Problemy z tarczycą – objawy. Co powinno nas zaniepokoić?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-05-24 12:44
Grafika 3D przedstawiająca tarczycę w ludzkim ciele.

Tarczyca mimo swoich niewielkich rozmiarów odgrywa jedną z głównych ról układu hormonalnego. Odpowiedzialna jest za produkcję hormonów, prawidłowy metabolizm oraz produkcję ciepła. Jakie są objawy problemów z tarczycą? Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do dalszej diagnostyki?

Tarczyca – co to jest?

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego zlokalizowany w przedniej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów: prawego oraz lewego, połączonych cieśnią. Tarczyca kształtem przypomina motylka. Na co dzień można ją zobaczyć podczas przełykania, gdzie przesuwa się ku górze. W sytuacji patologicznej uwydatnia się w postaci wola. Tarczyca odpowiedzialna jest za produkcję hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny.

Jakie są najczęstsze problemy związane z tarczycą?

Mówiąc o chorobach tarczycy najczęściej mamy do czynienia z nadczynnością lub niedoczynnością gruczołu tarczowego. Nadczynność tarczycy może być spowodowana chorobą Gravesa-Basedowa lub wolami guzkowymi. Zaburzeniami wraz z którymi dochodzi do niedoczynności gruczołu tarczowego są:

 • wole niedoczynne,
 • choroba Hashimoto,
 • niedorozwój umysłowy,
 • zaburzenia czułości tarczycy na hormony.

Innymi schorzeniami tarczycy są nowotwory oraz wady w budowie anatomicznej gruczołu.

Czym jest nadczynność tarczycy?

Z nadczynnością tarczycy mamy do czynienia w momencie, gdy gruczoł tarczowy produkuje za dużą ilość hormonów w stosunku do aktualnych potrzeb organizmu. Choroba ta dotyka głównie kobiet między 20. a 40. rokiem życia. Leczenie nadczynności tarczycy odbywa się pod stałą kontrolą lekarza endokrynologa, który indywidualnie dla każdego pacjenta ustala odpowiednie leki oraz ich dawki. Dobór farmakoterapii zależy głównie od przyczyny, stopnia zaawansowania oraz chorób współistniejących danej osoby. Nieleczona nadczynność tarczycy jest bardzo groźna dla organizmu człowieka – może prowadzić do niewydolności serca, rozwoju osteoporozy oraz groźnego dla życia przełomu tarczycowego.

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Nadczynność tarczycy charakteryzuje się takimi objawami jak:

 • permanentne uczucie gorąca,
 • drażliwość,
 • spadek masy ciała,
 • drżenie rąk,
 • biegunki,
 • kołatanie serca,
 • wytrzeszcz oczu,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • niepłodność,
 • ogólne osłabienie organizmu.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność gruczołu tarczowego występuje, gdy tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Choroba ta występuje częściej u kobiet (5%) niż u mężczyzn (1%). Zapadalność na niedoczynność tarczycy wzrasta wraz z wiekiem. Osoby dotknięte tym schorzeniem są pod stałym nadzorem lekarza. W farmakoterapii wykorzystuje się leki zawierające lewotyroksynę. Farmaceutyki zawierające brakujące hormony tarczycy dostępne są w aptekach ale tylko na receptę wystawioną przez lekarza.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Objawami niedoczynności tarczycy są:

Jak można pomóc w problemach z tarczycą?

Gruczoł tarczowy do prawidłowej pracy potrzebuje przede wszystkim jodu – bez niego hormony tarczycy nie są syntetyzowane. Tarczyca aż w 75% stanowi magazyn tego pierwiastka. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na jod waha się w przedziale 150 – 300 mg. Wraz z pożywieniem jod dostarczamy głównie wraz z rybami morskimi (dorsz, flądra, makrela, mintaj), algami, owocami morza, orzechami laskowymi, roślinami uprawianymi na glebach bogatych w jod. Możemy również preparaty z jodem znaleźć w aptece: Jodadrop – bioaktywne źródło jodu koncentrat, Max Jod, Jodofix Herbatka z morszczynem

Dostępność wyżej wymienionych leków oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Prawidłowa praca tarczycy jest niezbędna do zachowania homeostazy organizmu. Występowanie wyżej wymienionych objawów powinno nas zaniepokoić i skłonić do szukania przyczyny. Wizyta u lekarza specjalisty znacznie ułatwi nam powrót do zdrowia, gdyż dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia szybciej wyrównamy poziom hormonów tarczycy. Na co dzień zadbajmy o odpowiednią podaż jodu, gdyż jest to kluczowy składnik do produkcji hormonów tarczycy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów