Magnez - dlaczego jest ważny? Dlaczego niedobór magnezu jest groźny?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-10-15 12:17
magnez

Magnez pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji i dlatego należy szczególnie zadbać o utrzymanie jego prawidłowego poziomu. Skutki niedoboru magnezu są dość szybko udczuwalne - jednak nie tylko niedobór, ale i nadmiar tego pierwiastka może okazać się szkodliwy. Dlaczego tak dużo mówimy o magnezie? Dlaczego preparaty z magnezem są jednymi z najczęściej kupowanych w aptekach? Jak wybrać dobry magnez?

Rola magnezu w organizmie człowieka

ważny? Ponieważ steruje wieloma istotnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu procesami. Jest aktywatorem enzymów. Uczestniczy w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz reakcjach oksydo-redukcyjnych. Reguluje cykl komórkowy. Zmniejsza pobudliwość i przewodnictwo w mięśniu sercowym (tym samym działając antagonistycznie do jonów wapnia), zapobiega niedotlenieniu mięśnia sercowego, działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych i przeciwdziałą zmianom w tkance łącznej naczyń. Działa przeciwskurczowo i przeciwzakrzepowo oraz wspomaga pracę układu odpornościowego. Jest pierwiastkiem niezbędnym do syntezy, uwalniania i magazynowania niektórych hormonów. W połączeniu z wapniem i witaminą D umożliwia prawidłowy rozwój i mineralizację kości i zębów. I dlatego zarówno niedobór - hipomagnezemia, jak i nadmiar magnezu w organizmie - hipermagnezemia mogą okazać się szkodliwe dla organizmu. Leki i suplemeny, zawierające magnez, możecie łatwo zarezerwować w najbliższej aptece dzięki stronie KtoMaLek.pl.

Przyczyny niedoboru magnezu

Przyczyn niedoboru magnezu w organizmie może być wiele, do najczęstszych z nich należą:

 • zła dieta;
 • zmniejszone wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym;
 • zwiększone wydalanie magnezu z moczem - związany z innymi współistniejącymi schorzeniami lub zażywaniem niektórych leków, bądź przez przewód pokarmowy - na skutek np. uporczywych biegunek, wymiotów;
 • antykoncepcja hormonalna;
 • stres.

Pamiętaj, że niedobory magnezu mogą pojawić się także na skutek spożywania nadmiernych ilości kawy - warto, więc zwrócić uwagę na to, ile filiżanek dziennie jej wypijamy.

magnez produkty

Objawy niedoboru magnezu

Do głównych objawów niedoboru magnezu należą:

 • łatwe i szybkie męczenie się
 • bolesne skurcze łydek
 • drżenie powiek, warg i języka
 • osłabienie
 • zwiększona pobudliwość nerwowo - mięśniowa
 • zaburzenia pracy serca
 • bezsenność
 • nocne poty
 • łamliwość paznokci i zwiększone wypadanie włosów
 • zawroty głowy
 • drażliwość.

Nadmiar magnezu w organizmie

Choć hipermagnezemia występuje rzadziej, jest niebezpieczna dla zdrowia i może prowadzić nawet do zatrzymania akcji serca. Innymi objawami hipermagnezemii są: arytmia, obniżone ciśnienie, osłabienie, nudności i zaparcia. Nadmiar magnezu może powodować również obniżenie poziomu wapnia we krwi, który bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, serca, mięśni oraz w procesie krzepnięcia krwi.

Magnez a pożywienie

Niewątpliwie najlepiej przyswajalną formą magnezu jest ta, obecna w pożywieniu - magnez dostarczany w codziennych posiłkach będzie wchłaniał się lepiej od tego w postaci leków czy suplementów diety. Dlatego w przypadku podejrzenia niedoborów tego pierwiastka należy zacząć od zmiany swojej diety, a dopiero w kolejnym kroku rozważyć konieczność dodatkowej suplementacji. Do produktów spożywczych z wysoką zawartością magnezu należą:

 

 • szpinak
 • fasola i groch
 • orzechy
 • kakao
 • gorzka czekolada
 • soja
 • otręby pszenne
 • soczewica

Równoczesne spożywanie pokarmów z dużą zawartością fosforanów i wapnia może prowadzić do ograniczenia wchłanialności magnezu w przewodzie pokarmowym. Warto wtedy robić dłuższe przerwy pomiędzy spożywaniem pokarmów bogatych w magnez, a nabiałem i innymi produktami zawierającymi wapń i fosforany.

Jak wybrać dobry suplement zawierający magnez?

Wybierając preparat magnezowy należy zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie - na to czy masz do czynienia z lekiem czy z suplementem diety oraz na formę soli, w jakiej on występuje.
Jeśli zdecydujesz się na suplementację magnezu warto zamiast suplementu wybrać lek, który ma udowodnione działanie. W aptece kupisz magnez w postaci leku pod nazwami: Magvit B6, Maglek B6, Magne B6, Magne B6 Forte. Magnez w lekach występuje w formie organicznej - cytrynian, asparaginian, mleczan i nieorganicznej - chlorek, węglan lub tlenek magnezu. Postaci organiczne są lepiej przyswajalne w przewodzie pokarmowym, dlatego warto wybierać je w pierwszej kolejności. Jeśli zdecydujesz się na formę nieorganiczną postaw na chlorek lub węglan, unikaj magnezu w postaci tlenku, ponieważ wchłania się on w bardzo niewielkim stopniu.
Kupując suplement diety warto sprawdzić w jakiej formie jest magnez i wybrać tę najlepiej przyswajalną dla organizmu. W aptece możesz kupić wiele suplementów diety zawierających magnez, przykładowe z nich to: Magne B6 Max, Potazek, MAGLEQ B6 MAX.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów