Cukrzyca a alkohol. Czy diabetyk może pić alkohol?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-12-30 12:22
Kobiety w winiarni piją białe i czerwone wino z wysokich kieliszków.

Cukrzyca jest chorobą, w której szczególną rolę odgrywa ilość oraz jakość węglowodanów dostarczanych wraz z pożywieniem. Jest ona diagnozowana w różnym wieku, a jeśli występuje u dorosłych to oprócz podstawowego żywienia pod lupę musimy wziąć alkohol. Czy diabetyk może pić alkohol? Jak alkohol wpływa na organizm osoby cierpiącej na cukrzycę?

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą w której dochodzi do upośledzenia tolerancji węglowodanów. Istnieją dwa podstawowe typy cukrzycy:

Główną metodą leczenia cukrzycy jest przestrzeganie prawidłowej diety, odpowiedniej dla tej jednostki chorobowej. Największą uwagę należy zwrócić na węglowodany - ograniczeniu podlegają węglowodany proste, które w krótkim czasie od spożycia bardzo podnoszą poziom cukru we krwi. Nie należy z węglowodanów oczywiście rezygnować całkowicie, gdyż stanowią one główne źródło energii między innymi dla komórek mózgu. Należy wybierać ich postać złożoną, która dłużej jest trawiona i wolno podnosi poziom cukru we krwi. Bardzo pomocnym narzędziem dla dobierania porządnych węglowodanów w diecie jest tabela indeksu glikemicznego.

Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) określa nam jak szybko dany produkt zawierający węglowodany podniesie nam poziom cukru we krwi. Diabetycy powinni bazować na produktach o niskim indeksie glikemicznym, aby zapobiegać nagłym wzrostom poziomu glukozy. Tabele określające indeks glikemiczny produktu są narzędziem intuicyjnym i można z nich korzystać bez większych trudności. Trzymając się tabeli IG w prosty sposób możemy utrzymać pożądany poziom cukru we krwi, co ułatwi kontrolę cukrzycy i opóźni przykre konsekwencje tej choroby.

Piwo a cukrzyca

Tabela indeksu glikemicznego dzieli się na trzy grupy:

  • produkty o niskim IG <55,
  • o średnim IG 55 - 69,
  • o wysokim IG >70.

Wartość indeksu glikemicznego dla glukozy wynosi 100, co stanowi odnośnik dla wszystkich pozostałych produktów. Do napoju alkoholowego, którego IG jest jeszcze wyższy niż czystej glukozy należy piwo – jego indeks glikemiczny wynosi aż 110. Oznacza to, że po jego spożyciu poziom glukozy we krwi bardzo szybko wzrośnie. Jest to zjawisko niekorzystne u osób cierpiących na cukrzycę. W tej jednostce chorobowej należy utrzymywać poziom cukru na równym poziomie, aby nie dopuszczać do znacznych wahań w jego wartościach.

Wino a cukrzyca

Wartość indeksu glikemicznego wina waha się w przedziale 30-50. Jest to oczywiście uzależnione od słodkości trunku. Im wino bardziej słodkie, tym wartość IG jest wyższa. Jeśli diabetyk będzie chciał sięgnąć po wino, powinien wybierać wersję wytrawną ewentualnie półwytrawną, aby wartość indeksu glimiecznego była jak najniższa.

Wódka a cukrzyca

Dla wódki, ginu oraz rumu wartość IG wynosi 0. Tak niskie wartości IG nie świadczą jednak o bezkarnej możliwości spożywania napojów wysokoprocentowych. Wraz ze spożywanym alkoholem, często idą w parze przekąski np. paluszki, krakersy czy chrupki, a te produkty zazwyczaj posiadają wysoki indeks glikemiczny. Jeśli jednak osoba chora na cukrzycę będzie chciała okazjonalnie sięgnąć po alkohol. należy wybrać te o niskim IG, unikając przy tym przekąsek będących źródłem węglowodanów prostych.

Cukrzyca a alkohol

Jeśli osoba chora na cukrzycę musi przyjmować insulinę, należy zaplanować podawanie insuliny uwzględniając ilość oraz rodzaj spożytego alkoholu. Prawdopodobnie będzie trzeba zmienić jej dawkę i nigdy nie dopuszczać do stanu zbytniego upojenia alkoholowego, gdyż wtedy nie jesteśmy w stanie świadomie kontrolować swojego organizmu. Ważnym elementem jest przestrzeganie odpowiedniej diety, nawet podczas przyjęć lub imprez okolicznościowych. W diecie diabetyka bardzo ważnym elementem jest spożycie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego. Możemy go dostarczać wraz z produktami pełnoziarnistymi oraz warzywami i owocami. Preparaty zawierające błonnik pokarmowy znajdziemy także na półkach aptecznych np. Błonnik naturalny Produkty Bonifraterskie, Błonnik owsiany, Błonnik jabłkowy.

Dostępność wybranych preparatów w najbliższej aptece sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Cukrzyca jest chorobą w której najbardziej istotnym elementem jest przestrzeganie prawidłowej diety z ograniczeniem węglowodanów łatwoprzyswajalnych. Alkohol nie jest tu kategorycznie zabroniony (z wyjątkiem piwa, które ma bardzo wysoki indeks glikemiczny) lecz częste jego spożycie nie wpłynie korzystnie na stan naszego zdrowia dlatego należy je mocno ograniczać i sięgać po niego niezwykle rzadko. Dodatkowe przekąski bogate w węglowodany proste podczas konsumpcji napojów alkoholowych dadzą negatywny skutek dla utrzymania poziomu cukru na stabilnym i pożądanym poziomie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów