OGTT – jak przebiega test obciążenia glukozą? Jakie są normy obciążenia glukozą?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-05 16:54
OGTT – jak przebiega test obciążenia glukozą?

Doustny test obciążenia glukozą OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test) wykonywany jest u osób z podejrzeniem rozwoju cukrzycy typu II, cukrzycy ciążowej oraz osób z obciążeniem rodzinnym. Jak przebiega test? Jakie są normy obciążenia glukozą?

OGTT – jak przygotować się do testu obciążenia glukozą?

Na badanie należy udać się na czczo – ostatni posiłek powinien być skonsumowany minimum 8 godzin przed wykonaniem testu. W dniu poprzedzającym badanie, powinniśmy stosować dietę taką jak zazwyczaj i nie należy ograniczać żadnego składnika (jeżeli codziennie słodzimy herbatę 2 łyżeczkami cukru to dzień przed badaniem nie należy tego zmieniać). Noc powinna być spokojna i przespana. Przed badaniem należy unikać sytuacji stresowych. W dniu wykonywania testu nie należy pić nawet wody. W przypadku stosowaniu leków wpływających na glikemię, lekarz prowadzący i kierujący na badanie podejmuje decyzję czy należy je odstawić i na jak długo przed wykonaniem OGTT.

Jak przebiega test obciążenia glukozą OGTT?

Pierwsze pobranie krwi żylnej wykonuje się na czczo, zaraz po przyjściu do laboratorium. Po pobraniu krwi, należy wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300ml wody w ciągu 5 minut (mogą pojawić się nudności). Po spożyciu płynu z glukozą należy w pozycji siedzącej odczekać 120 minut do momentu pobrania krwi po raz drugi (2-punktowy test obciążenia glukozą). W tym czasie konieczne jest unikanie stresu – może on zaburzyć wyniki badania. Jeżeli w czasie oczekiwania na kolejne pobranie wystąpi osłabienie, szybkie bicie serca lub zawroty głowy należy powiadomić o tym personel medyczny. W razie konieczności zostanie pobrana dodatkowa porcja krwi. Po upłynięciu 2 godzin i pobraniu próbki krwi należy spożyć posiłek i dopiero wówczas udać się do domu.

UWAGA!

W zależności od zaleceń lekarskich, można wykonać również 3-punktowy test OGTT. Zasady badania są takie same, lecz próbki krwi pobiera się 3 razy, w czasie 0, 1 i 2 godziny po podaniu glukozy.

Jakie są normy OGTT?

Prawidłowe stężenie glukozy na czczo powinno wynosić 70-99 mg% (3,9-5,5 mmol/l). Po 2 godzinach od spożycia porcji glukozy wynik prawidłowy powinien być mniejszy niż 140 mg% (7,8 mmol/l). Nietolerancja węglowodanów występuje wówczas gdy stężenie glukozy po 120 minutach mieści się w przedziale 140-199 mg% (7,8-11,1 mmol/l). Gdy wynik testu przekracza 200 mg% (11,1 mmol/l) wówczas rozpoznaje się cukrzycę.

OGTT u kobiet ciężarnych

W okresie ciąży OGTT wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jeżeli przed 24 tygodniem ciąży, badania poziomu cukru we krwi były nieprawidłowe kobieta na test obciążenia glukozą kierowana jest wcześniej. Prawidłowa glikemia na czczo dla ciężarnej wynosi <92 mg%. W 60 minucie od wypicia glukozy wartość prawidłowej glikemii wynosi <180 mg%, a w 120 minucie <153 mg%. U kobiet ciężarnych cukrzycę stwierdza się w przypadku chociaż jednego nieprawidłowego wyniku. Na tym etapie koniecznie jest zastowanie odpowiedniej diety zgodnej z zaleceniami dla ciężarnych.

Jak wygląda dieta osób z cukrzycą?

W ,,diecie cukrzycowej” należy zrezygnować w węglowodanów łatwoprzyswajalnych. Znajdują się one w słodyczach, napojach słodzonych, fast foodach oraz słonych przekąskach typu paluszki czy krakersy. Główne źródło węglowodanów powinno pochodzić z pełnoziarnistych produktów np. chleb graham, makaron z mąki pełnoziarnistej czy grube kasze np. gryczana. Warzywa i owoce każdego dnia powinny być spożywane w ilości 400 g. Są one cennym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, który spowalnia wchłanianie cukru. Błonnik pokarmowy znajdziemy również w preparatach aptecznych np. Błonnik Proness, Błonnik Walmark, Bio-Błonnik. W diecie osób z cukrzycą posiłki powinny być spożywane częściej ale w mniejszych ilościach. Pozwoli to utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Nie należy zapominać również o odpowiedniej podaży białka oraz tłuszczu, aby dieta była pełnowartościowa i nie zabrakło w niej niezbędnych składników pokarmowych.

Do OGTT nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najważniejsze aby w aptece kupić glukozę i zabrać ją ze sobą do laboratorium. Bez niej badanie nie będzie mogło się odbyć. Eliminacja sytuacji stresowych przed jak i w trakcie trwania badania będzie miała kluczowy wpływ na końcowy wynik testu. Pamiętajmy o regularnych badaniach! To dzięki nim jesteśmy w stanie szybko wyłapać nieprawidłowości oraz skutecznie je wyeliminować. Nie bagatelizujmy problemów zdrowotnych! 

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów