Objawy niedoboru potasu

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-01-06 10:30
niedobór potasu

Choć potas należy do najważniejszych składników mineralnych w ludzkim organizmie, często nie zdajemy sobie sprawy z jego znaczenia. Jeśli nie zwrócimy uwagi na to, czy dostarczamy sobie wystarczającą ilość tego elektrolitu, możemy zacząć cierpieć z powodu hipokalemii – to inna nazwa określająca niedobór potasu. Warto wiedzieć, jak się przed tym bronić oraz jak wykryć niepokojące objawy.

Czym jest potas?

Potas (inaczej kalium, w układzie okresowym pierwiastków oznaczony literą K) to jeden z czterech głównych elektrolitów obecnych w ludzkim ciele. Pozostałymi są: sód, magnez oraz wapń. Potas odpowiada za równowagę wodną w organizmie oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Wspiera układ nerwowy i sercowo-naczyniowy.  

Znaczenie kalium dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu nie powinno więc podlegać dyskusji. Czasem jednak narażamy się na hipokalemię zupełnie nieświadomie – na przykład przyjmując niektóre leki. 

Czym grozi niedobór potasu?

Symptomy niedoboru potasu negatywnie wpływają na pracę organizmu. Do najczęściej występujących należą: 

 • niekontrolowane skurcze mięśni 
 • nadciśnienie 
 • ciągłe zmęczenie 
 • nerwowość  
 • nieregularne bicie serca 
 • uczucie mrowienia w rękach i nogach 
 • obrzęk kończyn górnych i dolnych 

W niektórych przypadkach obniżony poziom potasu może wywołać także bezsenność. 

Aby nie narażać się na ryzyko wystąpienia powyższych symptomów nasza dieta powinna być tak skomponowana aby codziennie dostarczać określoną dawkę potasu, zależną od wieku.

Zalecana dzienna dawka potasu

 • 400 mg do 5. miesiąca życia 
 • 700 mg do 1. roku życia 
 • 2400 mg do 3. roku życia 
 • 3100 mg do 6. roku życia 
 • 3700 mg do 9. roku życia 
 • 4100 mg do 12. roku życia 
 • 4700 mg od 13. roku życia i później 
 • 5100 mg kobiety karmiące piersią 

niedobór potasu przyczyny KtoMaLek.pl

Niedobór potasu – przyczyny

Niski poziom potasu może być wywołany m.in.: biegunką lub wymiotami, częstym zażywaniem środków przeczyszczających, chorobami nerek, zaburzeniami odżywiania czy nadużywaniem alkoholu. Najczęstszą przyczyną niedoboru potasu pozostają jednak niektóre leki moczopędne. Co zrobić, jeśli cierpimy na niedobór potasu w organizmie?

Leczenie niedoboru potasu

Często najprostsze rozwiązania należą jednocześnie do najbardziej skutecznych. Tak jest i tym razem – jeśli w naszym organizmie brakuje potasu, jego niedobór uzupełnimy łatwo dostępnymi produktami. Największą ilość kalium zawiera kakao w proszku, koncentrat pomidorowy, a także suszone morele - te ostatnie aż 1666 mg w 100 g produktu! 

Bogatym źródłem potasu są także warzywa strączkowe, orzechy i nasiona. Jeżeli lubimy świeże warzywa, możemy sięgnąć po ziemniaki, brokuły, buraki, selera lub pomidory.  

Może się jednak okazać, że mimo wprowadzenia do diety świeżych warzyw i owoców objawy niedoboru potasu nie ustępują. Na rynku istnieje wiele suplementów diety zawierających potas, jednak ich dawkowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub farmaceutą w celu ustalenia, w jaki sposób dostarczyć organizmowi wymaganą ilość kalium. 

W bazie serwisu KtoMaLek.pl znajduje się obszerna encyklopedia leków, zawierająca wiele informacji na temat środków wspomagających leczenie niedoboru potasu. Wystarczy wprowadzić nazwę leku, na przykład Kalipoz prolongatum czy Kalium Polfarmex, by sprawdzić jego skład, zalecaną dawkę oraz interakcje z innymi lekami, a nawet zamówić do najbliższej apteki. 

Warto wspomnieć, że każdy z tych leków dostępny jest jedynie na receptę. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów