Podwyższone trójglicerydy – o czym świadczą i jak je obniżyć? Jaka jest norma dla trójglicerydów?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-14 10:45
Grafika 3D cząsteczek tłuszczu w układzie krwionośnym.

Podwyższone stężenie trójglicerydów jest bardzo niekorzystne dla ogólnego stanu zdrowia człowieka. Konsekwencje nieuregulowanego stężenia trójglicerydów mogą doprowadzić do wielu chorób oraz dolegliwości głównie ze strony układu krwionośnego. O czym świadczą podwyższone trójglicerydy? Jak je skutecznie obniżyć oraz do jakiej wartości należy dążyć aby wyniki nie zagrażały naszemu zdrowiu?

Czym są trójglicerydy?

Trójglicerydy z chemicznego punktu widzenia składają się z trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych oraz jednej cząsteczki glicerolu – są więc lipidami. Stanowią swego rodzaju magazyn tłuszczu, a co za tym idzie zapas energii dla narządów oraz tkanek. W odpowiedniej ilości są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdziemy je we krwi, lecz tam jest ich stosunkowo mało. Gdy w organizmie zwiększa się ich ilość, trójglicerydy gromadzone są w komórkach tłuszczowych – stąd pobierane są zapasy energetyczne.

Podwyższone trójglicerydy – przyczyny

Przyczynami zbyt wysokich stężeń trójglicerydów są często:

  • nadwaga oraz otyłość;
  • zbyt mała aktywność fizyczna;
  • używki – np. alkohol;
  • cukrzyca typu 2;
  • dieta bogata w węglowodany.

O czym świadczą podwyższone trójglicerydy?

Podwyższony poziom trójglicerydów (hipertriglicerydemia) jest przypadłością głównie osób otyłych, często zmagających się z wieloma chorobami współistniejącymi. O hipertriglicerydemii dowiadujemy się najczęściej podczas rutynowych badań krwi (lipidogram w tym mierzony poziom trójglicerydów). Wysokie stężenia trójglicerydów nie dają specyficznych objawów, które mogą na to wskazywać – po prostu nie powodują jawnego bólu, przez co rozpoznanie hipertriglicerydemii jest utrudnione. Trójglicerydy odkładają się w znacznie większej ilości u ludzi, których dzienna podaż energii jest o wiele wyższa niż faktycznie organizm potrzebuje. Główny wpływ na ilość odkładanych trójglicerydów mają węglowodany proste – im dieta bardziej w nie obfita, tym poziom trójglicerydów może rosnąć. Długo utrzymujące się wysokie stężenia trójglicerydów mogą doprowadzić do rozwoju:

Jaka jest norma dla trójglicerydów?

Prawidłowe stężenie trójglicerydów nie powinno przekraczać 150 mg/dl, co odpowiada 1,69 mmol/l. Jeżeli jednak nasz wynik jest powyżej normy, klasyfikacja hipertriglicerydemii (podwyższonego stężenia trójglicerydów) wygląda następująco:

  • poziom graniczny – 150-199 mg/dl (1,69 - 2,25 mmol/l);
  • poziom wysoki – 200-499 mg/dl (2,26 - 5,63 mmol/l);
  • poziom bardzo wysoki – powyżej 500 mg/dl (powyżej 5,64 mmol/l).

Podwyższone trójglicerydy – jak obniżyć ich poziom?

Kluczowym elementem walki z wysokim stężeniem trójglicerydów jest odpowiednia dieta. Powinna ona być bogata w produkty zbożowej najlepiej z pełnego przemiału (pełnoziarniste), chudy nabiał, kefiry, jogurty. Należy sięgać po chudsze gatunki mięs: drobiu, wołowiny, rzadziej wieprzowiny. Warto sięgać po ryby, które dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najlepszą formą przygotowywania posiłków jest gotowanie na parze, duszenie oraz pieczenie bez dodatku tłuszczu. Świeże warzywa i owoce powinny być spożywane 5 razy dziennie (z przewagą warzyw) – dostarczają wielu witamin i minerałów oraz cennego błonnika pokarmowego, dzięki czemu dłużej będziemy syci bez chęci podjadania między posiłkami. Ponadto, warto dbać o odpowiednie nawodnienie i wybierać takie napoje jak: woda, herbata oraz kawa bez dodatku cukru – dzięki temu zmniejszymy ilość dostarczanych wraz z nimi węglowodanów. Do codziennej diety można wprowadzić również suplementy diety, które mają wpływ na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi. Zalicza się do nich preparaty, które w składzie zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Dostępne w aptece są m.in: BioCardine Omega-3, NATURELL Omega-3, Rodzina Zdrowia Omega 3. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Zmiana stylu życia, w którym główną rolę odegra prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna jest podstawowym aspektem walki z wysokim stężeniem triglicerydów. Pamiętajmy, aby wykonywać badania krwi regularnie – w początkowej fazie rozwoju hipertriglicerydemii nie występują specyficzne objawy przez co wykrycie problemu jest sporym utrudnieniem. Jeśli mamy problem z ułożeniem codziennego menu (aby walka z podwyższonym stężeniem trójglicerydów była skuteczna) warto skorzystać z pomocy dietetyka. Dzięki temu możliwe będzie ułożenie jadłospisu dostosowanego do aktualnych potrzeb aby dłużej cieszyć się pełnią zdrowia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów