Przełom tarczycowy − przyczyny, objawy, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-25 10:11
Przełom tarczycowy − przyczyny, objawy, leczenie

Przełom tarczycowy jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, spowodowanym nagłym uwolnieniem hormonów tarczycy. Ze względu na ciężki przebieg, wymaga szybkiej diagnozy i natychmiastowej hospitalizacji. Jakie czynniki wywołują przełom tarczycowy i jak rozpoznać jego objawy?

Czym jest przełom tarczycowy?

Tarczyca jest niewielkim gruczołem dokrewnym, zlokalizowanym w przednio-dolnej części szyi. Jej zadaniem jest produkcja hormonów, m.in.: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Prawidłowa praca tarczycy wpływa na funkcje układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz szereg przemian metabolicznych, zapewniając utrzymanie homeostazy całego organizmu. Zdarza się jednak, że równowaga ta ulega zaburzeniu w wyniku nadprodukcji hormonów tarczycy. Mówimy wtedy o nadczynności, której zaostrzenie określane jest mianem przełomu tarczycowego.

Przyczyny przełomu tarczycowego

Przełom tarczycowy, czyli gwałtowny wyrzut hormonów tarczycy, wywoływany jest przez określone czynniki. Zaliczamy do nich:

  • naruszenie tarczycy podczas zabiegu lub badania palpacyjnego,
  • toczące się zakażenie,
  • terapię radiojodem,
  • silny stres,
  • poród,
  • zwiększoną podaż preparatów jodowych,

Do wystąpienia przełomu tarczycowego przyczynia się także brak prawidłowego leczenia nadczynności tarczycy, wskutek braku postawionej diagnozy lub nieregularnego stosowania leków. Nagłe zaprzestanie terapii tyreostatykami (lekami hamującymi nadmierną pracę tarczycy) jest niebezpieczne.

Przełom tarczycowy − obraz kliniczny

Obraz kliniczny przełomu tarczycowego jest wynikiem oddziaływania nadmiaru hormonów tarczycy na funkcje całego organizmu. Jednym z charakterystycznym objawów jest wysoka gorączka, która dodatkowo przybiera na sile w sytuacji, gdy przyczyną zaburzeń jest toczące się zakażenie. Bardzo częste jest również występowanie drżenia mięśniowego.

U pacjentów, u których rozwija się przełom tarczycowy, dochodzi do przyspieszenia pracy serca (tachykardii), jego niewydolności, a nawet migotania przedsionków. Obserwuje się również zmiany zachowania, od nadmiernego pobudzenia i niepokoju, aż po senność, a nawet śpiączkę. 

Kolejnym zespołem objawów typowych dla przełomu tarczycowego są nudności, wymioty oraz biegunka, które wraz z gorączką sprzyjają odwodnieniu oraz rozwojowi zaburzeń elektrolitowych. U części pacjentów dochodzi także do uszkodzenia wątroby, skutkującego żółtaczką skóry i błon śluzowych.

Rozpoznanie i leczenie przełomu tarczycowego

Rozpoznanie przełomu tarczycowego opiera się przede wszystkim na analizie objawów i całościowej ocenie stanu klinicznego pacjenta. Jeśli wcześniej zdiagnozowana została nadczynność tarczycy, jest to istotna informacja, którą należy przekazać personelowi medycznemu.

Leczenie pacjenta jest wielokierunkowe i obejmuje:

  • wyeliminowanie czynnika wywołującego przełom tarczycowy (np. zastosowanie antybiotyku w przypadku zakażenia bakteryjnego),
  • zahamowanie produkcji i uwalniania hormonów tarczycy oraz usuwanie ich nadmiaru z organizmu (np. za pomocą hemodializy),
  • zwalczanie objawów (obniżenie gorączki, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, zastosowanie leków spowalniających pracę serca).

Ze względu na poważne zagrożenie zdrowia i życia, wczesna interwencja zmniejsza ryzyko powikłań przełomu tarczycowego.

Jak zapobiec przełomowi tarczycowemu?

Niestety, nie mamy wpływu na wszystkie czynniki wywołujące przełom tarczycowy. Warto co roku wykonywać badania kontrolne, weryfikujące pracę tarczycy (stężenie FT3, FT4, TSH). W przypadku stwierdzonej nadczynności, konieczna jest stała opieka endokrynologa i systematyczne zażywanie zaleconych leków.

Co więcej, ważnym elementem terapii jest dbałość o odpowiedni sposób odżywiania. Pamiętajmy o zwiększonej podaży białka, antyoksydantów oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dobrym rozwiązaniem jest również odpowiednio dobrana suplementacja:

Wybrany preparat zarezerwujesz w pobliskiej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów