Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Czym jest Anty-TPO? Jakie są normy przeciwciał anty-TPO? Jak interpretować wyniki?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-28 12:01
Anty-TPO

Jednym z badań przeprowadzanych w przebiegu diagnostyki chorób tarczycy jest badanie poziomu anty-TPO. Czym dokładnie jest ten parametr? Co możemy na jego podstawie stwierdzić? Jakie są prawidłowe wartości dla anty-TPO?

Kiedy warto zbadać poziom anty-TPO?

W momencie podejrzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy przeprowadza się badania stężenia hormonów tarczycy we krwi, czyli trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Co więcej, w celu uzyskania pełnego obrazu choroby wskazane jest dodatkowo zbadanie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH), który jest odpowiedzialny za stymulowanie tarczycy do wydzielania T3 i T4. Dodatkowo wykonuje się oznaczenie poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom tarczycy (anty-TPO). Oznaczenie tych wszystkich parametrów pozwala określić, na którym etapie powstawania i uwalniania hormonów tarczycy zlokalizowany jest problem jej niedoczynności lub nadczynności, a czy może jest on spowodowany chorobą autoimmunologiczną.

Jak wygląda badanie anty-TPO?

Głównym celem badania anty-TPO jest oznaczenie stężenia przeciwciał, które są skierowane przeciwko antygenom komórek wydzielniczych tarczycy. Przeciwciała te są wytwarzane przez nasz organizm i wykazują powinowactwo do peroksydazy tarczycy - jest to główny antygen, na podstawie którego możliwe jest stwierdzenie choroby autoimmunologicznej tarczycy i co najistotniejsze, jest to najczulszy z testów w kierunku tych zaburzeń. Peroksydaza tarczycy odgrywa niezwykle istotną rolę w syntezie hormonów T3 i T4 - odpowiada za jodowanie pierścieni tyrozyny.

Samo wykonanie badania polega na oznaczeniu stężenia anty-TPO w próbce krwi pacjenta. Nie wymaga to żadnego wcześniejszego przygotowania do badania, a sam sposób pobierania krwi nie różni się niczym od pobierania krwi do tradycyjnej morfologii. Na uwagę zasługuje fakt, że do tego badania nie jest wymagane pobieranie próbki na czczo - dzięki temu krew do badań można oddać o każdej porze dnia.

Jakie schorzenia związane są z wysokim poziomem anty-TPO?

W wyniku wysokiego stężenia przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycy, dochodzi do zwiększonej reaktywności naszego układu immunologicznego, w wyniku którego obserwuje się stopniowe wyniszczenie komórek wydzielniczych tarczycy, co prowadzi do rozwoju takich chorób jak, np. choroba Hashimoto, czy też choroba Gravesa-Basedowa.

Jakie są normy dla ilości przeciwciał anty-TPO?

W przypadku oznaczania stężenia przeciwciał anty-TPO ciężko mówić o konkretnych, z góry przyjętych normach. Wiąże się to z różnicami osobniczymi, takimi jak płeć i wiek pacjenta.

Stwierdzenie wysokiego poziomu przeciwciał świadczy głównie o wystąpieniu choroby o podłożu autoimmunologicznym. Samo oznaczenie ich nie wskazuje jednak wyłącznie na chorobę tarczycy. Podniesiony poziom przeciwciał jest również obserwowany w przypadku takich schorzeń jak, np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czy cukrzyca typu I. 

Jeśli niski poziom przeciwciał anty-TPO nie wskazuje na żadną konkretną chorobę, wymagane jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki laboratoryjnej. 

Kto powinien sprawdzić swój poziom anty-TPO?

Oznaczenia poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycy jest wskazane u osób, które podejrzewają u siebie chorobę tarczycy, czy też w momencie uzyskania odbiegających od normy stężeń T3 i T4 oraz TSH.

Badanie jest zalecane również pacjentom z objawami świadczącymi o niedoczynności tarczycy, do których zaliczamy: zmniejszony apetyt, ciągłe uczucie senności, swojego rodzaju “spowolnienie życiowe”, a także ciągłe, nadmierne tycie. Dodatkowo zaobserwować można wystąpienie woli tarczycowych.

W jaki sposób leczy się niedoczynność tarczycy?

Obecnie jedyny sposób leczenia tarczycy opiera się na stosowaniu preparatów zawierających tyroksynę, której dawka dobowa jest ustalana w sposób indywidualny przez endokrynologa. W  aptece możemy znaleźć preparaty lewotyroksyny różnych producentów (Letrox, Eltroxin, Euthyrox). Należy pamiętać, że nie należy samemu leczyć objawów niedoczynności tarczycy. W przypadku jej podejrzenia konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Dostępność preparatów lewotyroksyny w Twojej aptece możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów