Cukrzyca - objawy skórne. Jak zapobiegać zmianom skórnym przy cukrzycy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-14 11:27
Cukrzyca - objawy skórne

Skóra jest największym narządem znajdującym się w organizmie człowieka. Zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Zmiany skórne, które pojawiają się u osób chorujących na cukrzycę, przypominają przyśpieszony proces jej starzenia się. W wyniku hiperglikemii zmieniają się funkcje poszczególnych komórek skóry. Jakie są objawy skórne przy cukrzycy? Jak cukrzycy powinni dbać o swoją skórę? W jaki sposób zapobiegać powstającym zmianom skórnym przy cukrzycy?

Cukrzyca - współczesna choroba cywilizacyjna

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która stała się czwartą przyczyną zgonów na świecie. Cechuje się uporczywymi dolegliwościami ogólnoustrojowymi. Nieefektywne lub nieskuteczne leczenie cukrzycy skutkuje poważnymi powikłaniami sercowo-naczyniowymi oraz zmianami skórnymi. Diabetycy, u których występuje upośledzone działanie trzustki, są narażeni na obniżoną barierę ochronną organizmu. Powoduje to większą podatność cukrzyków na różne rodzaje dermatoz skórnych. Mogą być one skutkiem nieodpowiednio dobranego leczenia. Zdarza się, że pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza, co powoduje zaostrzenie choroby. 

Dlaczego cukrzycy są narażeni na zmiany skórne?

Osoby zmagające się z cukrzycą są bardziej narażone na występowanie zmian na skórze. Spowodowane jest to obniżoną odpornością organizmu. Częste wahania poziomu cukru we krwi powodują uszkodzenia w naczyniach krwionośnych co prowadzi do niedożywienia skóry. Częstotliwość występowanie dermatoz u diabetyków wynosi 25%. Charakterystyczne zmiany skórne występujące u cukrzyków to:

  • wypryski;
  • krosty;
  • zmiany ropne;
  • zaczerwienienia oraz rumień cukrzycowy;
  • podatność na skaleczenia i otarcia;
  • podatność na infekcje oraz choroby grzybicze.

Najczęstsze dermatozy skórne to:

  • drożdżyce;
  • grzybice;
  • ropne choroby skóry.

Do głównego powikłania przewlekłego spowodowanego zaburzeniem czucia głębokiego należy zespół stopy cukrzycowej. Dotyka on ok. 10% pacjentów zmagających się z cukrzycą. Przy braku kontroli glikemii, oraz nieodpowiedniej pielęgnacji stopy, może dojść do amputacji kończyny dolnej. Ważne jest wprowadzenie odpowiedniego stylu życia oraz dbanie o prawidłowe nawyki żywieniowe. Połączenie tych czynników wraz z odpowiednim leczeniem, w znacznym stopniu zmniejszy negatywne konsekwencje zdrowotne.

Infekcje grzybicze

Grzybica stóp i paznokci jest częstą przypadłością cukrzyków. Warto wdrożyć leczenie oraz profilaktykę wtórną, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się grzybicy na inne części ciała. Korzystając z basenów, należy zadbać o odpowiednią ochronę, aby zminimalizować ryzyko infekcji skórnych. Ważna jest odpowiednia higiena oraz korzystanie wyłącznie z osobistych rzeczy. 

Zakażenia bakteryjne

Podwyższone stężenie glukozy we krwi powoduje dysfunkcję w działaniu układu immunologicznego. Przyczynia się to do zwiększenia występowania otarć oraz wolniejszego gojenia się ran. Skóra staje się bardziej narażona na działanie mikroorganizmów. Infekcje bakteryjne powodują ostre stany zapalne skóry, występowanie czyraków czy zapalenie mieszków włosowych.

Jak dbać o wrażliwą skórę cukrzyka?

Diabetycy powinni szczególnie dbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Jeżeli zauważymy niepokojące zmiany, warto udać się do specjalisty - dermatologa, aby prawidłowo dobrał preparaty lecznicze. Cukrzycy, u których podawana jest insulina, powinni zatroszczyć się o szczególną higienę miejsca nakłuć. Istnieje duże ryzyko infekcji spowodowanej złą dezynfekcją skóry przed podaniem hormonu. Ważne jest, aby zmieniać miejsca nakłuć dzięki czemu zmniejszone będzie ryzyko zakażenia. 

Aby zadbać o prawidłowy stan skóry, należy pamiętać o odpowiedniej podaży witaminy A wpływającej na jej odpowiednie nawilżenie, a ponadto warto unikać miejsc z suchym powietrzem i klimatyzacją

W pielęgnacji wrażliwej skóry cukrzyka warto stosować łagodne detergenty. Obecnie na rynku znajduje się wiele kosmetyków i preparatów zaspokajających szczególne potrzeby skórne diabetyków. Znajdziemy je w formie żelów, balsamów oraz kremów jak np. EMOLIUM DIABETIX, LIMONIT, UNIBASIS HYDRO, DIABETEGEN.

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pielęgnację stóp osób zmagających się z cukrzycą. Po każdym umyciu należy pamiętać o dokładnym osuszeniu przestrzeni międzypalcowych. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby skóra w tych miejscach była zawsze czysta i sucha. Zaleca się stosowanie specjalistycznych pielęgnacyjnych preparatów do skóry i paznokci stóp o różnej zawartości mocznika. Związek ten w stężeniu <10% ma działanie zmiękczające, nawilżające oraz lekko złuszczające naskórek. Wpływa także na produkcję kolagenu, dzięki czemu zwiększona zostaje grubość skóry właściwej. 

Uwaga!

Odpowiednia samokontrola, styl życia oraz prawidłowo dobrane leki, warunkują życie bez powikłań i dalszego postępowania choroby. 

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów