Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Cukrzyca alkoholowa. Czy alkohol może prowadzić do cukrzycy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-10-05 14:31
Cukrzyca alkoholowa

Alkohol jest w dzisiejszych czasach jedną z najczęściej stosowanych używek. Nawet w niewielkich ilościach może mieć negatywny wpływ na nasz organizm, a spożywany regularnie doprowadza często do uzależnienia i wyniszczenia organizmu. Jaki wpływ ma alkohol na organizm chorego na cukrzycę? Czy spożywanie alkoholu może być przyczyną wystąpienia cukrzycy?

Alkohol i jego losy w organizmie człowieka

Alkohol jest używką, która w dużym stopniu oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Jest metabolizowany, w przeważającej większości, do aldehydu octowego – za ten proces odpowiedzialne są enzymy, m.in. dehydrogenaza alkoholowa, katalaza oraz enzymy mikrosomalne.

Cukrzyca alkoholowa – wpływ alkoholu na organizm chorego na cukrzycę

Sposób, w jaki alkohol etylowy wpływa na nasz organizm, jest w głównej mierze uzależniony od tego, jak często i w jakich ilościach go spożywamy. 

Korzyści ze spożywania alkoholu

Alkohol spożywany w niewielkich ilościach przyczynia się do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi, zwiększenia insulinowrażliwości tkanek, a także do zwiększenia poziomu insuliny we krwi. Na uwagę zasługuje również fakt, że niewielkie spożycie napojów procentowych znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia układu krwionośnego.

Wady spożywania alkoholu

Nadużywanie alkoholu może skutkować wystąpieniem cukrzycy alkoholowej. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny zachować szczególną ostrożność podczas spożywaniu alkoholu. Wypicie napojów procentowych w niewielkiej ilości – obniża poziom cukru we krwi, jednak wraz ze wzrostem ilości spożytego alkoholu, zwiększa się ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Jest to stan bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia diabetyka. Dodatkowo, alkohol wpływa na syntezę cukru w wątrobie, a także hamuje przemiany kwasów tłuszczowych, przez co hipoglikemia spowodowana alkoholem jest niezwykle trudna do wyleczenia.

Alkohol jest substancją niezwykle kaloryczną. Spożywanie go w dużych ilościach, w bardzo łatwy i szybki sposób, prowadzi do rozwoju otyłości brzusznej, a co za tym idzie do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

W jaki sposób rozwija się cukrzyca alkoholowa?

Spożywanie alkoholu w znaczący sposób odbija się na stanie trzustki oraz wątroby, która zmuszona jest do ciągłego metabolizowania tej substancji. Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki. W jego wyniku dochodzi czasem do uszkodzenia komórek beta, które odpowiedzialne są za uwalnianie insuliny (hormon odpowiedzialny za metabolizm węglowodanów). W następstwie opisanego procesu, może dojść do rozwoju cukrzycy alkoholowej u osoby pozornie zdrowej.

Cukrzycą nazywamy zespół chorób metabolicznych, których podstawowym objawem jest zwiększone stężenie glukozy we krwi – hiperglikemia. Ze względu na przyczynę tego stanu możemy wyróżnić dwa typy cukrzycy.

Cukrzyca typu 1

Ten typ cukrzycy charakteryzuje się zmniejszonym uwalnianem insuliny – hormonu, który pobudza komórki naszego organizmu do pobierania cukru z krwi do wnętrza komórek. Jeżeli ilość produkowanej insuliny jest niewielka, komórki nie wykorzystują glukozy z krwiobiegu - prowadzi to do jej „odkładania się” we krwi.

Cukrzyca typu 2 

Cukrzyca typu 2 wynika z braku wrażliwością komórek na insulinę obecną we krwi. Najczęściej jest to powiązane ze zbyt małą liczbą receptorów dla insuliny w komórkach, bądź też z nieprawidłową budową hormonu.

Leczenie cukrzycy alkoholowej

Podstawowym sposobem na wyleczenie cukrzycy wywołanej przez alkoholowe uszkodzenie trzustki jest zaprzestanie spożycia etanolu. Chorzy mogą dodatkowo sięgnąć po odpowiednie leki obniżające glikemię, jak np. zaleconą wcześniej przez lekarza insulinę (Abasaglar, NovoRapid, Humalog, Lantus, Levemir). Dostępność leków w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl. Co więcej, często bardzo dobre rezultaty lecznicze daje zastosowanie odpowiedniej diety i zmiana nawyków żywieniowych. 

W celu postawienia diagnozy oraz ustalenia sposobu leczenia cukrzycy alkoholowej, warto skontaktować się z lekarzem diabetologiem. Nieleczona cukrzyca może przyczynić do rozwoju różnorakich powikłań dotyczących m.in. układu krwionośnego, nerwowego, moczowego oraz narządu wzroku.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów