Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Starszy mężczyzna zmagający się z chorobą Alzheimera.

Jak wybrać opiekunkę dla seniora z chorobą Alzheimera?

Wybór odpowiedniej opiekunki dla seniora z chorobą Alzheimera stanowi jedno z najważniejszych decyzji, które muszą podjąć rodziny osób starszych. Proces ten wymaga nie tylko głębokiego zrozumienia specyficznych wymagań zdrowotnych i emocjonalnych seniora, ale również znajomości praktycznych aspektów zatrudnienia opiekuna. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak podejść do tego wyzwania w sposób przemyślany i skuteczny, zapewniając swojemu bliskiemu opiekę, która nie tylko zaspokoi jego bieżące potrzeby, ale także poprawi jakość jego życia w trudnych warunkach choroby Alzheimera.

Kwitnące kwiaty omanu wielkiego.

Oman wielki — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Oman wielki to jedna z największych bylin występujących na terenie Polski, nierzadko przekracza 2 metry wysokości. W starożytnym Rzymie sporządzana z niego nalewka i wino miały usprawniać procesy myślowe, a korzenie smażone w cukrze uznawane były za wykwintny deser. Współcześnie oman stosuje się na problemy trawienne, infekcje układu oddechowego i moczowego, a także w chorobach skóry. W jakich sytuacjach warto rozważyć suplementację produktami z omanu wielkiego? Jak powinno się je stosować?

Osoba sięga po buteleczkę zawierającą suplement witaminy C.

Niedobór witaminy C – jak się objawia i czym może skutkować?

Niedobór witaminy C w obecnych czasach występuje niezwykle rzadko, jednak kiedyś pojawiał się powszechnie. Należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości warzyw i owoców w celu dostarczenia dziennej dawki witaminy C. W przeciwnym razie można doprowadzić organizm do stanu niedoboru witaminy C. Z poniższego artykułu dowiesz się: co to jest witamina C, jakie są objawy jej niedoboru i jak je leczyć. Dodatkowo w artykule przeczytasz, jak odkryto niedobór witaminy C oraz co to jest szkorbut.

Kwitnąca malwa czarna.

Malwa czarna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Malwa czarna to jedyny gatunek z rodzaju malwa mający zastosowanie w medycynie, pozostałe z nich pełnią jedynie funkcję ozdobną. Często malwę czarną myli się z prawoślazem lekarskim i ślazem dzikim ze względu na podobieństwo wskazań. Tak jak w przypadku innych ziół bogatych w śluzy, najczęściej sięgamy po nią, gdy borykamy się z kaszlem, nieżytem nosa lub podrażnionymi jelitami i żołądkiem. W jakich innych dolegliwościach może sprawdzić się malwa czarna? Jak skutecznie ją stosować i czy w ogóle warto po nią sięgnąć?

Kwitnacy zarnowiec miotlasty.

Żarnowiec miotlasty — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Żarnowiec miotlasty to roślina charakteryzująca się pięknymi żółtymi kwiatami, którą spotkać można na terenie południowej i środkowej Europy. Żarnowiec miotlasty znalazł swoje miejsce w medycynie tradycyjnej jako roślina mająca pomagać w chorobach m.in. sercowo-naczyniowych czy układu pokarmowego. W najnowszych badaniach wykazano również jego właściwości antyoksydacyjne, które mogą być wykorzystane w celu ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Żarnowiec miotlasty w dużych dawkach może jednak powodować zatrucia. Jak wygląda krzew żarnowca? Czy żarnowiec jest rośliną chronioną?

Kobieta w trakcie USG stawu łokciowego.

Kolagen na ból stawów? Przegląd badań klinicznych

Stawy, jako nieodłączne elementy układu ruchu, są szczególnie narażone na urazy i zwyrodnienia, które mogą znacząco obniżyć jakość życia. W tym kontekście, kolagen wyłania się jako obiecujący kandydat w walce z bólem stawów. W niniejszym artykule przyjrzymy się dostępnym badaniom klinicznym, by ocenić, czy i w jakim stopniu suplementacja kolagenem może stanowić skuteczną pomoc dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości stawowe. Przegląd ten pomoże rozwiać wątpliwości i ukazać potencjalne korzyści płynące z wprowadzenia kolagenu do codziennej diety.

Liście i starte korzenie chrzanu pospolitego.

Chrzan pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Chrzan pospolity jest rośliną z rodziny kapustowatych. Od dawna był używany w medycynie tradycyjnej jako lek stosowany w uciążliwym kaszlu, chorobach dróg oddechowych, katarze, bólu gardła czy schorzeniach wątroby. W dzisiejszych czasach, poza byciem składnikiem preparatów leczniczych, chrzan pospolity znalazł swoje miejsce w kuchniach różnych części świata. Jak wygląda i gdzie rośnie dziki chrzan? Czy można używać chrzanu podczas ciąży i karmienia piersią? Czy chrzan leczy cukrzycę?

Dziko rosnące ziele bylicy pospolitej.

Bylica pospolita — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Bylica pospolita to roślina z rodziny astrowatych, o charakterystycznie silnie rozgałęzionej łodydze. Występuje powszechnie na większości kontynentów. Od wieków w medycynie tradycyjnej była stosowana jako składnik leków łagodzących dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bólowe czy zapalne, a w kulturze słowiańskiej zielu bylicy pospolitej przypisywano właściwości nie tylko lecznicze, ale też magiczne. Jak wygląda bylica pospolita? Czy według aktualnej wiedzy bylica pospolita powinna być stosowana w lecznictwie?

Kwitnąca konwalia majowa.

Konwalia majowa — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Konwalia majowa jest delikatnym, niepozornym kwiatem symbolizującym niewinność, skromność, pokorę, młodość i miłość. Jej przyjemny zapach wielokrotnie wykorzystywano w perfumach znanych marek, takich jak Dior i Chanel. Dodatkowo ze względu na swoje walory wizualne to wciąż bardzo popularna roślina doniczkowa. Jednak konwalia posiada również ciemną stronę — to jedna z najbardziej znanych roślin trujących. Czy można samodzielnie stosować ją bezpiecznie? Kiedy warto po nią sięgnąć?

Przyszłe mamy uczestniczące w zajęciach w szkole rodzenia.

Szkoła rodzenia. Przewodnik dla przyszłych rodziców

Szkoła rodzenia jest miejscem, odgrywającym istotną rolę w życiu przyszłych rodziców, przygotowując ich na przyjście na świat ich maleństwa. To miejsce, w którym zdobywają wiedzę, umiejętności i pewność siebie, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z porodem oraz opieką nad dzieckiem. W niniejszym artykule wytłumaczymy, dlaczego szkoły rodzenia są tak istotne, a także przedstawimy, co tego rodzaju placówki oferują przyszłym rodzicom i jak mogą wpłynąć na przebieg ciąży, porodu oraz pierwszych dni spędzonych z noworodkiem.

Ziele bylicy boże drzewko.

Bylica boże drzewko — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Bylica boże drzewko to roślina z rodziny astrowatych. W medycynie tradycyjnej była uważana za roślinę o dobroczynnym wpływie na układ pokarmowy, układ oddechowy i skórę. Na rynku można znaleźć wiele preparatów zawierającą ekstrakty z bylicy. Są one stosowane głównie w leczeniu niestrawności. Czy można stosować Artemisia abrotanum u osób z chorobą wrzodową? Czy bylica boże drzewko dobrze wpływa na włosy i cerę?

Białoporek brzozowy rosnący na pniu brzozy.

Białoporek brzozowy — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Białoporek brzozowy, bardziej znany jest jako biała huba lub pniarek. Jest to grzyb, który bytuje na drzewach. Popularność białoporka stale wzrasta, dlatego też przeprowadza się coraz więcej badań, które do tej pory wykazały korzystne właściwości tego grzyba na zdrowie. Zaliczamy do nich działanie przeciwpasożytnicze, immunostymulujące, a nawet przeciwnowotworowe. Jakie jeszcze działania i zastosowania ma huba brzozowa?

Ziele i kwiaty bukwicy zwyczajnej.

Bukwica zwyczajna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Bukwica zwyczajna to ziele występujące powszechnie w Europie, Azji i Afryce. Charakteryzuje się obecnością podłużnych liści i jasno purpurowym kwiatostanem. Dzięki swoim właściwościom ma dobroczynny wpływ na działanie układu pokarmowego, nerwowego i oddechowego. Czy w lecznictwie stosuje się nalewki z bukwicy zwyczajnej? Jakie są wskazania do stosowania ziela bukwicy? Czy spożywanie Betonica officinalis w ciąży jest przeciwwskazane?