Miażdżyca - rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-11-05 08:58
Miażdżyca - rodzaje, objawy

Choroby układu sercowo-naczyniowego wiodą prym w kategorii schorzeń cywilizacyjnych. Od lat wskazywane są jako główna przyczyna zgonów w Polsce. Wiele z nich rozwija się latami, nie dając żadnych zauważalnych objawów. Jednym z takich schorzeń jest miażdżyca. Nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z miażdżycą? Jakie są metody leczenia tej choroby?

Miażdżyca – co to takiego?

Miażdżyca, nazywana też arteriosklerozą, to przewlekła choroba tętnic, atakująca przeważnie aortę i tętnice średniej wielkości (tętnice wieńcowe, tętnice szyjne itp.). W przebiegu tego schorzenia w naczyniach krwionośnych zaczynają gromadzić się lipidy, głownie cholesterol, a także tkanka łączna i włókna kolagenu, które tworzą tzw. blaszkę (płytkę) miażdżycową.

Odkładanie się blaszki miażdżycowej jest efektem toczącego się w naczyniach krwionośnych procesu zapalnego. Z czasem zmiany te ulegają zwapnieniu, co prowadzi do miażdżycowego stwardnienia tętnic. Rezultatem tego jest powolne zwężenie światła tętnic oraz zmniejszenie ich elastyczności, co znacząco upośledza przepływ krwi i prowadzi do niedokrwienia narządów wewnętrznych

Cardiox Vein: naturalna metoda walki z miażdżycą

Substancje roślinne, takie jak berberyna oraz ekstrakty z głogu i czosnku wykazują właściwości redukujące ilość odkładającej się w tętnicach blaszki miażdżycowej. Aby z pomocą naturalnych substancji usprawnić przepływ krwi oraz zminimalizować ryzyko dalszego rozwoju miażdżycy warto wypróbować dostępne na rynku suplementy diety, zawierające w składzie wysokie stężenie naturalnych, standaryzowanych składników. Jednym z najczęściej polecanych preparatów tego typu jest Cardiox Vein, czyli suplement diety stosowany w celu redukcji zmian miażdżycowych. Regularne zażywanie kapsułek Cardiox Vein może usprawnić funkcjonowanie układu krwionośnego oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób, wynikających z nadmiernego gromadzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Cardiox Vein można zamówić u producenta na stronie: https://protonlabs.pl/products/cadriox-vein-na-miazdzyce

Opakowanie suplementu diety Cardiox Vein.

Jakie są przyczyny miażdżycy?

Na rozwój miażdżycy wpływa wiele czynników. Ryzyko zachorowania rośnie u mężczyzn po 45. roku życia oraz u kobiet po menopauzie. Właśnie w tym czasie zaczynamy obserwować u siebie objawy chorób, które mogą mieć związek z narastającymi zmianami miażdżycowymi. U wielu pacjentów o rozwoju choroby decydują predyspozycje genetyczne, jednak w znakomitej większości przypadków wpływ mają złe przyzwyczajenia i niezdrowe nawyki żywieniowe:

 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • hiperlipidemia,
 • podwyższone stężenie "złego cholesterolu" i trójglicerydów,
 • cukrzyca,
 • nadwaga i otyłość,
 • brak aktywności fizycznej,
 • narażenie na chroniczny stres,
 • nadmiar węglowodanów w diecie,
 • nadmierne spożywanie tłuszczów nasyconych (zwierzęcych) i tłuszczów trans (utwardzonych tłuszczów roślinnych),
 • palenie papierosów,
 • niedobór estrogenów (po menopauzie).

Wiele z tych czynników występuje jednocześnie, co przyczynia się do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych i powstania stanu zapalnego. Początkowo w tych miejscach będą odkładać się lipidy w postaci pasm tłuszczowych, które z czasem przekształcą się w blaszkę miażdżycową. Na dalszych etapach choroby blaszka miażdżycowa będzie się rozrastać, co zwiększa jej niestabilność i ryzyko pęknięcia. Zmiana stylu życia i wyeliminowanie większości modyfikowalnych czynników ryzyka może znacząco spowolnić lub nawet zapobiec rozwojowi choroby.

Rodzaje miażdżycy i objawy

Blaszka miażdżycowa może się gromadzić w różnych lokalizacjach. Gdy odkłada się w świetle tętnic doprowadzających krew do serca, możemy mówić o miażdżycy tętnic wieńcowych. Objawia się ona pod postacią gniotącego bólu za mostkiem, który może promieniować do lewego ramienia, nadbrzusza lub żuchwy. Nieleczona miażdżyca tętnic wieńcowych prowadzi do rozwoju choroby niedokrwiennej serca i zawału mięśnia sercowego.

W przypadku miażdżycy mózgu dochodzi do upośledzenia przepływu krwi przez tętnice dostarczające krew do mózgu. Im bardziej zaawansowane są te zmiany, tym częściej mogą zdarzać się zaburzenia świadomości, widzenia i mowy, a także problemy w zakresie ruchu i czucia. Nieleczona miażdżyca mózgu może być przyczyną udaru niedokrwiennego.

Zmiany miażdżycowe obserwuje się także w obrębie części brzusznej i piersiowej aorty, czyli tętnicy głównej. Stan ten początkowo nie daje żadnych objawów lub są one nieswoiste i rzadko wiązane z procesem miażdżycowym. Osoba chora może skarżyć się na pogorszenie samopoczucia i problemy ze strony układu pokarmowego, jak: bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunki.

Miażdżyca może również zaatakować naczynia krwionośne kończyn dolnych. Zwężenie ich światła prowadzi do osłabienia i drętwienia nóg, obniżenia ich temperatury oraz zmiany barwy skóry na bardziej siną. Charakterystycznym objawem jest chromanie przestankowe - dosyć bolesne skurcze mięśni, które pojawiają się w wyniku aktywności fizycznej.

Miażdżyca – diagnostyka i rozpoznanie

Jeżeli w rodzinie zdarzały się przypadki zmian miażdżycowych i dostrzegamy i siebie pewne symptomy mogące świadczyć o rozwoju miażdżycy, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad medyczny i zleci podstawowe badania diagnostyczne, co pozwoli ustalić diagnozę. Pomocny jest np. lipidogram, czyli badanie sprawdzające stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów. Warto również monitorować poziom stężenia glukozy we krwi.

Aby sprawdzić, czy i jak zaawansowane są zmiany miażdżycowe w naczyniach, wykonuje się badanie USG tętnic szyjnych. Pozwala ono sprawdzić zgrubienia i zwężenia naczyń krwionośnych. Możliwe jest także wykonanie dopplerowskiego badania USG, które sprawdza ewentualne zaburzenia w przepływie krwi. Nieregularne i odcinkowe pogrubienia ścian naczyń są typowym objawem miażdżycy. Wśród innych badań obrazowych warto wymienić także koronarografię, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, czy angiografię. Badania te wykonuje się w dalszej diagnostyce.

Metody leczenia miażdżycy KtoMaLek.pl

Metody leczenia miażdżycy

Podstawą w leczeniu miażdżycy jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które wpływają na odkładanie się blaszki miażdżycowej. U części pacjentów oznacza do prawidłowe leczenie chorób współwystępujących, które nasilają zmiany miażdżycowe - cukrzycy, hipercholesterolemii, nadciśnienia tętniczego. W większości przypadków oznacza to przewlekłą farmakoterapię w postaci leków przeciwcukrzycowych i obniżających ciśnienie. Ważne jest także obniżenie poziomu "złego" cholesterolu i podwyższenie "dobrego". Przy zaawansowanej hipercholesterolemii pacjentom podaje się statyny. W celu zmniejszenia agregacji płytek krwi i zapobiegania zakrzepom lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwpłytkowych.

Jeżeli zmiany miażdżycowe są zaawansowane, konieczne może się okazać leczenie operacyjne. Wykonuje się m.in. zabiegi balonikowania, zakładanie stentów lub by passów.

Żadna farmakoterapia lub zabiegi nie przyniosą trwałej poprawy, jeżeli nie zmienimy szkodliwych dla naszego zdrowia nawyków. Unormowanie masy ciała, wprowadzenie zdrowej diety, zwiększenie aktywności fizycznej i wyeliminowanie używek może znacząco poprawić wyniki badań i zmniejszyć ryzyko pogłębienia się zmian miażdżycowych.

Czy miażdżycy można zapobiegać?

Miażdżyca rozwija się u większości populacji. W części przypadków zdarza się to już w okresie dziecięcym. Aby zapobiegać rozwojowi tego schorzenia konieczna jest odpowiednia profilaktyka miażdżycowa. Obecnie największym problemem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, jest zbyt wysokie stężenie cholesterolu w surowicy oraz nadwaga i otyłość. Te dwa czynniki maja niebagatelny wpływ na rozwój miażdżycy w przyszłości.

Co zatem trzeba zrobić, by nie dopuścić do rozwoju miażdżycy? Kluczowa jest prawidłowa dieta. Z jednej strony powinna być urozmaicona i pożywna, aby dostarczać odpowiednią dawkę kalorii, witamin i minerałów. Z drugiej strony musi być zachowany balans między spożyciem białka, węglowodanów i tłuszczów. Zaleca się by tłuszcze pokrywały zapotrzebowanie energetyczne w mniej niż 30%. Co więcej, powinny być to przede wszystkim tłuszcze roślinne, o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ważna jest także odpowiednia podaż węglowodanów i ich jakość. Osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem powinny ograniczyć używanie soli. Wspomagająco możemy sięgnąć po preparaty bez recepty, mające na celu regulację poziomu cholesterolu we krwi. W ich składzie znajdziemy m.in.: monakolinę K, koenzym Q10, przeciwutleniacze, ekstrakt z czosnku (Adres, Cholester, Profichol Forte, LipiForma Plus, Sterolea).

Obok diety istotna jest także regularna aktywność fizyczna. W ten sposób łatwiej utrzymamy zdrową masę ciała, zadbamy o kondycję, obniżymy poziom cholesterolu i utrzymamy prawidłowe ciśnienie krwiciśnienie krwi. Polecane są zwłaszcza sporty aerobowe, podnoszące wytrzymałość organizmu. wystarczy już 30 minut wysiłku fizycznego dziennie.

Jeżeli palimy papierosy, natychmiast powinniśmy rzucić ten nałóg. Palenie tytoniu uznawane jest za jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko miażdżycy i innych chorób naczyniowych.

Miażdżyca a groźne powikłania

Nieleczona lub źle leczona miażdżyca niesie poważne skutki dla naszego zdrowia. Najczęstszym powikłaniem po miażdżycy jest zawał mięśnia sercowego, spowodowany nagłym zamknięciem światła tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. Zamknięcie światła tętnicy szyjnej lub kręgowej może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Innym możliwym powikłaniem są przypadki ostrego niedokrwienia kończyn. Każdy z tych stanów wymaga natychmiastowej hospitalizacji i wdrożenia leczenia, mającego na celu przywrócenie przepływu krwi przez zwężone naczynia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów