Niedoczynność tarczycy u dzieci
Niedoczynność tarczycy to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń tego gruczołu. Ze względu na szereg niespecyficznych objawów jest trudna do rozpoznania, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest niedoczynność tarczycy u dzieci;
- jakie są jej objawy i sposoby leczenia;
- jak ważne jest jej wczesne rozpoznanie;
Niedoczynność tarczycy- czym jest i jakie są jej przyczyny?
Niedoczynność to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów (trójjodotyroniny - T3 i tyroksyny - T4), odpowiadających za metabolizm, regulację temperatury ciała oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów. Co więcej, prawidłowa praca tarczycy jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, dlatego szczególną uwagę zwraca się na jej zaburzenia w przypadku dzieci.
Przyczyny i rodzaje niedoczynności tarczycy u dzieci
Niedoczynność tarczycy można podzielić na:
- pierwotną, której przyczyną są zaburzenia prowadzące do niedoboru hormonów tarczycy;
- wtórną, spowodowaną niedoborem hormonu TSH regulującego pracę tarczycy;
- wrodzoną, w której mamy do czynienia z defektem genetycznym funkcjonowania tarczycy, zaburzoną syntezą hormonów, nieprawidłowym stężeniem jodu w organizmie oraz wadami układu podwzgórzowo- przysadkowego;
- nabytą, spowodowaną m.in. chorobą Hashimoto, uszkodzeniem tarczycy lub niedoborem jodu.
Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci
Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci są różne w zależności od wieku pacjenta. Na bardzo wczesnym etapie, zaraz po urodzeniu możemy zaobserwować:
- długo utrzymującą się żółtaczkę;
- niewielki przyrost masy ciała;
- duże ciemię;
- przesuszoną skórę;
- zaparcia;
- zaburzenia odżywiania;
- senność i zmęczenie.
U dzieci w starszym wieku mogą dodatkowo wystąpić objawy takie jak:
- zahamowanie wzrostu;
- opóźnione dojrzewanie płciowe;
- nieustanne uczucie zimna;
- przyrost masy ciała mimo zmniejszonego łaknienia;
- wypadanie włosów.
Wymienione symptomy niedoczynności tarczycy pojawiają się z różnym nasileniem i częstotliwością. Jeśli zauważysz je u swojego dziecka, skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub endokrynologiem dziecięcym.
Diagnostyka niedoczynności tarczycy u dzieci
Ze względu na małą specyficzność objawów oraz ich powolny rozwój, diagnostyka niedoczynności tarczycy u dzieci nie należy do najłatwiejszych. Aby prawidłowo potwierdzić obecność choroby, pediatra przeprowadza dokładny wywiad oraz zleca szereg badań laboratoryjnych. Jednym z nich jest oznaczenie poziomu TSH, FT4 oraz FT3, które pozwala na ocenę funkcji tarczycy.
Normy dla tych hormonów są różne w zależności od wieku dziecka, dlatego po otrzymaniu wyników należy koniecznie skonsultować je z lekarzem. Dodatkowo, pediatra lub endokrynolog zleca oznaczenie poziomu swoistych przeciwciał przeciwtarczycowych (przeciwko tyreoglobulinie oraz peroksydazie tarczycowej), a także wykonuje badanie palpacyjne i USG tarczycy.
Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci
Niedoczynność tarczycy u dzieci to choroba przewlekła, której leczenie może trwać nawet całe życie. Bardzo ważne jest, aby wdrożyć odpowiednie leki natychmiast po rozpoznaniu, co zapewni dziecku prawidłowy rozwój oraz wyeliminuje uciążliwe objawy.
Farmakoterapia uzależniona jest zarówno od wieku pacjenta, jak i stopnia zaawansowania niedoczynności tarczycy, dlatego ustalana jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego.
Leczenie polega głównie na podawaniu preparatów zawierających lewotyroksynę. Po rozpoznaniu choroby dziecko powinno być pod stałą opieką endokrynologa dziecięcego oraz pediatry. Ponadto, co 6 miesięcy należy wykonywać badania kontrolne, aby monitorować efekty stosowanej terapii.
Dieta i suplementacja w niedoczynności tarczycy
Bardzo ważnym elementem leczenia niedoczynności tarczycy u dzieci jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który dzięki posiadanej wiedzy pomoże nam ułożyć smaczny i zdrowy jadłospis.
Przy zaburzeniach tarczycy nie możemy zapomnieć o suplementacji witaminy D3 (oczywiście po wcześniejszym zbadaniu jej poziomu). W tym celu warto sięgnąć po odpowiednie preparaty apteczne (Juvit Baby D3, Bioaron D czy Ibuvit D 600). Dodatkowo, należy zadbać o odpowiednią podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy m.in. w rybach, zdrowych olejach (olej lniany LenVitol) oraz kapsułkach (Moller’s Forte, Naturkaps Tran). U części pacjentów rozważyć możemy także suplementację cynku.
Pamiętajmy jednak, że wszystkie wyżej wymienione preparaty powinny być stosowane z zalecenia lekarza prowadzącego, który na podstawie badań dobierze potrzebne leki oraz ustali ich dawki.
Dostępność poszukiwanych przez Ciebie preparatów w okolicznych aptekach możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.