Napoje a cukrzyca. Jakie napoje można pić, a jakich unikać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-12-16 13:26
Kobieta mierzy sobie poziom cukru przy pomocy glukometru.

Cukrzyca stanowi jeden z największych, nierozwiązanych problemów współczesnej medycyny. Stale wzrasta liczba chorych i tym samym zwiększa się ilość osób dotkniętych późnymi powikłaniami, które przyczyniają się do przedwczesnej umieralności. Dlatego tak ważna jest poprawa świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą cukrzyca. Ważnym aspektem jest codzienna dieta w której kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie. Napoje a cukrzyca – jaki rodzaj płynów powinno się wybierać na co dzień? Jakie napoje można pić a jakich unikać przy cukrzycy typu 2?

Nawodnienie organizmu a cukrzyca

Woda może stanowić do 55% masy ciała u kobiet i do 60% masy ciała u mężczyzn. Około 55% całkowitej wody zawartej w organizmie znajduje się wewnątrz komórek, około 39% w płynach międzykomórkowych, zaś pozostałe 6% w osoczu i limfie. Zapotrzebowanie na wodę zdrowego dorosłego człowieka wynosi mniej więcej 40g/kg m.c., czyli około 4% masy ciała na dobę. Człowiek traci wodę nie tylko w trakcie ćwiczeń i pracy fizycznej, ale także podczas spoczynku. Ubytki wody następują równie na skutek procesów fizjologicznych, które zachodzą nieustannie w naszym organizmie. Nieprawidłowe nawodnienie u diabetyków powoduje zwiększenie poziomu glukozy we krwi.

Napoje gazowane a cukrzyca

Słodzone napoje gazowane należą do napojów bezalkoholowych. Zaliczamy do nich oranżady, lemoniadę i napoje typu cola. Ze względu na potencjalny wpływ na przyrost masy ciała, słodkie napoje gazowane są uważane za czynnik, który może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Stanowią one ponadto źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów prostych, których zawartość w oranżadach i napojach typu cola wynosi około 10 g/100 ml. Nieco mniej cukrów prostych zawiera lemoniada - niecałe 6 g/100 ml. Wartość energetyczna 100 ml napoju wynosi ok. 40 kcal w przypadku oranżady i napojów typu cola oraz około 25 kcal w przypadku lemoniady.

Soki owocowe a cukrzyca

Mimo, że soki kojarzą się ze “zdrowym” elementem codziennej diety, to osoby borykające się z cukrzycą powinny zachować zdrowy rozsądek. Soki owocowe zawierają naturalnie występujące cukry proste, które mogą w szybki sposób podnieść stężenie glukozy we krwi. Spożywane soki powinny być rozcieńczone dużą ilością wody i połączone z głównym odpowiednio zbilansowanym posiłkiem. Zaleca się jednak aby sięgać po surowe warzywa, ponieważ oprócz cukrów prostych zawierają one sporą ilość błonnika. Błonnik pokarmowy możemy również dostarczyć w formie preparatów aptecznych: SOLGAR Błonnik Multiple Fibre Formula, Błonnik z ananasem, Błonnik Witalny. Dieta bogata w błonnik obniża poposiłkową glikemię oraz zmniejsza insulinemię u osób z cukrzycą typu 2.

Zielona herbata a cukrzyca

Zielona herbata w swoim składzie posiada dużą ilość antyoksydantów, których zadaniem jest ochrona komórek organizmu przed działaniem wolnych rodników. Obecność polifenoli wpływa na kontrolę poziomu glukozy we krwi. Zarówno diabetycy jak i osoby zdrowe mogą sięgać po zieloną herbatę, ponieważ wspomaga redukcję masy ciała oraz zmniejsza insulinooporność.

Kawa z mlekiem a cukrzyca

Badania wykazały, że picie 3-4 filiżanek kawy dziennie istotnie wpływa na redukcję ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 nawet o 21%. Mają na to wpływ między innymi zawarte w kawie polifenole, niacyna, lignany czy kwas chlorogenowy, który zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach. Dzięki tym składnikom kawa nie tylko zapobiega rozwojowi cukrzycy, ale również wspomaga stabilizację glikemii. Kawa z dużą ilością mleka powinna być przeliczana na wymienniki węglowodanowe, ponieważ znajduje się w niej cukier mleczny - laktoza, która może przyczynić się do podwyższenia stężenia glukozy w surowicy krwi.

Sok z buraka a cukrzyca

Burak cechuje się bardzo bogatym i wysoce zróżnicowanym składem, przez co pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pokarmowy oraz sercowo-naczyniowy. Wchodzące w jego skład flawonoidy powodują, że posiada również właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, detoksykujące i przeciwutleniające. Indeks glikemiczny surowego buraka jest na poziomie 30, co oznacza, że nie podnosi znacząco poziomu cukru we krwi. Jego działanie alkalizujące pozytywnie wpływa na organizm cukrzyka. Zatem burak ćwikłowy w formie soku oraz w formie surowej jest wskazany diecie diabetyka. 

Dostępność tych i innych preparatów można sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów