Arbuz a cukrzyca. Czy można jeść arbuza, chorując na cukrzycę?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-14 12:36
Arbuz a cukrzyca

Arbuz to owoc kojarzący się z letnim orzeźwieniem. Dodatkowo charakteryzuje się słodkim, czerwonym miąższem, co sprawia, że ma liczne grono wielbicieli. Czy prawdą jest, że składa się przede wszystkim z wody? A może osoby chorujące na cukrzycę muszą wyeliminować go z jadłospisu? Arbuz a cukrzyca - jak to w końcu z nim jest? Poniżej znajdziemy rozwiązanie tych zagadek i dowiemy się jaka ilość arbuza jest akceptowalna i z czym łączyć go na talerzu.

Skład arbuza i jego właściwości odżywcze

Woda w arbuzie to ponad 90% całej jego zawartości. Angielskie słowo odpowiadające naszemu arbuzowi, czyli watermelon, jest w tym przypadku bardzo trafne. Jest owocem, który gasi pragnienie, dobrze nawadnia i sprawdza się w upalne dni. Niestety taki skład owocu sprawia też, że arbuz nie jest dobrym źródłem składników odżywczych, ponieważ musielibyśmy zjeść jednorazowo bardzo dużą ilość.

Kaloryczność i makroskładniki arbuza w kontekście cukrzycy

Jest owocem niskokalorycznym i w jego 100 gramach znajdziemy około 37 kcal. Sprawdzi się na diecie redukcyjnej i niskokalorycznej. Z racji tego, że osoby zmagające się z cukrzycą bardzo często mają również nadmierna masę ciała arbuz może wydawać się kuszącą opcją na posiłek. Jednak jest źródłem węglowodanów w postaci cukrów prostych i nie należy spożywać go jako samodzielnej przekąski, gdy leczymy się z powodu cukrzycy. Ponieważ w arbuzie jest znikoma ilość tłuszczów, białek i błonnika pokarmowego, po jego zjedzeniu bardzo szybko następuje gwałtowny wzrost i spadek glikemii, co może u cukrzyka spowodować groźną hipoglikemię lub nagłą chęć na słodycze.

Wartość odżywcza arbuza 

Arbuz zawiera karotenoidy, które są antyoksydantami i pomagają nam zwalczać wolne rodniki. Dzięki temu zmniejszają stan zapalny w organizmie. Najbardziej aktywnym związkiem w arbuzie jest likopen. Te właściwości zdrowotne arbuza powodują, że stosując się do kilku przedstawionych poniżej zasad można wkomponować je w zbilansowany jadłospis cukrzyka.

100 gram arbuza w cukrzycy - dużo czy mało?

Średni plaster arbuza bez skóry waży około 350 gramów. Dzieląc go na trzy części dostaniemy około 100 gramowy kawałek arbuza. Wysoka smakowitość owocu powoduje, że zazwyczaj nie kończy się tylko na jednym plasterku. W przypadku arbuza i cukrzycy ilość ma bardzo duże znaczenie.

Indeks i ładunek glikemiczny arbuza a cukrzyca

Arbuz ma wysoki indeks glikemiczny osiągający wartość około 80. Indeks ten określa jak szybko następuje wzrost i spadek glikemii po spożyciu danego produktu i jest wartością, która bardzo często pojawia się w kontekście diety w cukrzycy. Dlaczego dieta z niskim indeksem glikemicznym jest tak bardzo polecana? Dzieje się tak, ponieważ pomaga ona utrzymać stałe poziomy glikemii we krwi i przyczynia się do lepszych rezultatów w leczeniu cukrzycy. Mniej znaną wartością, na którą również bardzo mocno trzeba zwrócić uwagę komponując menu dla cukrzyka, jest ładunek glikemiczny. Uwzględnia on zawartość węglowodanów w produkcie, co pozwala lepiej określić jak spożycie danej ilości produktu wpłynie na glikemię poposiłkową. 

Odczarowanie arbuza w cukrzycy

Podsumowując wcześniejsze informacje warto przyjrzeć się różnicom w indeksie i ładunku glikemicznym arbuza. Indeks glikemiczny, niezależnie od tego, czy zjemy plaster czy pół owocu zawsze będzie taki sam. Natomiast, w przypadku ładunku, liczy się ilość i można łatwo określić jego wartość podstawiając do wzoru: ładunek glikemiczny = (indeks glikemiczny x liczba węglowodanów w gramach w danej objętości produktu):100

 • Indeks glikemiczny 100 g arbuza - 80 (WYSOKI)
 • Ładunek glikemiczny 100 g arbuza - 6,5 (NISKI)
 • Indeks glikemiczny 350 g arbuza (1 plaster) - 80 (WYSOKI)
 • Ładunek glikemiczny 350 g arbuza (1 plaster) - 22,8 (WYSOKI)

Komponowanie posiłku z arbuzem w cukrzycy

Gdy zmagamy się z cukrzycą to oprócz ilości arbuza znajdującego się na naszym talerzu, warto zadbać również o dobre połączenie go z innymi produktami. Najlepiej jeśli owoc ten znajdzie się w towarzystwie białka, zdrowego tłuszczu, błonnika pokarmowego i będzie miał stałą konsystencję. Takie zbilansowanie posiłku sprawia, że osoby z cukrzycą osiągają korzystniejsze wartości glikemii poposiłkowej oraz dłużej utrzymują uczucie sytości.

Sałatka z arbuzem - pyszne i dozwolone w cukrzycy

Przepis na sałatkę z arbuzem i serem feta

Składniki:

 • arbuz 150 g - pokrojony w kosteczki
 • rukola (garść)
 • ser feta (5 kostek) 
 • czarne oliwki (4 sztuki)
 • czerwona cebula (¼ sztuki)
 • pestki dyni (1 łyżka)
 • posiekana mięta (1 łyżka)
 • pieprz do smaku
 • chleb pełnoziarnisty (1 kromka) - w formie grzanek

Dressing:

 • oliwa z oliwek (1 łyżka)
 • sok z cytryny (1 łyżeczka)
 • musztarda sarepska (1 łyżeczka)

Wykonanie:
Do miseczki przełożyć rukolę, dodać arbuza, fetę, pokrojone na plasterki oliwki, cienko posiekaną czerwoną cebulę i pestki dyni zrumienione na suchej patelni. Posypać miętą i grzankami. Następnie polać dressingiem i doprawić pieprzem. Smacznego!

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów