Cukrzyca wyniki. Jakie są prawidłowe normy cukru?
Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Szacuje się, że w latach 2016-2017 na cukrzycę chorowało od 422 do 425mln ludzi na całym świecie. Na czym dokładnie polega cukrzyca? W jaki sposób się ją diagnozuje? Jak interpretować wyniki badań wykonywanych podczas choroby? Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi cukrzyka?
Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca należy do zespołu chorób metabolicznych. Przy źle kontrolowanej lub niewykrytej cukrzycy głównym objawem może być hiperglikemia, która charakteryzuje się zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. W chwili obecnej wyróżniamy kilka typy cukrzycy. Każdy z nich jest krótko opisana poniżej.
Cukrzyca typu 1
Ten rodzaj cukrzycy jest wywołany przez postępujące wyniszczenie komórek β trzustki, które są w głównej mierze odpowiedzialne za syntezę i uwalnianie insuliny do krwioobiegu.
W wyniku ich zniszczenia dochodzi do coraz to mniejszego stężenia insuliny we krwi. Na skutek jej braku, tkanki nie mogą swobodnie pobierać glukozy znajdującej się we krwi. Dochodzi do sytuacji, w której stężenie glukozy we krwi jest wysokie, a w tkankach niskie.
Cukrzyca typu 2
Występuje najczęściej ze wszystkich typów opisywanej choroby. Jest ona wynikiem nieprawidłowego wydzielania insuliny, a także występującej insulinooporności – oznacza to, że mimo wysokiego stężenia insuliny, we krwi utrzymuje się wysokie stężenie glukozy, ponieważ organizm nie reaguje na produkowany hormon (najczęściej przyczyną jest choroba autoimmunologiczna, która powoduje uszkodzenie receptorów dla insuliny). Czynnikiem predysponującym do wystąpienia cukrzycy typu 2 jest otyłość brzuszna.
Cukrzyca ciężarnych
O tym rodzaju cukrzycy mówimy w momencie, kiedy przyszła mama nie była chora na cukrzycę przed zajściem w ciążę, a w trakcie jej trwania stwierdzono u niej nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Najczęściej jest ona spowodowana działaniem hormonów, które mogą prowadzić do zwiększonego zapotrzebowania organizmu na insulinę.
Cukrzyca o innej, znanej etiologii
Mamy z nią do czynienia w momencie stwierdzenia nieprawidłowego poziomu cukru we krwi, który jest wywołany przez znaną przyczynę, np. uwarunkowania genetyczne, choroby trzustki, stosowane leki (cukrzyca jatrogenna) itp.
Cukrzyca a wyniki badań
Na ten moment medycyna zna wiele sposobów na określenie, czy chorujemy na cukrzycę. Poprzez specjalistyczne badania można określić także czy i w jakim tempie postępuje cukrzyca, a nawet określić skuteczność zastosowanego leczenia.
Glikemia na czczo
Oznaczenie glikemii na czczo jest jednym z najprostszych testów wykonywanych u chorych na cukrzycę. Polega on na pobraniu krwi pacjenta (podobnie jak ma to miejsce w przypadku klasycznej morfologii krwi), a następnie na oznaczeniu stężenia cukru w badanej próbce. W trakcie pobierania należy pamiętać o byciu na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek powinien być spożyty od 8 do 12 godzin przed pobraniem próbki.
Oznaczanie hemoglobiny glikowanej
Test ten również polega na pobraniu krwi od chorego, ale tym razem nie oznacza się w próbce stężenia glukozy. Zamiast tego oznaczane jest stężenie glikowanej hemoglobiny – HbA1c. Wynik badania ukazuje średni poziom glikemii na przestrzeni 3 ostatnich miesięcy.
Doustny test tolerancji glukozy (OGTT)
Jest to złoty standard diagnostyki cukrzycy. Doustny test tolerancji glukozy polega na oznaczeniu glikemii pacjenta na czczo, podaniu pacjentowi roztworu zawierającego 75 g glukozy, a następnie na ponownym oznaczaniu poziomu cukru we krwi (po upływie 2 godzin od podania glukozy).
Wyniki badań podczas cukrzycy – jakie są prawidłowe normy cukru?
Zakres norm poziomu cukru we krwi zależy przede wszystkim od metody, która została zastosowania w badaniu. W przypadku wartości ponad normę, mówimy o nieprawidłowej tolerancji glukozy. Dopiero po przekroczeniu drugiego progu stężenia glukozy we krwi możemy mówić o cukrzycy.
Normy glukozy na czczo
Prawidłowe wartości stężenia glukozy we krwi mieszczą się w przedziale 4,0-5,5mmol/L (72-99mg/dL). Warunkiem jest, że badanie wykonujemy na czczo.
Normy glukozy – OGTT
Prawidłowy wynik doustnego testu tolerancji glukozy, który otrzymujemy po upływie ok. 120 minut od przyjęcia roztworu glukozy powinien być mniejszy od 7,8 mmola/L (140mg/dL).
Preparaty dla cukrzyka
Na rynku aptecznym znaleźć można wiele preparatów wpływających na poziom cukru we krwi (Insulan, Diabetosan Caps, Humavit Morwa Biała, GlucoCare) i tym samym zmieniających wyniki badań diabetyka. Bardzo ważne jest, aby nie przyjmować ich bez wcześniejszego zalecenia lekarza, ponieważ mogą zaburzyć leczenie dobrze kontrolowanej cukrzycy. Dostępność leków w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.