobne do tych występujących po pobraniu krwi na przedramieniu.

Jak wygląda biopsja tarczycy?

Na badanie biopsji tarczycy pacjent zgłasza się do placówki medycznej. Nie jest konieczne specjalne przygotowanie. W przypadku, gdy pacjent zażywa jakiekolwiek leki, należy o tym poinformować lekarza jeszcze przed badaniem. Zdecyduje on o ewentualnym odstawieniu farmakoterapii na czas poprzedzający biopsję. Nigdy nie należy samodzielnie przerywać stosowania leków! Problemy z tarczycą mogą pojawić się u pacjentów leczonych z powodu nadczynności lub niedoczynności tego narządu, wówczas chorzy mogą stosować np. preparaty zawierające hormony tarczycy (Euthyrox, Letrox).

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Przed biopsją tarczycy należy zdjąć wszystkie ozdoby z szyi i głowy (kolczyki, naszyjniki, łańcuszki itd.). Zabieg wykonywany jest przy użyciu bardzo cienkiej igły (o średnicy około 0,4 mm), a sam moment wkłucia jest przeprowadzany pod kontrolą USG. Pacjent podczas biopsji tarczycy zazwyczaj w ogóle nie odczuwa bólu. Podczas badania nie należy wstrzymywać oddechu, powinno się wykonywać swobodny wdech i wydech. Lekarz w trakcie badania poprosi pacjenta jedynie o chwilowe zaprzestanie połykania śliny. Badanie trwa krótko i nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Biopsja tarczycy jest zabiegiem bezpiecznym, może być wykonywana również u kobiet w ciąży, ponieważ nie stanowi zagrożenia dla matki czy nienarodzonego dziecka.

Wskazania do zabiegu biopsji tarczycy

Biopsja tarczycy jest zabiegiem zalecanym przez lekarza endokrynologa i najczęściej poprzedzonym licznymi badaniami, m.in. USG tarczycy. Przeprowadzenie biopsji tarczycy będzie niezbędne w przypadku:

  • wykrycia za pomocą USG zmian guzkowych o średnicy większej niż 1 cm – w celu ich diagnostyki,
  • wykrycia poprzez badanie palpacyjne zmian mogących wskazywać na obecność guzków tarczycy,
  • wystąpienia silnych stanów zapalnych,
  • stwierdzenia powiększonych węzłów chłonnych szyi lub zwiększenia rozmiarów samej tarczycy.

Wykonanie biopsji jest szczególnie ważne u osób, u których występują wyżej wymienione sytuacje oraz pacjentów, którzy stanowią grupę podwyższonego ryzyka wystąpienia nowotworu tarczycy – oznacza to obecność chorób tarczycy u członków rodziny. 
Biopsja wykonywana jest również w przypadku konieczności odprowadzenia płynu nagromadzonego w torbielach.

Biopsja tarczycy – przeciwwskazania

Jednym z kluczowych przeciwwskazań do zabiegu jest kaszel. Stanowi on utrudnienie w przeprowadzeniu badania, dlatego zaleca się wykonanie biopsji po jego ustąpieniu. Przeciwwskazaniem mogą być również zmiany skórne zlokalizowane na szyi, które utrudniają bezpieczne wprowadzenie igły.

Biopsja tarczycy – podsumowanie

Jeśli wyczuwasz niepokojące zgrubienia w okolicy tarczycy, skontaktuj się z lekarzem. Być może będzie konieczne wykonanie biopsji tarczycy w celu zdiagnozowania zmian. Szybsza reakcja na zmiany zachodzące w organizmie to większa szansa na wyleczenie.

Po postawieniu trafnej diagnozy lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie farmakoterapii, wówczas dostępność wybranych leków w aptekach w swojej okolicy z łatwością sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów