Senność po jedzeniu: czy jest groźna? Jakie są przyczyny senności po jedzeniu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-09 12:44
Senność po jedzeniu

Obecnie, żyjąc w ciągłym pędzie, często zapominamy o zdrowych nawykach − nie tylko o systematycznej aktywności fizycznej, ale także o regularnym spożywaniu posiłków. Jakość i ilość jedzenia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Po posiłku zwiększa się poziom glukozy we krwi, a to powoduje zwiększenie wydzielania insuliny. Zbyt duża ilość insuliny może prowadzić m.in. do senności. Powodów, przez które czujemy się senni zaraz po posiłku, może być wiele. Czy senność po jedzeniu jest groźna? Czym jest spowodowana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Senność po jedzeniu − przyczyny

Lekkie uczucie senności po posiłku, które szybko mija i nie zmusza nas do odbycia drzemki, jest całkowicie normalne. Podczas trawienia pokarmu cała energia organizmu skupiona jest na układzie pokarmowym. Jak najszybsze strawienie pożywienia staje się priorytetem, dochodzi do przyspieszenia przepływu krwi w okolicy trawiennej i jednocześnie część krwi jest odbierana z ośrodkowego układu nerwowego. Takie zmiany zachodzące w naszym organizmie mogą prowadzić do lekkiego uczucia senności po jedzeniu. Zazwyczaj senność jest jednak krótkotrwała i nie wiąże się z jakimkolwiek stanem chorobowym.

Kolejną przyczyną senności może być zbyt duża porcja spożytego jedzenia lub zła jakość pożywienia. Senność mogą nasilać ciężkie, tłuste posiłki oraz produkty bogate w węglowodany. Nadmiar węglowodanów powoduje nagłe zwiększenie poziomu glukozy we krwi, które wpływa na uwalnianie z trzustki bardzo dużych dawek insuliny, co skutkuje hipoglikemią, czyli szybkim spadkiem glukozy we krwi i uczuciem senności. Warto zwracać uwagę na ilość oraz jakość pokarmu, który spożywamy. Zaleca się spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, z których glukoza uwalnia się stopniowo, co z kolei nie powoduje nagłych wyrzutów insuliny i ospałości z tym związanej.

Choroby, które mogą wywołać senność po jedzeniu

Istnieją przyczyny senności występującej po posiłku, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem, gdyż zdarza się, że różne narządy i układy naszego organizmu dają nam w ten sposób znać, że dzieje się coś niedobrego.

Zaburzenia tolerancji glukozy po zjedzonym posiłku mogą świadczyć o cukrzycy lub insulinooporności. Schorzeniom tym towarzyszą zazwyczaj jeszcze inne objawy, takie jak np. nadmierne pragnienie, osłabienie, problemy z utrzymaniem stałej masy ciała. Jeśli zauważasz u siebie takie symptomy − udaj się na konsultację lekarską. Specjalista nie tylko zdiagnozuje problem, ale w razie potrzeby przepisze również niezbędne leczenie. Cukrzyca wymaga regularnego stosowania środków leczniczych (np. Metformax, Glucophage)  lub insuliny (np. Ins. NovoRapid, Ins. Humalog). Dostępność niezbędnych preparatów w pobliskiej aptece możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Poważny problem stanowią również schorzenia tarczycy. Zaburzenia w produkcji hormonów tego gruczołu mogą powodować m.in. senność po jedzeniu czy osłabienie.

Zapobieganie senności po jedzeniu

W przypadku, gdy zauważysz u siebie objaw senności po jedzeniu, możesz zastosować parę prostych sposobów, aby chęć snu minęła.

Właściwa dieta

Podstawowym sposobem zapobiegania senności po posiłku jest zadbanie o zdrową, zbilansowaną dietę oraz o spożywanie odpowiedniej wielkości porcji jedzenia. Wybierając produkty o niskim indeksie glikemicznym, unikały nagłych wyrzutów insuliny i stanu hipoglikemii. Poza tym, odpowiednio zbilansowany posiłek sprawia, że dłużej jesteśmy syci, dzięki czemu nie czujemy potrzeby sięgania po niezdrowe przekąski, np. słodycze.

Zdrowy sen

Rytm dobowy ogrywa również sporą rolę w naszym samopoczuciu. Organizm, który nie regeneruje się w nocy, po zjedzeniu posiłku odczuje nasiloną senność. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość i ilość snu w ciągu nocy.

Regularne badania kontrolne

Kontrolowanie stanu swego zdrowia jest niezwykle istotne. Warto 1-2 razy w ciągu roku wykonać podstawowe badania krwi, aby sprawdzić, czy wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku. Regularna kontrola lekarska pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych dysfunkcji organizmu. Jeśli senność po jedzeniu pojawia się po każdym posiłku, jest długotrwała i uciążliwa, warto udać się na kontrolną wizytę lekarską.

Senność po jedzeniu − leczenie

Każdy przypadek nadmiernej senności po jedzeniu powinien być rozpatrywany indywidualne. Bardzo ważne jest, aby w przypadku zauważenia u siebie senności po posiłkach, które nie ustępują pomimo zdrowego stylu życia lub której towarzyszą inne niepokojące objawy, np. osłabienie, wzrost lub spadek masy ciała, wypadanie włosów, zgłosić się do lekarza i ustalić przyczynę. Jeśli uczucie senności po jedzeniu wynika ze stanu chorobowego, konieczne może okazać się wdrożenie właściwego leczenia farmakologicznego.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów