Cukrzyca insulinozależna - objawy i leczenie. Jak rozpoznać cukrzycę insulinozależną?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-27 11:38
Cukrzyca insulinozależna

Cukrzyca jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Z tego tytułu nazywana jest również chorobą cywilizacyjną. Wyróżniamy wiele rodzajów cukrzycy, z czego jedna z nich nosi nazwę insulinozależnej. W jaki sposób objawia się ten typ cukrzycy? Jak wygląda jej leczenie? Czy istnieją sposoby na jej wczesne rozpoznanie?

Czym dokładnie jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której głównym objawem jest podniesiony poziom glukozy we krwi. Jej wysokie stężenie jest najczęściej związane z nieprawidłowym transportem do wnętrza komórek. Za transport glukozy ze światła naczynia do wnętrza komórki organizmu odpowiada insulina, czyli hormon białkowy wydzielany przez komórki beta trzustki. 

Wyróżniamy kilka typów cukrzycy:

 • Cukrzyca typu I (zwana również cukrzycą insulinozależną) - jest związana z upośledzonym wydzielaniem insuliny przez trzustkę. Defekt ten pojawia się zazwyczaj w wyniku autoimmunologicznego procesu niszczącego komórki beta wysp Langerhansa (wysp trzustkowych). Skutkuje to zmniejszeniem ilości aktywnych komórek wydzielniczych i ograniczeniem wydzielania insuliny, co prowadzi z kolei do zahamowania wchłaniania glukozy ze światła naczyń do komórek, a więc glukoza pozostaje we krwi i rozwija się cukrzyca.
 • Cukrzyca typu 2 zwana również insulinoopornością) - o tym typie cukrzycy mówimy, kiedy wydzielanie insuliny jest na odpowiednim poziomie, jednakże mimo jej wysokiego stężenia, komórki nie reagują na nią. Dochodzi wówczas do równoczesnego wysokiego poziomu insuliny i glukozy we krwi. 
 • Cukrzyce o znanej etiologii - zaliczamy tutaj wszelkie znane defekty genetyczne i zaburzenia w gospodarce cukrów spowodowane przez stosowanie leków glikokortykosteroidowych (GKS), w wyniku którego dochodzi do rozwoju cukrzycy.
 • Cukrzyca ciężarnych - jest rozpoznawana w trakcie ciąży. W ciąży dochodzi do wzmożonego działania hormonów, efektem czego są zaburzenia w gospodarce glukozy.

Jakie są typowe objawy cukrzycy insulinozależnej?

Wraz z postępującą destrukcją komórek wysp trzustkowych, mamy do czynienia z cukrzycą typu 1. Choroba ta rozwija się zazwyczaj u dzieci i osób młodych (najczęściej przed ukończeniem 30. roku życia). U pacjentów cierpiących na cukrzycę typu I można zaobserwować następujące objawy:

 • częste oddawanie moczu;
 • zwiększone pragnienie;
 • odwodnienie;
 • senność i zmęczenie;
 • spadek masy ciała;
 • rzadko zaobserwować można spadek masy ciała;
 • w ciężkich przypadkach może rozwinąć się kwasica ketonowa lub śpiączka ketonowa.

W jaki sposób wykrywa się cukrzycę ( w tym cukrzycę insulinozależną)?

W celu wykrycia cukrzycy przeprowadza się różnego rodzaju testy.

Jedną z podstawowych metod wykrywania cukrzycy jest oznaczenie glikemii na czczo. Polega ono na badaniu stężenia glukozy we krwi na czczo (wykonuje się go rano, przed pierwszym posiłkiem - minimum 8 godzin od ostatniego posiłku spożytego w dniu poprzedzającym badanie).

Zaleca się również wykonanie kilkukrotnych pomiarów poziomu glukoze we krwi w ciągu dnia (glikemia przygodna).

W jaki sposób leczy się cukrzycę typu 1?

Farmakoterapia stosowana u chorych cierpiących na cukrzycę insulinozależną opiera się na regularnym podawaniu insuliny, której dawkę wylicza się i dopasowuje do indywidualnej potrzeby pacjenta. Jej stosowanie umożliwia prawidłowe przyswajanie glukozy przez komórki organizmu chorego. Obecnie na rynku możemy spotkać wiele preparatów insulinowych, takich jak np. Humalog, Humalog Mix, Novorapid, Novomix, Apidra Solostar, Lantus Solostar, Insuman Basal Solostar, Fiasp, Levemir, Liprolog itp.

 

Dostępność potrzebnych leków w najbliższej aptece, w tym również niezbędnych u chorych z cukrzycą typu 1 insulin, możesz wygodnie sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

 

Równie ważną, co terapia insuliną, składową leczenia cukrzycy jest odpowiednia edukacja chorego i ścisłe przestrzeganie diety (uwzględnia się w doborze produktów m.in. ich indeks glikemiczny). U wielu chorych diagnoza wymusza także zmianę stylu życia, która powinna polegać na zwiększeniu codziennej aktywności fizycznej oraz unikaniu używek, takich jak alkohol i papierosy.

 

Pacjenci zobowiązani są do ciągłej samokontroli i regularnego pomiaru stężenia glukozy we krwi.

 

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów