Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Karczoch zwyczajny – kiedy stosować, jakie ma właściwości? Przeciwwskazania do stosowania

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-05 09:45
Pąk kwiatostanowy karczowa zwyczajnego, obok przekrojony karczoch.

Karczoch zwyczajny jest bardzo cenionym warzywem na całym świecie. Wiele wskazuje na to, iż jest to najstarsze warzywo świata. Jakie zatem właściwości wykazuje karczoch zwyczajny? Kiedy powinniśmy go stosować? Jakie są przeciwwskazania do stosowania karczocha?

Czym jest karczoch zwyczajny?

Karczoch zwyczajny jest warzywem uprawianym na szeroką skalę zarówno w całej Europie jak i Ameryce Północnej. Pionierem w uprawie karczocha są jednak kraje śródziemnomorskie. Pierwsze wzmianki na temat karczocha można znaleźć w zapiskach Teofrasta z IV wieku p.n.e. zaś w XIX wieku odnotowano pierwsze skuteczne wyleczenie żółtaczki ekstraktem z karczocha. Warzywo to jest rośliną wieloletnią z rodziny astrowatych. Wysokość karczocha szacuje się na około 1,2 metra. Kwiatostan zbudowany jest z mięsistego dna, a także okrywy kwiatowej. Zbiory karczocha przypadają na okres od marca do września.

Karczoch zwyczajny – właściwości

Prozdrowotne właściwości karczocha zwyczajnego znane były już w starożytności. Wykorzystywany był w problemach z niestrawnością, a także chorobach nerek oraz wątroby. Najbardziej wartościowym związkiem karczocha jest cynaryna. Wykazuje zatem takie właściwości jak:

Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego karczoch ma właściwości wspomagające proces utraty nadmiernej masy ciała, a także korzystnie wpływa na mikroflorę jelit. Wyciąg z liści karczocha uśmierza ból brzucha i zwalcza nudności. Wykazuje pozytywne działanie w chorobach przebiegających z zapaleniem stawów oraz kości, a także w dnie moczanowej.

Kiedy stosować karczoch?

Karczoch polecany jest szczególnie osobom borykającym się z nieprawidłową pracą wątroby, a także całego układu pokarmowego - dzięki obecności cynaryny pobudza wątrobę do wydzielania żółci, co usprawnia procesy trawienne. Poprzez działanie moczopędne polecany jest w problemach z nerkami, a także całym układem moczowym. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznym (IG) karczoch może być bezpiecznie stosowany przez osoby z cukrzycą i insulinoopornością. Preparaty zawierające karczoch w składzie znaleźć można na półkach aptecznych. Są to między innymi: Monokoncentrat Karczoch zwyczajny, Karczoch zwyczajny Tylko Natura, SOLGAR Karczoch wyciąg z liści, Doppelherz aktiv Na wątrobę Wyciąg z karczocha.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Karczoch zwyczajny – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania produktów zawierających karczoch jak i samego warzywa jest nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae, a także niedrożność dróg żółciowych. Przed skorzystaniem z preparatów zawierających karczoch najlepiej poinformować farmaceutę o swoich chorobach, a ten pomoże ocenić czy spożycie medykamentu będzie bezpieczne. Przy zakupie artykułów z karczochem pamiętajmy, aby sprawdzać datę ważności do spożycia. Nie zaleca się korzystania z preparatów po upływie terminu przydatności do spożycia. Nigdy nie powinno spożywać się większej dawki niż zalecana na opakowaniu produktu lub wyznaczona przez lekarza. Nadużywanie jakiegokolwiek preparatu może powodować działania niepożądane. 

Dzięki szerokiemu wachlarzowi korzystnych działań na organizm człowieka karczoch zyskał dużą popularność wśród ludzi. Preparaty dostępne w aptekach można bez problemu zakupić, co czyni go powszechnie dostępnym. Według wielu badań z wykorzystaniem karczocha zwyczajnego ma on uzasadnione działanie fitoterapeutyczne. Pamiętajmy jednak o umiarze. Wszystkie preparaty należy spożywać zgodnie z informacją umieszczoną na opakowaniu, a także w określonym do tego celu. Oprócz działania terapeutycznego karczoch zwyczajny ma również wiele walorów smakowych. Warzywo to chętnie spożywane jest w kuchni wielu krajów. Karczoch wykorzystuje się również jako roślinę ozdobną, gdyż po rozkwitnięciu ukazują się kwiaty w kolorze niebiesko-purpurowym.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów